''לפיד מטרפד אחדות? ספין של הליכוד''

ח"כ חילי טרופר לערוץ 7: אנחנו לא פוסלים את בלוק הימין אך קודם כל רוצים להקים ממשלת כחול לבן-הליכוד ואז לצרף מפלגות נוספות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ג' בתשרי תש"פ

חילי טרופר
חילי טרופר
Photo by Hadas Parush/Flash90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס חבר הכנסת חילי טרופר (כחול לבן) לכמה מטענות הליכוד כלפי מפלגתו והסיכויים להרכבת ממשלת אחדות בקרוב.

לנוכח ההיערכות בליכוד לאפשרות של השבת המנדט לנשיא המדינה אומר טרופר כי מפלגתו ממתינה בסבלנות למיצוי ההליך על ידי נתניהו המחזיק בידיו את המנדט. "כרגע המנדט אצל נתניהו. צריך למצות את זמנו. מצידנו אנחנו יושבים איתם ומקווים שיגיע הרגע למו"מ בידיים נקיות. בינתיים לצערי זה לא קורה. אם הם ייכשלו ויחזירו את המנדט לנשיא אנחנו מניחים שהנשיא יטיל על גנץ".

על מה שלטעמם של אנשי 'כחול לבן' חושף שאין מדובר במו"מ בידיים נקיות מצידו של הליכוד, אומר חבר הכנסת טרופר כי מדובר בשני עניינים מרכזיים. האחד הוא בלוק הימין שאיתו מתעקש נתניהו להגיע למו"מ והשני הוא הדרישה שנתניהו יכהן ראשון כראש ממשלה. "אני חושב שכאשר מגיעים למו"מ צריך לבוא בידיים נקיות. לא כי אנחנו פוסלים את מפלגות הבלוק, אלא כי אנחנו חושבים שהסדר הנכון להקמת ממשלת אחדות הוא כפי שאמר הנשיא, ששתי המפלגות הגדולות, 'כחול לבן' והליכוד, יושבות ביחד, מסכמות קווי יסוד ואחר כך פותחים את הדלת למפלגות נוספות מכל הצדדים. מי שמוכנה להתיישר לפי קווי היסוד, בברכה".

על החלטת 'כחול לבן' לבטל את ישיבת צוותי המו"מ שאמורה הייתה להכין את פגישת גנץ נתניהו, החלטה שהתקבלה רק אמש, אומר טרופר כי התחושה הייתה שאין טעם לקיימה. "ישבנו איתם כבר כמה פעמים. אנחנו מכבדים אותם ומגיעים, אבל התחושה היא ששותפים למשחק שלהם. נכנסים לחדר ומבחינתנו אנחנו יושבים עם הליכוד ופתאום אומר לנו אלקין שאתה יושב בעצם עם 55 מנדטים, זה לא רציני. כשמדברים איתם על ענייני הרוטציה אז בכל מקרה נתניהו ראשון ועכשיו יתחיל הדיון, זה לא רציני".

"אני מאוד רוצה ממשלת אחדות. 'כחול לבן' אומרת את זה הרבה לפני הבחירות, שזה לא אילוץ פוליטי כפי שרואה את זה נתניהו אלא כדבר הנכון למדינת ישראל. כדי שזה יקרה צריך לשבת בחדר עם ניקיון כפיים ורצון אמתי ולהגיע להסכם. לא עם בלוקים ולא עם דברים אחרים".

על דבריו אלה נשאל טרופר אם כל אותם עניינים שהוא מעלה כעת לא היו ידועים לבני גנץ בערב ראש השנה, כאשר קבע את הפגישה שבוטלה אמש. טרופר משיב ואומר שהדברים אמנם היו ידועים, אך הייתה תקווה שעד אליה הליכוד ידבר בלשון אחרת. "כשהבנו שפגישה כזו תתחיל שוב מנקודת המוצא הזו בלי תזוזה לא ראינו בה טעם לעת הזו. אנחנו מקווים שתהיה פגישה כזו בימים הקרובים, אבל כנראה שלא בשלו התנאים".

בדבריו דוחה לחלוטין חבר הכנסת טרופר את טענת הליכוד ולפיה חבר הכנסת יאיר לפיד הוא שמטרפד את היכולת להתקדם למו"מ שבו מעוניין גנץ. "אין בסיס לטענה הזו. זה ניסיון שקוף לחרחר ריב בתוך 'כחול לבן'. הם עובדים בשותפות. בני גנץ מוביל את האירוע הזה ומוכן למו"מ, אבל המו"מ צריך להיות נקי, ישר ועם כנות. כרגע זה לא שם וזה מה שתוקע. לא שום דבר אחר".

בהנחה שהמנדט יוחזר בימים הקרובים לנשיא, איך תנהלו את המו"מ מצידכם?

"נפנה לליכוד כמו שאמרנו לפני הבחירות. אנחנו עקביים. אמרנו שנפנה לליכוד והייתה לנו על כך ביקורת. נקים מו"מ בדרך ישרה", אומר טרופר וכשהוא נשאל אם הדרישה תהיה ירידה של נתניהו מכסאו הוא משיב: "לא נשב עם ראש ממשלה תחת כתב אישום. זה עיקרון ערכי אצלנו. גם בדבר הזה אנחנו עקביים".

ומה באשר לתקופה שעד הגשת כתב אישום? "על הכול צריך לדבר בחבילה אחת כוללת. בוא נראה לאן הדברים מתפתחים. צריך להיות מו"מ נקי וישר ועד שהוא לא יקרה שום דבר לא יתקדם".

לקראת תום השיחה אתו העלינו בפני חבר הכנסת טרופר את שאלתו של השר יריב לוין, שאלה שלדברי לוין העומד בראש צוות המו"מ של הליכוד לא התקבלה עליה תשובה מ'כחול לבן': האם הרוטציה עליה מדברים ב'כחול לבן' היא רק מול בני גנץ, או שמא בשנתיים שבהן יעמוד איש 'כחול לבן' בראש יחלקו גנץ ולפיד.

"אני מבין את השיטה של הליכוד. הם יושבים בחדר ומוציאים חלקי שיחות. לכל השאלות של יריב לוין הוא יקבל תשובות בחדר. בני גנץ הוא המועמד לראשות הממשלה וכל היתר ספינים. על הכל נדבר בחדר".