"יהודים החוצה" - במהלך ראש השנה

באוסלו רוסס לוח זיכרון לקדושי השואה, בפריז רוססה כתובת אנטישמית בבית ספר לעסקים ובמונטנה חולקו מנשרים נגד העם היהודי.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ג' בתשרי תש"פ

"יהודים החוצה" - במהלך ראש השנה-ערוץ 7
אנטישמיות
צילום: רויטרס

גל של התנכלויות אנטישמיות נרשם ברחבי העולם במהלך ימי ראש השנה.

סמוך לכניסת החג רוססו לוחות זיכרון לקדושי השואה המוצבים מחוץ לבית הכנסת באוסלו בצבע שחור שכיסה את שמותיהם של הקרבנות שהונצחו.

הפרופסורית בירגיט לרהיים, אישיות מוכרת בעיר המתגוררת בסמוך לבית הכנסת כתבה בפייסבוק "בית הכנסת הוא חלק מהשכונה שלנו, כמו שיהודים הם חלק מהחיים פה. זה לא סוד שלאורך השנים, גם אחרי השואה, לילדים היהודים שלמדו בבית הספר כאן, לא היה קל במיוחד. יש לנו קשר מיוחד ואחריות מוסרית לשכנים היהודים שלנו".

המשטרה המקומית פתחה בחקירת האירוע ובמהלך החג פקחים של העירייה ניקו את ההשחתה.

בבית הספר הגבוה לעסקים היוקרתי HEC בפריז, התגלו לראשונה בהיסטוריה של המוסד, במהלך ימי ראש השנה כתובות אנטישמיות על קיר בכיתה בה לומדים מספר סטודנטים יהודים.

על הקיר נכתב 'יהודים החוצה' ולצידם סדרת צלבי קרס. הנהלת המוסד מיהרה לפרסם גינוי רשמי וכתבה כי היא 'המומה מהמעשה שברור שכל כולו נועד רק לפגוע ביהודים'. תלונה הוגשה גם למשטרת פריז.

סגן מנכ"ל בית הספר, אריק פונסונט, אמר כי הוא המום. "זו הפעם הראשונה אי פעם שמתרחש כאן דבר כזה. מפחיד שגם בסביבה כל כך ליברלית כמו שלנו, אנחנו נתקלים באנטישמיות מזוקקת".

"לומדים אצלנו למעלה מ-2,000 סטודנטים בני למעלה מ-100 לאומים ותמיד היתה כאן הרמוניה. אנחנו נעשה כל שביכולתנו כדי להבטיח שאירוע כזה לא יישנה", הוסיף.

בעיר וויטפיש במונטנה חולקו בעיצומו של ראש השנה פליירים סמוך לבתי הכנסת המעטים הפועלים בה. הם הכילו התבטאויות קשות נגד יהודים וטענות שיש 'להשלים את המלאכה של היטלר'.

ראש העיר, ג'ון מוהלפלד, שנתקל בעצמו בפליירים הורה לעובדי העירייה לסייר בשכונות השונות, לאסוף את המנשרים ולשרוף אותם.

במהלך החג גם השחיתו אלמונים מצבות בבית עלמין יהודי באזור בואנוס איירס. נשיא הארגון היהודי AMIA אמר בתגובה כי "האירועים האלימים במקום כה קדוש ממלאים אותנו בכאב וחרדה".

אירועים אנטישמיים נוספים התרחשו במספר מדינות באירופה ובארה"ב וההקשר שלהם נובע ככל הנראה מהידיעה שמדובר בימים בהם היהודים חוגגים את חגם ובניסיונות להרוס את החגיגות הללו.