מביאים את המיטב של ישראל לניו ג'רזי

מנהל המשרד לקשרי מדינת ניו ג'רזי וישראל מספר לערוץ 7 על מטרותיו. "שיתוף הפעולה עם ישראל מוחק כל ביקורת".

יוני קמפינסקי , ג' בתשרי תש"פ

אנדרו גרוס
אנדרו גרוס
דוברות

אנדרו גרוס, שמונה בקיץ על ידי מושל ניו ג'רזי, פיל מרפי, לתפקיד מנהל המשרד לקשרי מדינת ניו ג'רזי וישראל, מספר לערוץ 7 על הצורך בהקמת גוף כזה ועל יעדיו.

גרוס, לשעבר היועץ המדיני של קונסול ישראל בניו יורק דני דיין, מסביר כי כמחצית מעבודתו מוקדשת לבניית קשרים כלכליים חזקים ואיתנים בין ניו ג'רזי וישראל. "אנחנו מעוניינים להביא את החדשנות הישראלית שנמצאת בשורה הראשונה בעולם אלינו, כדי לייצר מקומות עבודה והזדמנויות חדשות".

לדבריו, מחציתה השנייה של העבודה עוסקת בקשרים האקדמיים, התרבותיים וכמובן בנושאים ביטחוניים.

היחסים בין ארה"ב וישראל מעסיקים רבות את השיח הציבורי. כיצד היחסים מורגשים ברמה המדינית?

"בסופו של דבר, מערכת היחסים בין ארה"ב וישראל נוגעת באדם הבודד - בין אם הוא אמריקני ובין אם הוא ישראלי. לכל מדינת יש את התכניות שלה והידוק הקשרים עם ישראל יכול להביא תועלת רבה וחדשנות הן לערים שלמות והן לקהילות בודדות כאן בניו ג'רזי".

"אנחנו מביאים לכאן אישים ישראלים כדי להדק שיתוף הפעולה. באחרונה אירחנו את משה בר סימן-טוב, מנכ"ל משרד הבריאות הישראלי יחד עם נציב הבריאות של ניו ג'רזי. זו היתה דוגמא נהדרת לבסיס לשיתוף פעולה הן בנושאי בריאות ומאבק במחלות והן בענייני טכנולוגיית בריאות".

האם במהלך השיחות שאתה מקיים עולה שאלה לגבי שיתוף הפעולה עם ישראל בהקשר של BDS או חרם?

"אני מרגיש בר מזל מאוד לעבוד עבור מושל שדיבר בצורה ברורה מאוד נגד BDS. המושל מרפי הוא תומך ואוהד אדוק של ישראל. הוא ורעייתו תמי, ביקרו פעמיים בישראל מאז נבחר לתפקיד לפני שנה וחצי. הוא רואה בישראל שותפה פוטנציאלית אדירה לדרך שהוא מנסה להתוות בניו ג'רזי. כשאתה מסתכל דרך המשקפיים הנכונות על ישראל וכמה היא יכולה להוסיף לציבור כאן, זה מוחק כל ביקורת בלתי הוגנת על מערכת היחסים עם ישראל".

"הדרך שלנו היא להראות שישראל רק יכולה להועיל כאן הן לכלכלה, הן לתכניות חברתיות ואפילו לאיכות החיים".

גרוס מספר כי בניו ג'רזי חיים כ-600 אלף יהודים. "יש לנו את אחת הקהילות היהודיות הגדולות ביותר בארצות הברית ואת הקהילה הישראלית הרביעית בגודלה''.