ליברמן יניח הצעה לפתרון המשבר הפוליטי

''אחרי יום כיפור ניכנס לכל מלאכת הרכבת הממשלה בהילוך גבוה'' אמר יו"ר ישראל ביתנו בתום פגישה עם צמרת המפלגה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ג' בתשרי תש"פ

אביגדור ליברמן
אביגדור ליברמן
Photo by Noam Revkin Fenton/Flash90

צמרת ״ישראל ביתנו״ נפגשה היום (רביעי) בירושלים על רקע פיצוץ המשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן.

יו״ר המפלגה, ח״כ אביגדור ליברמן, אמר כי גם אם יתקיימו בחירות חדשות, המפה הפוליטית לא תשתנה משמעותית, ולכן חייבים להגיע לפתרון מושכל ולהשאיר בצד את כל השיקולים האישיים והאגו, כלשונו.

עוד אמר ליברמן כי הוא מקווה שהליכוד וכחול לבן יצליחו להתקדם במגעים, אך אם עד יום כיפור לא תהיה פריצת דרך, ״ישראל ביתנו״ תניח הצעה משלה לשתי הסיעות.

״בכל מקרה אחרי יום כיפור ניכנס לכל מלאכת הרכבת הממשלה בהילוך גבוה״ הבטיח ליברמן. הוא הבטיח לנצל את יום השבעת הכנסת ה-22 מחר למגעים לא פורמליים עם ראשי כחול לבן והליכוד.

מוקדם יותר הבוקר כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו את ראשי מפלגות הימין, על רקע פיצוץ המשא ומתן הקואליציוני על ידי מפלגת כחול לבן.

ראשי הסיעות תקפו את יאיר לפיד והאשימו אותו בכך שהוא גורר את המדינה לבחירות: ״לפיד לא מוכן לקבל רוטציה בין נתניהו-גנץ מפני שהוא רוצה את רוטציית לפיד-גנץ. לפיד מחזיק בגנץ כבן ערובה ולא מאפשר לו להקים ממשלת אחדות״.

שרי הליכוד, זאב אלקין ויריב לוין, סיפרו לנציגי סיעות הימין כי צוות המשא ומתן של כחול לבן ביטל את הפגישה כי "לפיד קיפל את גנץ במהלך החג במטרה לגרור את המדינה לבחירות. לפיד לא רוצה רוטציה בין נתניהו לגנץ אלא רק בין גנץ לבינו".

בתום הפגישה סוכם שראשי מפלגות המחנה הלאומי ימשיכו יחד בבלוק הימין. טרם הוחלט האם נתניהו יחזיר לנשיא המדינה את המנדט להרכבת הממשלה, לאור כישלון המשא ומתן להקמת ממשלת אחדות.

בפגישה השתתפו כל ראשי סיעות המחנה הלאומי, מלבד אריה דרעי ונפתלי בנט שנעדר בשל 'לו"ז אישי' שנקבע מראש. דרעי ונתניהו נועדו הבוקר בארבע עיניים, והשר לשעבר אריאל אטיאס ייצג את ש"ס בפגישת ראשי המפלגות.

בראיון לערוץ 7 אמר הבוקר השר לוין כי לפיד הוא העומד מאחורי סיכול המגעים לממשלת אחדות, ואין מדובר בהערכה או בתחושה בלבד. "אנחנו יודעים. זו לא הערכה. זו עובדה ברורה ופשוטה. בני גנץ מבין במידה רבה את המצב והתחושה היא שהיה רוצה להתקדם ולכן קבע עם ראש הממשלה את הפגישה שהוא קבע להיום, אבל יאיר לפיד מתערב ורוצה להכשיל את התהליך הזה בכל דרך".

לדבריו, נתניהו מתכוון לדבוק בבלוק הימין ואין כוונה לפרק אותו למרות דרישת כחול לבן. ''התחייבנו בבחירות לא להיכנס לממשלה בלי השותפות שלנו ואנחנו מתכוונים לעמוד בהתחייבות הזו, ואין סיבה שלא נעמוד בכך.

''ברור לחלוטין שכל הרצון של 'כחול לבן' והדיבורים על כך שהם לא מוכנים לקבל את זה שאנחנו מגיעים עם השותפות נועד לפרק את החבירה הזו ואז הם יוכלו לעשות הסכם עם חלק מהשותפות שלנו. הם חשבו שהדבר מעשי לפורר את החיבור הזה, אבל החיבור הזה מהודק היטב ומבוסס להבטחות שלנו לציבור וגם על השקיפות שאיפשרה את כהונת הממשלה הקודמת בצורה טובה", הוסיף לוין.