אפשר לתקן

יוסי סופר מבצע עבודות אחזקה בבתים שלדייריהם אין כסף לשלם לבעלי מקצוע. ההתנדבות שלו מכניסה אור חדש לדירה גם בזכות הלב הפתוח

עפרה לקס , ד' בתשרי תש"פ

תיקונים בבית
תיקונים בבית
איור: אהרון פרידמן

"אשתי אומרת שהסנדלר הולך יחף", צוחק יוסי סופר, אבל מיד מתקן את הרושם: "הנה, ביום שישי תיקנתי משהו בבית שלנו, אני לא מזניח את הבית. אבל כן, הראש פונה יותר החוצה מאשר פנימה". סופר, תושב מודיעין, תמיד רצה להתנדב אבל אף פעם לא מצא את ערוץ ההתנדבות שהתאים לו כך שהוא גם יהיה קבוע וגם יגרום לו סיפוק והרגשה טובה. "יום אחד, חבר מהקהילה ביקש ממני להתקין לו נורת פלורסנט שהוא לא הצליח להתקין, ואז אמרתי לעצמי: למה שלא אעזור לאנשים לתקן או להתקין דברים בבית?".

לפני שנה לקח סופר את כלי העבודה שברשותו ופרסם את גמ"ח ההנדימן שלו במודיעין. אחר כך הוא הפיץ את בשורת הגמ"ח במעגלים רחבים יותר, והסביר שהוא נכון לבצע תיקונים בבית לכל מי שאין ידו משגת לשלם. ואנשים מתקשרים. מדובר לרוב בנשים חד הוריות, גרושות ואלמנות, נכים וחולים שלא יכולים לממן תיקונים כאלה. פעמים רבות הוא מבצע תיקונים של כמה בעלי מקצוע בביקור אחד. "במקרה כזה כל בעל מקצוע גובה רק על הביקור 300-250 שקלים, כך שהתיקונים האלה חוסכים הרבה כסף". איך הוא יודע שמי שפונה נזקק באמת? "אני מבהיר שזה גמ"ח למי שלא יכול לשלם. יש אנשים שאומרים 'אני מבין', ואז אני ממליץ להם על בעלי מקצוע טובים בתשלום. יש כאלה שמסבירים את מצבם ומדוע הם זקוקים לעזרה. פעם אחת היה מישהו שניסה לרמות אותי", הוא מגלה, אבל גם מזה הוא לא מתרגש: "אם עזרתי לאדם שלא מגיע לו - זו לא עבירה גדולה".

באחד המקרים נטל סופר את כלי העבודה שלו והגיע לאישה מבוגרת שהייתה צריכה כמה עבודות אחזקה. תוך כדי העבודה היא הסבה את תשומת ליבו לתריס שהיא לא הצליחה לפתוח כבר חמש שנים. "בחצי דקה שחררתי את התריס. המחשבה שמשהו שלוקח לי כלום עבודה יכול לגרום למישהו אחר אור ושמחה נותנת לי אושר, סיפוק וטעם לחיים".

"שלושה מלאכי שרת"

אבל לא כל המקרים כל כך קלים. לפני שבועיים גייס סופר את בנו ועוד חבר לעבודה אצל אישה שגרה בשכירות ובעלי הדירה לא ממלאים את חובתם כלפיה. לא היה לה אור במטבח ולא בחדר השינה, הברזים דלפו, לא הייתה אפשרות לפתוח את התריסים ולא לסגור אותם. אפילו לאסוף דואר היא לא הייתה יכולה, משום שהמפתח נשבר בדלת התיבה. השלושה עבדו בבית במשך חמש שעות. כל אחד עבד בחדר אחר ובתחום אחר. יחד הם האירו את הדירה מחדש, תיקנו את הברזים, אטמו את הכיורים והביאו את המקום להיות ראוי למגורים. "אין לי מילים לתאר את מה שראו עיניי כשהגעתם, שלושה מלאכי השרת. בשקט וביעילות מקצועית עמלתם מתוך רצון עז להיטיב עמי ולהכניס לביתי תאורה ואור נגוהות, להסב צורה אנושית לבית כדי להנעים ליושביו", כתבה האישה לסופר וביקשה שיפרסם את הדברים. "השליחות העילאית וחדוות היצירה הייתה ניכרת בכל פינה שטיפלתם, כל אחד בדרכו, משתלבים ומשלימים זה את זה".

את האישה הזאת מכנה סופר "אישה אצילית שעשתה הרבה בחייה והגיעה לרגע הזה בגלל מחלה ותנאים משפחתיים". לגברת הזאת יש מאגר מתנות, והיא התעקשה שכל אחד מהמתנדבים יבחר מתנה לעצמו. "וזה גם חלק מהעניין, לגרום לאנשים שעומדים מולך להיות משמעותיים". במקרה הזה סופר וחבריו דרשו מבעל הבית שישלם את הוצאות הרכישה של האביזרים שהחליפו בדירה. "ככה שיפרנו לה בבית דברים שהוא לא הסכים לקחת עליהם אחריות".

סופר מגיע משדה החינוך. הוא רפרנט מחוז דרום של רשת עמל. העיסוק היומיומי שלו אינו נושק בשום צורה לגמ"ח שהקים. "לכן זה כל כך כיף לי, זה מאפשר לי להביא לידי ביטוי חלקים בי שרחוקים מהעבודה שלי". את הגמ"ח הקים רק לפני שנה, אך כבר הספיק לטפל בבתיהן של 50 משפחות. אצל חלק גדול מהן ביקר כבר שלוש או ארבע פעמים. על הדרך הודיעו לו כל מיני אנשי מקצוע שאם הוא צריך סיוע מקצועי מעבר לרמת חובבן, הוא מוזמן לקרוא להם והם יגיעו ללא תשלום. חברים אחרים הודיעו שאם הוא צריך לרכוש חלקי חילוף ואביזרים למשפחות שאין להן כסף לממן, הם יכסו את ההוצאות.

סופר רואה איך הטוב שלו מתגלגל הלאה. "עזרתי לאישה אחת, סידרתי לה קרמיקה שנפלה לה במקום מסוים בבית. היא אמרה: אתה עזרת לי, עכשיו אני רוצה לעזור למישהי אחרת. במה אני יכולה לתרום? הפניתי אותה למישהי שצריכה ללמוד לבשל, והאישה אכן ניגשה אליה ולימדה אותה. יש כמה משפחות שבעקבות העזרה שהגשנו להן עוזרות לאנשים אחרים".

העובדה שסופר נכנס לבתיהן של משפחות ופוגש אנשים במצוקתם, גרמה לו ללמוד שאנשים סובלים מסוגים שונים של קשיים - בדידות, מחלה, גירושין קשים. "אני עובד לפעמים כשברקע יש צעקות עם הגרוש. אני עושה את עבודתי בשקט, פעם ועוד פעם, וזה עושה לי הרבה". מלבד זאת הוא לומד מקרוב כמה הגלגל חוזר בעולם. "אני לומד הרבה מאנשים, שומע על דברים שהם עשו, משמש להם אוזן קשבת. חלקם אנשים שהיו על גג העולם ויום אחד, בעקבות מחלה או משבר משפחתי או כלכלי, הפכו לנזקקים". הוא מגיע לתקן עם חיוך גם את הברז הדולף וגם את הלב השותת.