הסיבוב השלישי בפתח

בפני נתניהו עומדת אפשרות אחת בלבד: להודיע ברבים כי רשימת כחול לבן מסרבת לקיים את צו השעה ולהחזיר את המנדט לנשיא המדינה. דעה

דוד אלהרר , ד' בתשרי תש"פ

ראש הממשלה בנימין נתניהו
ראש הממשלה בנימין נתניהו
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

סעיף 7 לחוק יסוד הממשלה קובע כי "משיש לכונן ממשלה חדשה יטיל נשיא המדינה, לאחר שהתייעץ עם נציגי הסיעות בכנסת, את התפקיד להרכיב ממשלה על אחד מחברי הכנסת שהסכים לכך". אין בחוק חובה על אותם נציגים לנמק את הצעתם או המלצתם להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על מאן דהוא. הדעת סוברת כי הנציגים הממליצים על חבר כנסת מסוים את התפקיד להרכיב ממשלה, עושים זאת כי הם מאמינים בכל ליבם שהוא כשיר וראוי למלא את התפקיד הזה. זאת ועוד, גם הרכבת ממשלה צריכה לקחת בחשבון הקמת ממשלה ראויה למשול במדינת ישראל. לא הכול מפורט בחוק ויש דברים מובנים מאליהם.

נשיא המדינה הטיל על בנימין נתניהו את המשימה להרכיב ממשלה. בנימוק להחלטתו הסביר כי "במצב הנוכחי, בחבר הכנסת בנימין נתניהו תמכו 55 חברי כנסת, ובחבר הכנסת בני גנץ תמכו 54 חברי כנסת. אלא שעשרה מתוך 54 התומכים בח"כ בני גנץ הודיעו שלא יישבו איתו בממשלה. מנגד, 55 חברי הכנסת שתמכו בנתניהו הודיעו שיהיו שותפים בממשלתו, אם יצליח להקימה. מפלגת ישראל ביתנו לא תמכה באף אחד מהמועמדים, וגם לא שללה אף אחד מהם. מכאן שהיכולת של ח"כ נתניהו להרכיב ממשלה גבוהה יותר כרגע".

עם קבלת המנדט אמר בנימין נתניהו כי צו השעה הוא הקמת ממשלת אחדות לאומית רחבה. מנגד, יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הודיע כי מפלגתו לא תשב עם ראש ממשלה תחת כתב אישום חמור. כמו כן הוא טען כי החלטתו של נתניהו לנהל משא ומתן בשם גוש הימין-חרדים כולו לא אפשרה להקים ממשלת אחדות.

כתב אישום חמור עדיין אין, כי לפניו צריך לקיים שימוע. הטענה השנייה שמפלגת כחול לבן רוצה לנהל משא ומתן אך ורק עם מפלגת הליכוד, אין בה תום לב. טענה זו מופרכת מעיקרה לאור העובדה שמול המפלגות התומכות בבנימין נתניהו, רשימת כחול לבן עצמה כוללת איחוד של שלוש מפלגות – חוסן לישראל, תל"ם ויש עתיד. מה עושים?

לפיכך עומדת בפני נתניהו אפשרות אחת בלבד: להודיע ברבים כי רשימת כחול לבן מסרבת לקיים את צו השעה ולהחזיר את המנדט לנשיא המדינה. הלחץ של כחול לבן יופנה אל הרשימה הערבית המאוחדת – אם יסרבו לשבת בממשלתו של בני גנץ, יפנה הנשיא אל הכנסת "שאם תרצה בכך תצטרך לאסוף 61 תומכים במועמד מוסכם מצידה". כלומר, בחירות כלליות חוזרות נגד רצון העם וכרצונו של אביגדור ליברמן.