פריצת דרך טיפולית בסוגי סרטן שונים

פריצת דרך באוניברסיטת תל אביב פותחה פלטפורמה חדשנית לטיפול אימונותרפי שעשוי להתאים לסוגים רבים של סרטן

בן שאול , ד' בתשרי תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: איסטוק

חוקרים במחלקה לפתולוגיה של הפקולטה לרפואה באוניברסיטת תל אביב, חשפו אוכלוסיה נדירה של תאים במערכת החיסון של חולי סרטן, שיכולים להוות פלטפורמה לפיתוח טיפול חדשני לסוגים שונים של סרטן.

במסגרת המחקר שבוצע בהובלת ד"ר ירון כרמי, ד"ר פלג ריידר והדוקטורנטית ד. רסולוניריאנה התגלו התאים הייחודיים: תאי T של מערכת החיסון המצויים בתוך הגידול הסרטני עצמו, ומצוידים בקולטנים שאינם אופייניים בדרך כלל לתאי T.

קולטנים אלה מאפשרים לתאי T המיוחדים להתחבר לנוגדנים שנקשרים לגידול – וכך לזהות את תאי הסרטן ולחסלם.

בהמשך הצליחו החוקרים לחקות את המנגנון שגילו באמצעות הנדסה גנטית, ולייצר במעבדה אוכלוסיה של תאי T בעלי אותן תכונות נדירות. עכברים במודל למלנומה שטופלו באמצעות תאי ה-T המהונדסים הראו נסיגה משמעותית מאוד בגידול, והחוקרים סבורים שהשיטה עשויה להתאים בעתיד גם לטיפול בסוגים אחרים של סרטן.

במחקר השתתפו פרופ' רונן ברנר מהמרכז הרפואי וולפסון ופרופ' חיים גוטמן מבית החולים בילינסון, והמאמר פורסם לאחרונה בכתב העת Clinical Investigation.

"אנחנו עוסקים באימונותרפיה, שיטה טיפולית המבוססת על הפעלת מערכת החיסון של החולה עצמו כדי להילחם בסרטן," מסביר ד"ר כרמי. "בשל הצלחתה להסיג גידולים סרטנים בעלי עמידות לכימותרפיה וקרינה, מעוררת שיטה זו תקוות רבות. אלא שעד כה נרשמה הצלחה חלקית במספר מוגבל של גידולים סרטניים, ומרבית החולים אינם מגיבים לטיפול".

לדבריו, למערכת החיסון יש שתי דרכים שונות לזהות תאים סרטניים ולתקוף אותם. האחת - באמצעות תאים המכונים תאיT שהם בעלי יכולת הרג גבוהה, אך נקשרים באופן חלש לתא הסרטני; והשניה – באמצעות נוגדנים שנקשרים באופן חזק למוטציות על גבי התא הסרטני, אך מצד שני אינם מביאים להרג יעיל. במסגרת המחקר גילו החוקרים סוג נדיר של תאים שבהן מתקיימות שתי התכונות גם יחד.

"גילינו, שבניגוד לתאיT רגילים (שאינם מסוגלים להיקשר לנוגדנים), תאי ה-T שמצאנו מצוידים בקולטנים המאפשרים להם להיקשר ישירות לנוגדנים, ולחסל תאים סרטניים באופן ישיר", מסביר ד"ר ריידר. "בכך הם מבצעים 'קיצור דרך' משמעותי, שעוקף את ההליך הטבעי המורכב של מערכת החיסון.

לפי הממצאים שלנו מדובר באוכלוסיה נדירה של תאים – אחוז קטן מתאי ה-T־ הנמצאים בתוך הגידול הסרטני". החוקרים איתרו תאי T נדירים בגידולים של עכברים עם מלנומה, וכן בדוגמאות קליניות של גידולים שהוסרו בניתוחים מחולי סרטן.

לכן, בשלב הבא נעזרו החוקרים בטכנולוגיה של הנדסה גנטית כדי לחקות את המנגנון שנחשף – במטרה לייצר מספר רב של תאי T נדירים הדומים לאותם תאים ובכך להפוך את התגלית לטכניקה טיפולית שימושית.

"במסגרת השיטה ניתן יהיה לקחת מהחולה עצמו, תאי T להנדס אותם כך שיוכלו להיקשר לנוגדנים, ולהשיבם לחולה ביחד עם נוגדנים ספציפיים המתאימים למחלתו", מסכם ד"ר כרמי. "בדרך זו צפויים התאים המהונדסים שפיתחנו לאפשר טיפול חדשני ונגיש בגידולים ממאירים מסוגים שונים".