פריימריז בליכוד? "בלון ניסוי"

בכירים בליכוד טוענים כי העלאת הרעיון להקדמת הפריימריז לראשות המפלגה חשפה את העובדה שח''כ גדעון סער רוצה להחליף את נתניהו.

ערוץ 7 , ד' בתשרי תש"פ

אדלשטיין, ריבלין ונתניהו
אדלשטיין, ריבלין ונתניהו
צילום: דוברות הכנסת

בכירים בליכוד טוענים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין לא החליט האם להקדים את הפריימריז לראשות המפלגה, והעלאת הרעיון היום (חמישי) היתה רק לצורך ''בלון ניסוי'' שיבדוק את התגובות למהלך.

לפי אותם בכירים, התרגיל חשף את העובדה שח''כ גדעון סער רוצה להחליף את נתניהו.

שרת התרבות מירי רגב אמרה לחדשות 13: "זרקו בלון לאוויר כשאמרו שיכול להיות פריימריז והראשון שאמר 'אני מוכן' היה גדעון סער. זאת אומרת שהשמועות שיהיה מי שינסה לבצע הפיכה בתוך הליכוד - היו נכונות".

ח"כ סער, הנחשב ליריבו הפוליטי הבולט של ראש הממשלה, בתוך המפלגה, רמז בציוץ בטוויטר כי הוא עשוי להתמודד על הנהגת המפלגה מול נתניהו. ''אני מוכן'', הכריז סער לאחר שהרעיון להקדים את הפריימריז דווח בכלי התקשורת.

מוקדם יותר נודע כי ראשי בלוק הימין התבקשו לחתום על מסמך ולפיו הם מתחייבים לתמוך רק בראש הממשלה בנימין נתניהו, במידה והרכבת הממשלה תיכשל והמנדט יועבר לכנסת למשך 21 ימים.

במהלך תקופת 21 הימים, כל ח"כ יכול להציג מועמדות להרכבת הממשלה הבאה. מפלגות בלוק הימין מתחייבות כאמור לתמוך רק בנתניהו. אתמול סירבו ראשי מפלגות הימין לחתום על המסמך, אך כעת הם הסכימו להתחייב כי יעמדו רק מאחורי ראש הממשלה הנוכחי.

התקופה הרגישה מבחינת ראש הממשלה נתניהו היא תקופת 21 הימים לאחר שהנשיא מגיע למסקנה שאף אחד מחברי הכנסת שעליהם המליצו סיעות הכנסת איננו מסוגל להרכיב ממשלה.

במשך תקופת 21 הימים הללו רשאית כל קבוצה של 61 חברי כנסת לבקש מהנשיא להטיל את הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת שמוכן לכך, ללא צורך בהמלצות סיעתיות. במידה שלא מוגשת אף בקשה כזו הכנסת מתפזרת ויוצאים לבחירות חדשות.