זוכרים את 500 חללי מג"ב: ''נחבק בחום את המשפחות השכולות''

טקס ההתייחדות התקיים באנדרטת משמר הגבול. מ"מ מפכ"ל המשטרה: בכל מקום ובכל משימה אנו רואים את הנחישות ואוֹמץ הלב של לוחמי מג"ב.

ערוץ 7 , ה' בתשרי תש"פ

זוכרים את 500 חללי מג"ב: ''נחבק בחום את המשפחות השכולות''-ערוץ 7
טקס הזיכרון, אמש
צילום: דוברות המשטרה

טקס התייחדות לזכר 500 חללי משמר הגבול התקיים אמש (חמישי) באנדרטת משמר הגבול, במעמד השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, ממלא מקום מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן ומפקד משמר הגבול ניצב יעקב שבתאי.

בפתח הטקס נאם בנו של דב שפיגלר, המועטר הראשון של משמר הגבול שקיבל את עיטור המופת על פעולה שביצע בשנת 1957 בגבול סוריה כאשר תחת חילופי אש כבדים טיפל ופינה פצועים בחירוף נפש.

לקראת סיומו של האירוע הופרחו 500 בלונים כמניין החללים, כאשר על כל בלון נכתב הקדשה של משפחה שכולה.

השר ארדן אמר בטקס: "האלימות והפשיעה ברחוב הערבי הגיעה לרמה בלתי נסבלת שפוגעת בחברה הערבית כולה, ומסכנת מיליוני אזרחים. הטרור הפלילי מכה גם הוא ללא רחם. זהו מצב חירום, ועלינו להילחם באלימות במגזר הערבי בדיוק כמו שמג"ב נלחם בטרור".

מ"מ מפכ"ל המשטרה, ניצב כהן, אמר כי "לוחמי משמר הגבול פועלים בחזית העשייה המשטרתית, בשמירת הסדר הציבורי, בלוחמה בפשיעה ובמאבק בטרור, ומוכיחים פעם אחר פעם את חשיבות החיל לשמירה על ביטחון ישראל. בכל מקום ובכל משימה, אנו רואים את המוטיבציה, המקצועיות, הנחישות ואוֹמץ הלב של הלוחמים אשר לזכותם הישגים רבים.

חללי משטרת ישראל חרפו נפשם למען ביטחונה של החברה הישראלית. חללים אשר נפלו עבור ערכים שיש להם משמעות נצחית. צוואת הנופלים תמשיך להיות אות ומופת לכוחה ולערכיה של משטרת ישראל אשר היא ערובה לחברה חזקה. נצדיע לזכרם של חברים שאינם עוד עמנו, נחבק בחום את המשפחות השכולות ונישא יחד תפילה כי שורת הנופלים לא תארך עוד", הוסיף.

מפקד משמר הגבול, ניצב יעקב (קובי) שבתאי, אמר בטקס: "כמי שצמח משורות החיל אני אומר שצוותי הלוחמים שלנו היו מאז ומעולם המראה של עם ישראל ושיקפו את כל גווני הקשת בחברה - אזולאי לצד אבו מנסור, אולמן לצד קוממי וקוצגה לצד חלבי, בני העיר לצד בני הכפר, לוחמים לצד לוחמות שירתו כרקמה אחת ונלחמו יחד שכם אל שכם בשם אהבת הארץ, בשם הרעות ובמסירות נפש.

"הם לא בחרו את המקום או את השעה ללכת אך וודאי בחרו את השליחות שנטלו על עצמם. על כן ראויים הם שנישא שבועת אמונים לזכור אותם - ההולכים, להוקיר לעד את מעלת קורבנם למעננו, לחנך לאור דרכם ופועלם, לאמץ ולחזק את המשפחות באהבה רבה ובאחווה מתוך שותפות גורל ומתוך צער עמוק על אלו שאינם עוד. משפחות החיל, ליבנו איתכן", הוסיף.

בטרם החל הטקס, התקיים אירוע הנחת אבן פינה להיכל ההנצחה והמורשת החדש של משמר הגבול, במתחם מוזיאון משמר הגבול.

"כפי שהנכם רואים בית המורשת משנה בימים אלו את פניו", אמר ניצב שבתאי. ''על בסיס יסודות שהניחו מפקדי החיל בעבר ולאחר שהובלנו להבשלת התהליך, בשעה טובה עתיד להיבנות כאן היכל זיכרון והנצחה חדש שיתנוסס לגובה של שישה עשר מטרים ויכיל את שמות כל חללינו במשכן של כבוד".