דביר שורק הי"ד
דביר שורק הי"ד צילום: באדיבות המשפחה

תחת הכותרת "הכניסה אל הדביר", נערך אתמול (חמישי) ערב של לימוד לזכרו של דביר שורק ז"ל בישיבת 'אור תורה מחניים'.

האירוע משך אליו מאות אנשים שהגיעו ללמוד, לזכור ו'לחפש את הדרך פנימה', כולל חבריו מהישיבה, רבנים, צוות הנהלת הישיבה, והנהלת רשת 'אור תורה סטון' אליה משתייכת הישיבה.

המפגש היה מלא בתכנים תורניים הקשורים לתקופת הימים הנוראים, כמו גם תכנים אישיים הקשורים לדביר, ונשאו בו דברים רבנים ורבניות.

אביו של דביר ז"ל, יואב, דיבר על אישיותו וערכיו התורניים והכלליים של דביר, "דביר שלנו היה חייל נאמן של החתירה המתמדת לראות טוב ולהוסיף טוב".

"בשניות האחרונות לחייו הוא בוודאי הבין שהוא מצטרף לרשימה ארוכה של הקדושים, של מי שמסרו נפשם כחלק מהשיבה שלנו לארץ, מהבחירה שלנו בתורה, ומהאחיזה שלנו בגוש עציון. כמובן השניות הללו לא היה בהן כדי לטשטש את התום והאמונה בטוב שהוליכו אותו כל חייו. את ה' הוא קידש בראש ובראשונה בחייו, במאור פניו, ובאהבתו לאדם ולארץ", סיפר האב השכול.

גם רבני הישיבה נשאו דברים וסיפרו על דביר, "הקדושה מצויה בתוך החיים, במצוות, ביציאת הלב אל האחר ואל העולם, במשפחה, בלימוד, במרחב האישי והציבורי. נדמה שאמונה זו היא שהביאה את דביר לבחור בישיבת 'אור תורה מחנים' כמקום לגדול בתורה", סיפר ראש הישיבה הרב שלמה וילק.

הרב שראל רוזנבלט, ר"מ בישיבה, אמר "עיניים בורקות וחיוך נבוך, החידה של דביר בעיני זו הקפיצה שלו לתוך הדביר, לתוך הקודש פנימה, בין הדבקות בקדושה לדבקות המוסרית שאפיינו אותו, ויום העיון הערב עוסק בשאלה הזאת.

''דביר תלמידנו האהוב שנרצח בידי מרצחים שפלים נלקח מאיתנו. זכינו שביקר בהיכלנו, בין יושבי בית המדרש, והאיר לנו הרבה בזמן יחסית מועט ששהינו במחיצתו... דביר הוא לא המסומל של הערב הזה, הוא המסמל של הערב הזה, הערב הזה הוא לא פנס להאיר את דמותו של דביר, אלא דביר הוא הפנס שמבקש להאיר לנו את התכנים שעליהם נדבר, ביום העיון. הוא הפנס שמבקש להאיר לנו איך בתוך החיים הגשמיים שלנו, איך בהם אפשר לפרוץ אל הקודש פנימה".

הרב ד"ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש מוסדות 'אור תורה סטון' הוסיף "מאז הפיצול שבין משיח בן דוד למשיח בן יוסף עלינו להכיר שיש שני שלבים של גאולה. כשמסתכלים על מדינת ישראל יש תחושה שמשיח בן יוסף העוסק ביופי ובנראות הסביבתית החיצונית כבר נמצא בינינו, אולם משיח בן דוד, אשר אחראי על הגאולה הרוחנית, טרם הגיע מאחר ויש לנו דרך שבה צריך לצעוד כדי לגרום לו להגיע.

בישיבת 'אור תורה מחניים' יש גם את היופי הגשמי, ולא רק. באמצעות דרך הלימוד שלה, התנהלותה והגישה שלה, היא חוגגת גם את האור הגדול של משיח בן דוד, ודביר הוא דוגמה לשילוב זה. אנחנו בורכנו בכך שתלמידים כמו דביר ז"ל למדו אצלנו בישיבה ובמעשיו הוא לימד אותנו רבות. דביר ישאר דמות מרכזית בישיבתנו ונמשיך ונקיים את המורשת רבת הערכים שהותיר אחריו".

שיעורים נוספים נמסרו על ידי הרב רונן בן דוד, הרב אלחנן ניר, הרבנית בילי רבנשטיין (פיזם), הרב חנניה שוורץ, הרבנית אוריה מבורך, הרב ניר מנוסי והרב שאול וידר.

הערב נחתם בפאנל של 'שיח על עצבנות וקנאות דתית' בהשתתפות ראש ישיבת ההסדר הרב שלמה וילק, הרב יוסי פרומן והרב מעוז כהנא.