אלפי דירות יאושרו ביו"ש; לא לחרדים

"יש לנו 1,300 יח"ד שממתינות לאישור, מצוקת הדיור החרדית זועקת לשמיים, אבל דוחים אותנו בתירוצי סרק", טוען ראש עירית ביתר עילית

מיכל לוי , ו' בתשרי תש"פ

ביתר עילית
ביתר עילית
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

מועצת התכנון העליונה (מת"ע) במינהל האזרחי ביו"ש צפויה להתכנס ביום שני השבוע, כאשר על סדר יומה אישור אלפי יח"ד חדשות ברחבי יהודה ושומרון.

ואולם, במפתיע – הערים החרדיות הודרו מרשימת היישובים שעל סדר יומה של הוועדה, למרות שהם מונים כ-40% מתושבי יו"ש.

לטענת ראש עירית ביתר עילית מאיר רובישנטיין, זעקת מצוקת הדיור במגזר החרדי עולה עד לשמיים. "עשרות אלפי זוגות מתגוררים במחסנים, ועשרות אלפים רבים משוועים לפיתרון דיור רב היקף, שכרגע אינו באופק, כאשר ערים הנמצאות מחוץ לקו הירוק לוקות בכפליים וצריכות לעבור מסלול ארוך של קשיים, ואף לאחר אישור תכניות בינוי יש להמתין לחלון הזדמנויות פוליטי ומדיני".

כך למשל, בביתר עילית ממתינים לאישור כ-1,300 יח"ד, שהדיון בהם נדחה שוב ושוב בתירוצים שונים, וגם הפעם אינו צפוי לעלות על שולחנה של הוועדה בדיון הקרוב. הדיונים הללו אינם קבועים והם נקבעים בהתאם להוראות מדיניות.

לדברי רובינשטיין, "תכניות אלו הונחו זה מכבר על שולחן הוועדה במינהל האזרחי וממתינות לדיון בעניינן, בכפוף לרצונם הטוב של הגורמים הממונים.

"מדובר בתכניות מוכנות לחלוטין - מלבד אישור בודד של קמ"ט תחבורה, דבר שאינו עילה למניעת דיון ואישור בכפוף להצגת אישור זה. בידינו דוגמאות רבות לאישור תכניות שונות בכפוף להתנייה להשלמת האישור בהמשך, כולל לביתר עילית עצמה. אין שום סיבה עניינית לעיכוב הדיון בתכניות הללו".

נוכח המצב, פנה רובינשטיין לנציגות החרדית בכנסת – שר הפנים אריה דרעי, סגן שר הבריאות יעקב ליצמן וסגן שר החינוך מאיר פרוש, וביקש מהם להתערב בדחיפות במצב: "למותר להסביר את המצב הפוליטי העכשווי וחוסר הוודאות להמשך, ולכן לא ניתן להמתין לישיבת הוועדה הבאה. זוהי התכנית המוכנה האחרונה של ביתר כיום, ולא יעלה על הדעת כי כל הרשויות באזור תקבלנה, מלבד העיר החרדית הגדולה".

לדבריו, "חובה שהנציגים החרדים יבהירו לראש הממשלה נתניהו את חומרת הדרת החרדים מסבב אישורי הבנייה הנוכחיים. לא יעלה על הדעת לאשר אלפי יח"ד ביו"ש ולהדיר את החרדים כליל".