"באות בשביל הדרגה - ויוצאות עם תודעה פמיניסטית"

חוקרת המגדר של צה''ל הרצתה בכנס ארגון "נשים עושות שלום" וחשפה את התהליך שעוברות קצינות בתפקיד היוהל"ם.

ערוץ 7 , ז' בתשרי תש"פ

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: דובר צה''ל

פרופסור אורנה ששון לוי, אשר חקרה בהזמנת צה''ל את השילוב המגדרי בקורס הקצינים והובילה את התהליכים בנושא, הרצתה לאחרונה בכנס של ארגון "נשים עושות שלום".

בכנס חשפה את עבודתה המשותפת עם הקצינות אשר שרתו בתפקיד יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים.

כזכור, שמו של התפקיד הצבאי שונה בהתאם למסמך 'התפיסה המגדרית' ל"יועצת הרמטכ"ל לענייני מגדר" לאחר אישורו האישי של הרמטכ"ל הקודם גדי אייזנקוט.

בהרצאתה, תחת הכותרת "מלחמה ושלום בפרספקטיבה מגדרית", פרסה ששון-לוי את משנתה וטענה כי על אף הבעייתיות שבלוחמנות הישראלית, נשים צריכות להרוויח מכך שהחברה הישראלית הינה מיליטריסטית, ועליהן לצבור מכך "כח פוליטי".

ששון-לוי תקפה את צה''ל ש"פוחד משוויון" ועל כך שהגדיר את הלוחמות אשר משרתות בגדודים המעורבים דוגמת קרקל, כשייכות לבטחון שוטף, ולא לקטגוריית "לוחמי החוד".

בהמשך תקפה ששון-לוי גם את רבני הציונות הדתית ובעיקר את "יגאל לוינשטיין" ומכינת עלי, ותיארה את סגירת הפיילוט לנשים בטנקים על ידי הרמטכ"ל כוכבי כנסיגה מהשוויון וכ"תרבות שוביניסטית".

במהלך ההרצאה, חשפה ששון-לוי כי "הרבה יוהל"ניות באו לדבר איתי לפני התפקיד, וליוויתי אותן במהלך התפקיד. הן משתנות שזה לא יאומן. הן באות כי הן רוצות קידום בדרגה ויוצאות מהתפקיד עם תודעה פמיניסטית, ואפילו הופכות ללוחמות לשלום כמו תא"ל במיל' ישראלה אורון".

ששון-לוי אף ברכה על ש"צמרת הצבא מתונה, לא רוצה לומר שמאלנית, יותר מהדרג המדיני" והביאה כדוגמא את הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט ואת סגנו יאיר גולן.

ששון-לוי היא פרופסור במחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה ובתוכנית ללימודי מגדר באוניברסיטת בר-אילן.

מארגון "תורת לחימה" נמסר לערוץ 7 "שוב נחשף הקשר ההדוק בין השמאל הקיצוני, שמטרתו להחליש את צה''ל, לבין האג'נדה המגדרית שקיננה היטב במערך היוהל"ם. נזכיר כי סגנית היוהל"ם עצמה חשפה את הקשר ההדוק שלה עם ארגונים אלו במהלך דיון בכנסת. אנו שמחים כי צה''ל לומד מטעויות ומקווים כי מערך היוהל"ם המיותר יבוטל".

מארגון 'אחים לנשק' נמסר בתגובה לדברים של פרופ' ששון לוי: "הכתובת הייתה על הקיר. בשנים האחרונות התרענו בדו"חות שלנו על מה שנהפך לגייס חמישי בתוך צה"ל - היוהל"מ. כעת המצב הגיע לידי כך שאורנה ששון לוי אפילו לא מתביישת להגיד הכל בגלוי, מהמקפצה. היא מספרת שהיא כאשת אשת שמאל משנה מקצה לקצה עמדות של תא"ליות בצה"ל, שהשוויון בא על חשבון הכשירות והניצחון, ושהיא שמחה 'שצמרת צה"ל מתונה- שמאלנית'".

הם הוסיפו, "יש מישהו שצריך עוד סיבות לעצור את הטירוף והסכנה הזו של האג'נדות שמחלחלות לצה"ל? הרמטכ"ל כוכבי פועל נכון כאשר הוא מונע קידום אג'נדות במסווה שוויון. הצעד הבא חייב להיות סגירת היוהל"מ, ומהר".