אלימות
אלימותצילום: איסטוק

2,478 גברים אלימים ו-6,488 נשים נפגעות אלימות טופלו ב-113 מרכזים למניעת אלימות במשפחה של משרד הרווחה ברחבי הארץ במהלך 2018.

נתון זה עולה מהדו"ח השנתי של השירות לרווחת הפרט והמשפחה במשרד הרווחה שפרסומו הוקדם עקב האירועים האחרונים.

במרכזים אלו מתבצעים אבחון, בניית דרכי הגנה, טיפול ושיקום למשפחות הנמצאות במעגל האלימות. המטופלים מגיעים למרכזים אלו על ידי מגוון גופים ושירותים: מחלקות לשירותים חברתיים, יחידות הסיוע ליד בתי המשפט, תחנות משטרה, מוקד 118 של משרד הרווחה, שירותי המבחן ובאופן עצמאי.

מנתוני שירות המבחן של המשרד עולה כי בשנת 2018 הפנתה מערכת אכיפת החוק 2,325 גברים שהיו מעורבים במעשי אלימות כלפי בנות זוגן לבניית תכנית שיקום.

בשנת 2018 הוסיף משרד הרווחה שני מסלולי טיפול נוספים לגברים אלימים: מסלול ערב – לגברים ברמת סיכון נמוכה, ומסלול בוגרים – מיועד לבוגרי מסגרות אינטנסיביות שממשיכים להיות מלווים על ידי גורמים קהילתיים. 95 גברים שמוגדרים ברמת המסוכנות הגבוהה ביותר טופלו במרכזי יום ובהוסטלים. 17 מתוכם שהו בהוסטלים שהייה מלאה.

60 תקנים חדשים לטיפול בגברים אלימים

בשנתיים האחרונות הקצה המשרד 180 תקנים חדשים של עובדים סוציאליים למאבק בתופעת האלימות במשפחה מתוכם 60 לטיפול בגברים אלימים, 68 לטיפול בילדים חשופים לאלימות ו-50 תקנים נוספים לטיפול בתופעת האלימות כנגד אזרחים ותיקים. במשרד פועלים להגדלת כח אדם ייעודי לטיפול בגברים כחלק מתפיסה מערכתית לטיפול באלימות במשפחה. במשרד מציינים כי טיפול ייעודי לילדים החשופים לאלימות הוא קריטי למניעת אלימות עתידית.

עוד עולה מהדו"ח כי בשנת 2018 התקבלו במוקד 118 שמפעיל המשרד 1,219 פניות של נשים שדיווחו על אלימות מצד בני זוגן. בין השנים 2014-2018 חלה עלייה של 160% במספר הפניות בנושא אלימות במשפחה וצוות המוקד כולל עובדים סוציאליים האחראים על מתן שירות מקרים של פניות בנושא אלימות במשפחה.

משרד הרווחה מפעיל 13 מקלטי חירום לנשים נפגעות אלימות ובשנת 2018 שהו בהם 682 נשים ו-1,011 ילדים. מהנתונים עולה כי מרבית הנשים מגיעות למקלט עקב אירוע אלימות קיצוני וחריג וב-64% מהמקרים הגורם האלים הוא בן הזוג. עבור 80% מהנשים במקלטים מדובר באלימות הנמשכת בין שנה לעשור. הנשים, מציינים במשרד, סובלות מסוגים מגוונים של אלימות – כלכלית, מינית, פיזית ונפשית. בשיתוף המשטרה גובש נוהל ייחודי לטיפול בנשים בסיכון מתמשך וגבוה המהווה כלי חשוב בעבודה מערכתית משותפת. המשרד פעל גם להרחבת חוק מענק ההסתגלות לנשים יוצאות מקלטים במסגרתו נבנית תוכנית ליווי וישקום אינטנסיבית במטרה להקל על היציאה מהמקלט.

בחודשים הקרובים ייפתח בתל-אביב מרכז חירום למניעה וטיפול לאלימות במשפחה שפועל 24/7 ובכך יעבור הטיפול באלימות במשפחה שינוי משמעותי בכך שיוגדר כמענה חירום. המרכז בתל-אביב הינו הראשון מתוך 4 הצפויים לפעול במתכונת זו. מדובר במרכז רב מקצועי והצוות בו יכלול עובדים סוציאליים, חוקרי אלימות במשפחה מטעם משטרת ישראל, פסיכיאטרים ואנשי ייעוץ משפטי במטרה לספק שירות הנותן מענה הוליסטי לכל תחום האלימות במשפחה.

163 נרצחות ב-14 שנים

מאז 2004 נרצחו 163 נשים על ידי בני זוגן, 50% מהן היו מוכרות לרווחה אך לא בהכרח בתקופה שקדמה לרצח או על רקע תלונות על אלימות במשפחה. נתון זה אינו כולל נשים שנרצחו על ידי בן משפחה אחר, בנשים ששוהות בישראל באופן לא חוקי ובגברים שנרצחו על ידי בני זוגם.

מניתוח הנתונים עולה כי המשתנים המרכזיים שחוזרים על עצמם במקרי רצח על ידי בן הזוג הם פרידה, גירושין וסכסוך מתמשך לאחר הגירושין וקושי להשלים עם הפרידה. כמו כן ישנם מקרי רצח שבוצעו על רקע מאבקי רכוש, משמורת והסדרי ראייה הקשורים לילדים המשותפים. משתנה נוסף הוא ערעור במעמדו של הגבר, בריאות הנפש ובריאות כללית ועוד.

איילה מאיר, עו"ס, ראש אגף בכיר - משפחה וילד בקהילה: "ככל שאנו מנגישים שירותים, ומפתחים מענים חדשניים, זאת בשיתוף פעולה חיוני עם מערכות ומשרדים נוספים, אנו רואים את עלייה בכמות הפניות לסיוע. אלימות במשפחה הינה אחת התופעות החברתיות החמורות וכרוכים בה קושי רב לפנות ולדווח, סודיות ובושה ולעיתים אף חוסר מודעות לחומרת הבעיה, ומאידך ההוכחות בשדה המקצועי מוכיחות כי הפנייה לקבלת סיוע וטיפול מסייעת בהפחתת המסוכנות וביציאה ממעגל האלימות הן לנפגעים והן לפוגעים".