כמו הדבש, שאינו מתקלקל לעולם, אמנות טובה תמיד תהיה רלוונטית

טקס הענקת פרס שר החינוך לתרבות יהודית התקיים בירושלים, לזכרו של השר אורי אורבך ז''ל. אלמנתו מיכל נאמה - הנה מה שאמרה.

מיכל אורבך , ז' בתשרי תש"פ

במאמר ידוע בעיתון "נקודה" שאל הרב יואל בן נון האם התנחלנו בלבבות.

לגבי מאמרי הגות אני מאמינה שהשפיעו על לא מעטים, אבל בתחום האמנות, התשובה נראית לי ברורה יותר: כשיוצר מגיע מתוך האמת הפרטית שלו ומביע אותה באופן כן ולא כאמנות מגויסת או כזו שמנסה למצוא חן בעיני מישהו – האותנטיות הזו עוברת והדברים מתנחלים בליבם של רבים, ויצירה טובה היא זו שרלוונטית ואפילו מתעצמת גם אחרי שנים.

כשערכתי עם אלי ויסברט את ספר כתביו של אורי "דתי נורמלי", הופתענו לפעמים לגלות טקסטים בני עשרים ושלושים שנה שהם אקטואליים עוד יותר גם היום, אחד מהם – אגב - הוא "ארבע אמהות", על החברה הדתית ההולכת ומתפצלת, במערכת החינוך ובכלל, שנכתב ב-2001.

שלמה בר שר כבר בשנות השבעים בגעגוע על המנהג שהיה "אצלנו, בכפר טודרא שבלב הרי האטלס", והנה היום במקומות רבים כותבים לילדי כיתה א' את כל האותיות בדבש, והשיר המקסים שלו מתנגן בלב ובמערכת ההגברה של בתי הספר.

השנה, "סדר העבודה" של ישי ריבו, גם הוא בין חתני הפרס, הגיע לאוזניהם של אנשים שחלקם לא היו מימיהם בתפילת יום הכיפורים, ובכל זאת התחברו אליה בליבם.

ורק בגלל שכדאי שאקצר, לא אפרט לגבי יוצרים ויוצרות נכבדים נוספים שמקבלים את הפרס הערב, שכל אחד ואחת מהם יוצר מתוך עולמו ונוגע ברבים אחרים, גם אם ההווי שממנו באו אינו מוכר לחלק גדול מהקהל.

תודה לשר החינוך הרב רפי פרץ ולראש האגף לתרבות יהודית הרב איתיאל בר לוי ותודה לשר החינוך לשעבר נפתלי בנט שהקדיש את הפרס על שמו של אורי. חן-חן גם לצוותי השופטים.

כמו הדבש, שאינו מתקלקל לעולם, אמנות טובה תמיד תהיה רלוונטית, ומתאים שנחגוג אותה דווקא בימי תשרי. ברכות חמות לזוכים כולם, ותודה על כל אות ואות מדבש שהטעמתם אותנו ביצירותיכם הבאות מן הלב ונכנסות אל הלב.

המשך יצירה פורה, ערב מהנה ושנה טובה ומתוקה