קופה
קופהצילום: ISTOCK

מבקרי מס הכנסה ערכו קניות מקדימות ותצפיות בשוק הכרמל ובשוק התקווה, במהלכן נמצא שחלק מקניות הביקורת לא נרשמו כנדרש ובחלק נרשמו סכומים שונים מהסכומים ששולמו.

כמגוון הסחורה כך מגוון התירוצים ובדוכן מכירת שווארמה נמסר למבקרים: "אני מקפיד לרשום אני אחרי תאונה ולוקח כדורים". בעליו של אטליז אחד טען: "אני לא יודע על מה אתה מדבר אני רושם הכל ובכלל לא מוכר אסאדו". בעל אטליז אחר טען: "אנחנו שומרים את הצ'קים והלקוחות באים בסוף החודש ומחליפים את הצ'קים במזומן".

אטליז נוסף הגדיל לעשות וטען: "הבן שלי בא לעזור לי בחג והוא לא מבין שצריך להדפיס אם תבדקו סיכומים של הימים האחרונים תראו שאני מדפיס הכל". בעל חנות דגים אמר: "נגמר לי הסליל של הקופה הרושמת אחרי שהחלפתי אתם בדיוק הגעתם".

מתוצאות המבצע עולה כי בקרב 16% מהעסקים שנבדקו, לא רשמו הכנסות כנדרש לפי החוק.

בביקורת בחנות למכירת דגים נמצא שבעל העסק לא רושם את הכנסותיו בספרי העסק ועד לשעת הביקורת לא נרשמו סך של 7,500 ₪, כמו גם הפדיון של היום הקודם ליום הביקורת בסך 10,000 ש''ח לא נרשם. המבקרים העמיקו את בדיקתם וגילו כי מחודש מאי 2019 לא נרשם סכום של 900,000 ₪. תגובתו של בעל העסק לא איחרה להגיע והוא טען: "רואה החשבון אמר לי שאת האשראי אני לא צריך לרשום ויש לרשום רק את המזומן".

בחנות לממכר דגים נוספת נמצא שבעל החנות לא רושם הכנסות מאשראי בסך 11,000 ₪ . בעל החנות מיהר להסביר: "יש לחץ רב לקראת ראש השנה ואנחנו מאזנים בסוף היום את הקופה לפעמים גם באמצע היום זה תלוי בלחץ".

פעילות הביקורת נערכה כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור. זאת, במסגרת המדיניות של הגברת פעילות האכיפה לשיפור ושימור יכולת ההרתעה, הרחבת המודיעין, בין היתר על ידי עריכת מבצעי שטח, שמטרתם להביא לדיווחי אמת ולגביית מס אמת ובכך להגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.