הרחוב יקרא על שמו? הרב עובדיה יוסף זצ"ל
הרחוב יקרא על שמו? הרב עובדיה יוסף זצ"ל צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

שמו של רחוב "הקבלן" בשכונת הר נוף בירושלים נקשר לאורך השנים בשמה של תנועת ש"ס ובשמו של מנהיגה הרוחני של התנועה, הרב עובדיה יוסף זצ"ל שקבע את משכנו ברחוב זה לפני שנים רבות.

לאור זאת קיבלה ועדת השמות של עיריית ירושלים לפני מספר שבועות החלטה לבחון את שינוי שמו של הרחוב ואת קריאתו מחדש על שמו של הרב עובדיה יוסף זצ"ל.

אולם, הבוקר (שני) דווח בעיתון "ידיעות אחרונות" כי בני משפחתו של יצחק עבוד הלוי ז"ל, הקבלן הירושלמי המפורסם שהלך לעולמו בראשית שנות ה-80 ועל שמו נקרא הרחוב, זועמים על ההחלטה.

הלוי היה בעל חברת בנייה שהתמחתה בציפוי של מבנים באבן הירושלמית המפורסמת. בין המבנים הבולטים בעיר אותם הוא ציפה באבן נמנים: בתי החולים שערי צדק והדסה עין כרם, האמפיתיאטרון של האוניברסיטה העברית בהר הצופים וחלקים מרחבת הכותל והכנסת.

נכדתו, יפעת לוי, הסבירה את הכעס על ההחלטה, "נודע לנו על הכוונה להחליף את שם הרחוב במקרה, בלי שאף אחד בעירייה עידכן אותנו. מפריע לי שעסקנים של ש"ס פנו לעירייה וביצעו מחטף כדי להחליף את שם הרחוב. יש לנו כבוד לרב עובדיה יוסף, אבל לא על חשבון סבא שלי. לא נראה לי שהרב עובדיה יוסף היה רוצה שייקחו את הכבוד שנתנו לאדם על מפעל חיים".

בהמשך מסבירה לוי כי המשפחה מתנגדת גם לאפשרות ששמו של הסב יונצח ברחוב אחר במקום ברחוב שבו הוא מונצח כעת, "זה רחוב מפורסם, אנשים מכירים את הרחוב וכבר שלושים שנה הוא מפורסם וידוע, לומר שייתנו לנו במקום אחר זה עלבון ובושה. איזה מין דבר זה שהולכים ומוחקים בן אדם ואף אחד לא מיידע אותנו? זה צורם, גם המעשה עצמו וגם הדרך".

מעיריית ירושלים נמסר לידיעות אחרונות, "שינוי שם הרחוב טופל על פי הנוהל העירוני, ובכלל זה ניסיונות חוזרים ונשנים לאיתור מקיף ומאמץ כן לאיתור מגישי הבקשה המקורית. למרות זאת לא אותרו מגישי הבקשה לקריאת שם הרחוב על שם הקבלן. על פי המקובל, עם קבלת ההחלטה בוועדת השמות, היא פורסמה בכל אמצעי התקשורת, ובכלל זה בעיתונות הארצית והמקומית, בתקשורת החרדית, באתר העירייה, בשלטים לאורך הרחוב, בתיבות הדואר של תושבי הרחוב, וכן במינהל הקהילתי בהר נוף. זאת כדי לאפשר ערעור על ההחלטה. עם תום המועד לקבלת ההתנגדויות הן תיבחנה, אם יוגשו כנדרש, על ידי ועדת השמות העירונית ותתקבל החלטה בנושא".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו