רון קובי: רוצים לכרות את ראשי

שופטי בית המשפט העליון, יצחק עמית, ג'ורג' קרא ויעל וילנר התכנסו אחר הצהריים (חמישי) לדיון בעתירתו של ראש עיריית טבריה רון קובי נגד זימונו לשימוע במשרד הפנים.

קובי, המייצג את עצמו בדיון, טען כי החלטת שר הפנים לזמן אותו לשימוע לפני הדחה איננה סבירה, "רוצים לכרות את ראשו של ראש העיר שנבחר לפני 11 חודשים".

"איך אני רון קובי, שלוחם בשביל העיר שלי, יכול ללכת לשימוע כצאן לטבח? משמעות השימוע הוא הדחה. עד מתי משרד הפנים יעזור לחברי האופוזציה?", תהה קובי בפני השופטים.

השופטת יעל וילנר תהתה בתגובה לדבריו של קובי, "יש חוק שאומר מה קורה אם אין תקציב, חייבים ללכת לפי החוק. עיר לא יכולה להתנהל בלי תקציב. למה אדוני לא מתייחס עניינית?".

בתגובה טען קובי כי יש לחכות עד שתוקם ממשלה חדשה עם הליך השימוע בעניינו, "עשיתי פה בעשרה חודשים מה שלא עשו בטבריה כבר המון שנים. מישהו מביא את עיריית טבריה לחוף מבטחים. לצערי גם אם היה יורד מלאך משמים ונותן את התקציב הטוב ביותר התקציב לא היה עובר".

בהמשך ביקש קובי מהשופטים למנוע את הדחתו, ולאפשר לו להעביר את התקציב בעזרת ועדה ממונה.

בתשובה לשאלת השופטים בנוגע לסמכותם להורות על מהלך שכזה תקף קובי את שר הפנים אריה דרעי, "אני לא חושב ששר שיודעים את עברו, בממשלת מעבר שלישית, יכול לקבל החלטה כזאת שתשנה את הדמוקרטיה הטבריינית. הדמוקרטיה בטבריה גוברת על החלטת השר דרעי".

לקראת סיום הדיון הבהיר ראש ההרכב, השופט עמית, לקובי, שבג"ץ ככל הנראה לא ימנע את עצם קיום השימוע, "כנראה שניפגש בפעם הרביעית אחרי השימוע". השופט עמית אף גער בקובי על הודעות חריפות ששלח בקבוצות הווטסאפ נגד מנכ"ל משרד הפנים. החלטת השופטים תימסר בהמשך.

חבר מועצת העיר טבריה, רפאל טרבלסי, אמר עם תום הדיון, "בית המשפט שמע את כלל הטיעונים של הצדדים ואני מאמין שיקבל את ההחלטה הנכונה לטובת העיר טבריה ותושביה".