שקר, מצלמים

כבר שנים שבארגוני שמאל גילו את השיטה – הם מצלמים בלי הפסקה את החיילים ביו"ש, מסיחים את דעתם ולעיתים אף מוציאים אותם מכליהם.

שילה פריד , י"ב בתשרי תש"פ

מסיחים את דעתם של החיילים ופוגעים בביטחון. הירשפלד
מסיחים את דעתם של החיילים ופוגעים בביטחון. הירשפלד
צילום: אם תרצו

אם 'שוברים שתיקה' היו אוספים גם עדויות של חיילים שנפגעו מארגוני זכויות אדם למיניהם, זה היה נשמע בערך כך: "יום יום, שעה שעה, אתה תחת עין המצלמה.

זה גורם לך לא לפעול בשיקול דעת בריא. לאורך שעות על גבי שעות היינו עומדים בשמירה כשיש אדם עם מצלמה בתוך הפרצוף שלנו. היו פעילים קבועים שהיו פוקדים כל עמדה שבה עומד חייל בסמוך לפלשתינים. הם גם היו מציידים את הפלשתינים עצמם במצלמות איכותיות, כדי שיוכלו לתעד באיכות טובה ולא במצלמה של הטלפון וכך היינו בפיקוח מתמיד של גורמים אלו".

אבל עד שהם יעשו זאת התנדבנו לעשות זאת בשבילם, והבאנו כאן את עדותו של מ', לוחם שמשרת כעת בגזרת חברון.

מ' כמובן לא לבד בסיפור הזה. התופעה של צלמים שנצמדים במשך שעות לחיילים וממררים את חייהם הפכה ללחם חוקם של ארגוני שמאל מסוימים. אחד הצלמים הנמרצים ביותר הוא גיא הירשפלד, פעיל שמאל מארגון 'תעאיוש'. הירשפלד, ששמו נקשר בעבר עם פרסומים הנוגעים להפרעה לחיילים בתפקידם, פוקד בעיקר את מרחבי המועצה האזורית בנימין. הוא לא מסתפק רק בצילום ומעקב אחרי חיילים, אלא נוהג להעלות לחשבונותיו ברשתות החברתיות צילום פנים של חיילים ושוטרים לצד כיתוב פוגעני. "מריונטה", "סגן עלוב" ו"מבצעים טיהור אתני" הם רק חלק מהתארים שמחלק הירשפלד ללוחמים וקצינים. במקרה קיצוני יותר העלה הירשפלד תמונה של גורם ביטחוני-אזרחי תחת הכיתוב "קלגס".

אך ייתכן כי החגיגה הזאת עתידה להסתיים מוקדם מהמצופה. תלונה שהוגשה השבוע למשטרה על ידי תנועת 'אם תרצו' עשויה להביא לשינוי הגישה המקלה כלפי הירשפלד ולנקיטת יד קשה יותר נגד מי שמפריע לחיילי צה"ל בפעילותם הביטחונית. מי שעומד מאחורי הגשת התלונה הוא יהודה שרבאני, רכז הפרויקטים של 'אם תרצו'. הגשת התלונה באה בתום ניסיונות למנוע את פעילותם של הירשפלד וחבריו בדרכים אחרות.

צילומים עד הבית

"ניסינו לשחזר בבנימין מה שעשינו בחברון", מספר שרבאני. "בשנה האחרונה עקבנו אחרי פעילותם של אנרכיסטים פעילי שמאל שעקבו אחרי חיילי צה"ל, ראינו אותם מציקים ללוחמים ומצלמים אותם. העמדנו מולם צלמים משלנו, הפצנו את החומרים שהיו לנו ומאוחר יותר ראש הממשלה הורה לסלק אותם מחברון. כששמענו לפני כמה שבועות מתושבים בחוות מלאכי השלום בבנימין על מה שמעוללים שם הירשפלד וחבריו לחיילים, כאב לנו. הם סיפרו על מה שהכרנו בחברון. פעילי שמאל מארגונים קיצוניים כמו תעאיוש, רבנים לזכויות אדם ודומיהם מציקים לחיילים, עוקבים אחריהם ופוגעים בפעילות שלהם".

שרבאני והפעילים שאיתו באו גם הם עם מצלמות, כדי להשיב מלחמה שערה. "הגענו למלאכי השלום מדי בוקר בשבועות האחרונים, ליווינו את רועי הצאן היהודים באזור וראינו שם את אנשי הארגונים הידועים כשהבולט בהם הוא גיא הירשפלד. אספנו תיעוד וידאו שלהם כשהם מקללים את חיילי צה"ל ותוקפים אותם, אבל זה לא עזר".

ב'אם תרצו' לא הרימו ידיים, והחליטו ללמד את הירשפלד לקח בדרך יצירתית. "החלטנו להמחיש להירשפלד איך זה מרגיש להיות תחת מעקב", מספר שרבאני. "מלבד הגעתנו למלאכי השלום, עמדנו מול הבית שלו במסילת ציון. עשינו משמרת מחאה, צילמנו אותו יוצא ונכנס באזור הבית, המחשנו לשכנים שלו בעצם מה האיש שגר לידם עושה לחיילי צה"ל. המחאה הזאת גררה תביעה נגדנו בבית משפט, הוא ניסה להוציא נגדי צו הרחקה מאזור הבית וטען נגדי באופן אישי שאני מטריד אותו. בית המשפט זרק אותו מכל המדרגות וכמובן שלא קיבלנו שום הרחקה".

אחרי שבית המשפט זיכה את אנשי 'אם תרצו' הם המשיכו בפעילותם מול הירשפלד וחזרו לחוות מלאכי השלום. "התברר לנו שהוא ממש מטריד את חיילי צה"ל וקורא להם קריאות שווא. באחד הימים הוא פנה לחמ"ל הצבאי שינסו להרחיק אותנו ממנו, הזמין את החיילים שהוא בעצמו תוקף. כשהחיילים הגיעו כדי להגן עליו הוא צילם אותם והעלה לטוויטר שלו את התמונות שלהם כשהוא מכנה אותם 'מריונטות'. ההתנהגות הזאת היא בלתי נסבלת. התלונה שהגשנו למשטרה ולפיקוד המרכז כוללת חומרים מהרשת. אנחנו דורשים באופן חד משמעי לטפל במצב וכמובן לנקוט נגדו הליכי אכיפה. הגיע הזמן שמערכת החוק יאכפו את החוק נגד מי שפוגע בצה"ל ללא הפסקה ועוד מתפאר בזה, ולא ימשיכו להעניק לו גיבוי".

את החומרים שהוגשו לחקירה אסף לאחרונה אלון שוורצר, יו"ר אגף המדיניות ב'אם תרצו'. זו לא הפעם הראשונה שבה פונה שוורצר לרשויות האכיפה נגד פעילי שמאל שפועלים ביהודה ושומרון. "לפני שנתיים הגשנו ליועץ המשפטי לממשלה תלונה על נשות 'מחסום ווטש'", הוא מספר. "הן היו מגיעות ומציקות לחיילים ואוספות מידע נגד אנשי כוחות הביטחון ומעלות לאתר שלהן. אלו דברים שבעינינו מנוגדים לחוק. לפני כשנה קיבלנו מכתב תגובה מהמשרד של היועץ שגם אם יש בעייתיות בפעילות הזאת אי אפשר לבוא ולומר שהיא מהווה בעיה משפטית, ולכן אין כלים לפעול נגד הנשים הללו בשדה המשפטי. בעצם טענו בלשכת היועץ כי המעשים שלהן לא מוגדרים כעבירות על ביטחון מידע או ריגול ולא כפגיעה בביטחון המדינה".

עם זאת, לגבי הפנייה שהוגשה השבוע הוא אופטימי. "יש לנו מידע עם צילומים ותיעוד של אדם שקורא קריאות שווא לחיילי צה"ל, מגדף אותם ובעיקר מסיח את תשומת ליבם מהפעילות הכי חשובה שלהם, שהיא שמירה על ביטחונם של אזרחי ישראל, לכל מיני קריאות שטותיות והתמודדויות עם פעילים כאלה ואחרים". סעיפי החוק שביקשו שרבאני ושוורצר לחקור הם העלבת חייל ואיום עליו, שהעונש עליהם יכול להגיע לשנת מאסר, התערבות בענייני צה"ל ופעילות נגד הסדר הציבורי.

"הפנייה שלנו היא מעבר למקרה הנקודתי של הירשפלד", אומר שרבאני, "החשש שלנו הוא שאם פלשתינים יראו את מה שעושים אותם פעילי שמאל לחיילי צה"ל ויבינו שאין נגדם שום הליכי אכיפה או מעצר – הם יבינו שזה בסדר ולא יחששו לנהוג בעצמם באותו אופן כלפי החיילים. אנחנו מצפים שהפעם הפנייה שלנו למשטרה ולאלוף הפיקוד תביא תוצאות שונות ממה שגרר המכתב שכתבנו ללשכת היועץ, והדרישה היא שהתלונה הזאת תגיע הפעם להעמדה לדין וישימו קץ לתופעה המסוכנת הזאת".

מתסיסים בכפרים

שלמה נאמן, ראש מועצת גוש עציון, מספר לעיתון 'בשבע' כי הפעילות האנרכיסטית פוקדת את יישוביו, ולא רק בצילומים אלא גם בהבערת השטח. "בשבתות אפשר לראות כאן ממש אוטובוסים שמגיעים ללב הכפרים הערביים הסמוכים להתיישבות היהודית. פעילי שמאל יורדים מהם עם ציוד ומסייעים להם להתבסס בשטחי חקלאות שלא שייכים להם".

"הם גם מלמדים אותם לדבר ולטעון שהשטח הזה שייך להם וליצור חיכוכים מיותרים", הוא ממשיך. "הדעות הפוליטיות של האנשים הללו הן לא בעיה, יש אנשים שחושבים אחרת וזה כמובן בסדר גמור. אבל ההתססה שהם יוצרים בכפרים הפלשתיניים השכנים בהחלט בעייתית. יש כאן כפרים שבדרך כלל שקטים ולא מפריעים לנו. מגיע אוטובוס עם כמה עשרות פעילי שמאל, מתסיס אותם נגד היהודים, נגד כוחות הביטחון. אחרי שעה של ביקור כזה באמצע כפר ערבי – החיילים צריכים להתמודד עם חצי יום של הפרות סדר. זו לא פעילות ספונטנית. אתה יכול לראות כאן צוותי צילום שהם מביאים, עיתונאים שהוזמנו מראש והסעות ממומנות. יש מי שעומד מאחוריהם עם גב כלכלי וארגוני".

גיא הירשפלד עצמו סירב להגיב לדברים.