הטף עושה עליה

עולים מאתיופיה התאגדו בעקבות החלום – לחזור לעסוק בחקלאות מסורתית, לגדל טף וכבשים ממש כמו באתיופיה. השבוע את חנכו חווה חקלאית.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ט' בתשרי תש"פ

מקפצה לבני העדה
מקפצה לבני העדה
צילום: שלומית גולדין הלוי

קבוצה של עולים מאתיופיה בשם 'אדיס עלם' ('עולם חדש' באמהרית) התאגדה לפני שלוש שנים בעקבות החלום – לחזור לעסוק בחקלאות מסורתית, לגדל טף וכבשים ממש כמו באתיופיה.

השבוע החלום הפך למציאות עם טקס חניכת החווה החקלאית.

עולים רבים מאתיופיה עסקו בחקלאות טרם עלייתם ארצה. כשעלו לישראל שוכנו במבנים במרכזי ערים ומרכזי קליטה, הרחק מפיסת אדמה לזרוע ולקצור בה. קבוצה של עולים ותיקים התגעגעה לימים בהם עסקו בעבודת האדמה - לתבלינים, לצמחי המרפא, ולשאר הגידולים שהיו להם ואין להשיג בארץ.

העולים פנו למשרד החקלאות בבקשה לסייע להם למצוא שטחי חקלאות, וכן למשרד הכלכלה בבקשה לסיוע מקצועי דרך יועצי מעוף. זאת על מנת שיוכלו להגשים את חלומם ולגדל צמחי מרפא, תבלינים, וגולת הכותרת - טף, דגן נטול גלוטן, דל קלוריות ועשיר בברזל ממנו ניתן לאפות לחם ואף להפיק משקאות אלכוהוליים.

את הדרך הארוכה מלווים כל העת יועצי "מעוף" מטעם הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים של משרד הכלכלה. במעוף סייעו לחברי קבוצת ''אדיס עלם'' להפוך להתאגדות חקלאית, בנוסף לכך, יצרו במעוף קורס ייחודי במיוחד עבור קבוצת אדיס עלם, כולו בנושא הקמת עסק חקלאי ובשפה האמהרית. בקורס למדו חברי הקבוצה כיצד להקים עסק במקביל לייעוץ פרטני כיצד לקבל הלוואות ומענקים במידת הצורך.

לצד נושאי החקלאות למדו המשתתפים בקורס יוזמים עסק של מעוף גם תחומים חשובים נוספים כגון זכויות וחובות משפטיות, שיווק ועוד. אבל זאת הייתה רק ההתחלה. המשתתפים יצאו לדרך הארוכה והמורכבת של הקצאת חלקות, קבלת אישורים, התאגדות חקלאית ועוד, כל זאת תוך ליווי של יועצי המעוף. לבסוף הצליחו להשיג שטח חקלאי בסיוע החטיבה להתיישבות סמוך ללטרון.

צילום: שלומית גולדין הלוי

"אנחנו מלווים את הקבוצה בליווי עסקי וכלכלי. הצענו להם לגדל גם צאן ולא רק טף כי אחרת זה לא היה כלכלי". אמר אלי היומן ממעוף אריאל. התהליך בן שלוש השנים הגיע השבוע לשיאו כאשר שטח לגידול טף, תבלינים וגם צאן הוקצה לקבוצה באוזר השפלה. "השלב הבא מבחינתנו זה לבנות תוכנית כלכלית מסודרת וגם לבדוק כיצד אנשי אדיס עלם יוכלו לקבל מימון כדי לפתח את החווה לעסק מצליח".

כשחברי "אדיס עלם" פנו בתחילת הדרך לשר החקלאות אורי אריאל, הוא נענה מיד וסייע לחברי הקבוצה בתהליך הארוך.

השבוע הוא הגיע לחנוך את החווה: "כמי שפועל למען קהילת יהודי אתיופיה במשך השנים, אני נרגש היום לחנוך את החווה החקלאית של קבוצת 'אדיס עלם'. אני רואה חשיבות רבה בתוכנית זו, המשמשת מקפצה לבני העדה להשתלב בחברה הישראלית ולשמר את מסורתם עתיקת היומין על ידי כך שיוכלו לעסוק בחקלאות ולגדל את הגידולים המסורתיים כפי שנהגו באתיופיה. אני מברך על שיתוף הפעולה שנרקם בין משרד החקלאות ופיתוח הכפר, משרד הכלכלה באמצעות מעוף, קק"ל, חט"ל, ומקווה שנמשיך בדרך זו למען כלל החברה הישראלית", אמר השר אריאל.

חברי אדיס עלם הביאו למקום תקרובת מסורתית, אינג'רה ודאבו, והודו בהתרגשות גדולה לכל התומכים והעוזרים הרבים, ביניהם לארגון השומר החדש אשר מסייע בשמירה על המקום, למעוף, למשרד הכלכלה ולמשרד החקלאות.