יום כיפור בגבעתי: מנגינה של אחדות

רב חטיבת גבעתי באגרת לחיילים לקראת יום הכיפורים. "מי יתן וזכות השמירה על ביטחונה של מדינתנו, תעמוד לכל חייל וחיילת לאורך ימים".

רס״ן הרב אבישי פרץ , ט' בתשרי תש"פ

יום כיפור בגבעתי: מנגינה של אחדות-ערוץ 7
רס״ן הרב אבישי פרץ
צילום: דובר צה"ל

החל מראש חודש אלול מורגשים היטב ימי החגים הממשמשים ובאים, הן מצד קולות השופר הנשמעים מדי בוקר בכל גדוד בתום תפילת שחרית, והן מצד ניגוני הסליחות הנאמרים בבית הכנסת ביחידות השונות.

אל הסליחות מצטרפים חיילים מכלל העדות, ומעת לעת בתפילה אחת נשמעות ארבעה או חמישה מנגינות שונות שכל אחד הביא מבית אבא בו גדל, מנגינה מרוקאית, מנגינה ירושלמית, מנגינה לובית ומנגינה טורקית שיחד יוצרות מנגינה מופלאה - מנגינה ישראלית.

המנגינה הזו המתגבשת אינה נעצרת רק בתפילות חודש אלול, אלא הינה ממשיכה גם סביב שולחנות ראש השנה הנערכים מכל טוב על ידי צוותי המטבח ביחידות, ומשם בפיוטי תפילות יום הכיפורים ובכניסה תחת סכך הסוכה בכל יחידה, ומסתיימת בשמחת תורה כאשר מוסיפים לאותה מנגינה מדהימה רקודים לכבודה של תורה.

על אף שישנו שוני בין ראש השנה ויום הכיפורים שמהותם ימי דין וסליחה, לבין ימי הסוכות ושמיני עצרת שעניינם שמחה-"ושמחת בחגך", נכתב בשולחן ערוך (אורח חיים סימן תקפא) כי יש להסתפר וללבוש לבנים לקראת ראש השנה, ואף שמי שנכנס למשפט לא נוהג להתייפיף, כאן אנו בטוחים שנכתב לחיים טובים וארוכים.

אותו ביטחון בכתיבה לשנה מבורכת נולד ומושתת מאותה מנגינה של אחדות, מנגינה שכל אחד ואחת משלימים את השני והשניה, מנגינה שכולנו נושאים בנטל הכללי, הציבורי, צה"ל.

מי יתן ונזכה כולם להכתב בספרי חיים, בריאות ואושר, וזכות השמירה על בטחונה של מדינתנו, תעמוד לכל חייל וחיילת לאורך ימים ושנות חיים, אמן.

שנה טובה,
רב חטיבת גבעתי, רס״ן אבישי פרץ