היורה תיעד את הפיגוע ליד בית הכנסת

לפי דיווחים, היורה צילם בשידור ישיר את אירוע הירי בהאלה, קרא קריאות אנטישמיות וטען שהשואה לא קרתה

אורלי הררי , י' בתשרי תש"פ

המחבל, שרצח היום (רביעי) אישה וגבר בעיר האלה שבמזרח גרמניה, נשמע אומר בתיעוד שפורסם בעת הפיגוע: "היהודים הם שורש כל הבעיות".

ב"שפיגל" דווח כי המחבל הוא גרמני בן 27 בשם שטפן ב׳. הוא צילם חלק מהפיגוע באמצעות מצלמת קסדה ותוך כדי קילל יהודים וטען כי הם מקור כל הרוע.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר לאחר הפיגוע: "פיגוע הטרור נגד הקהילה בהאלה שבגרמניה ביום הכיפורים, היום הקדוש ביותר לעמנו, הוא עוד ביטוי לכך שהאנטישמיות באירופה מתגברת.בשם העם בישראל אני שולח תנחומים למשפחות הקורבנות ואיחולי החלמה מהירה לפצועים. אני קורא לשלטונות בגרמניה להמשיך לפעול בנחישות נגד תופעת האנטישמיות".

נשיא המדינה ראובן ריבלין התייחס בצאת יום הכיפורים לפיגוע שאירע בגרמניה: "אנחנו המומים וכואבים את הרצח הנורא בפיגוע האנטישמי בגרמניה היום, בעיצומו של היום הקדוש והמשמעותי מכל עבור יהודים באשר הם בעולם כולו. אני קורא להנהגה בגרמניה ובעולם החופשי כולו למצות את הדין ביד קשה ובלתי מתפשרת מול האנטישמיות ותוצאותיה. אנחנו נמשיך ונאבק למען חינוך וזיכרון כנגד האנטישמיות המרימה ראשה שוב ושוב באירופה ובעולם בכלל מתוך ההבנה הברורה כי היא אינה בעיה של העם היהודי בלבד והיא מאיימת בהרסנותה על הקהילה הבינלאומית כולה".

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל גינתה את הפיגוע והביעה סולידריות עם הקהילה היהודית. שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, מסר לאחר הפיגוע: "הירי בבית הכנסת פוגע בליבנו. עלינו להיאבק באנטישמיות במדינתנו. מחשבותיי מצויות עם ההרוגים והפצועים, קרובי משפחותיהם, והמשטרה בשעות קשות אלה".