הפיגוע בגרמניה: הח"כים מזועזעים

בישראל מגנים בחריפות את הפיגוע נגד הקהילה היהודית בהאלה שבגרמניה וקוראים למדינה להגביר את המאבק באנטישמיות.

ערוץ 7 , י' בתשרי תש"פ

מתפלל מפונה על ידי כוחות הביטחון בהאלה שבגרמניה לאחר הפיגוע
מתפלל מפונה על ידי כוחות הביטחון בהאלה שבגרמניה לאחר הפיגוע
צילום: רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בצאת יום הכיפורים למתקפה הרצחנית על הקהילה היהודית בעיר האלה שבמזרח גרמניה.

"פיגוע הטרור נגד הקהילה בהאלה שבגרמניה ביום הכיפורים, היום הקדוש ביותר לעמנו, הוא עוד ביטוי לכך שהאנטישמיות באירופה מתגברת.

בשם העם בישראל אני שולח תנחומים למשפחות הקורבנות ואיחולי החלמה מהירה לפצועים. אני קורא לשלטונות בגרמניה להמשיך לפעול בנחישות נגד תופעת האנטישמיות".

נשיא המדינה ראובן ריבלין דרש מגרמניה להגביר את המאבק באנטישמיות. "אנחנו המומים וכואבים את הרצח הנורא בפיגוע האנטישמי בגרמניה היום, בעיצומו של היום הקדוש והמשמעותי מכל עבור יהודים באשר הם בעולם כולו. אני קורא להנהגה בגרמניה ובעולם החופשי כולו למצות את הדין ביד קשה ובלתי מתפשרת מול האנטישמיות ותוצאותיה.

אנחנו נמשיך ונאבק למען חינוך וזיכרון כנגד האנטישמיות המרימה ראשה שוב ושוב באירופה ובעולם בכלל, מתוך ההבנה הברורה כי היא אינה בעיה של העם היהודי בלבד והיא מאיימת בהרסנותה על הקהילה הבינלאומית כולה", דברי ריבלין.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ציין כי "הטרור הוא רק תירוץ לאנטישמיות החדשה. בגרמניה אין "כיבוש" ועדיין נרצחים שם יהודים בבית כנסת ביום כיפור".

"לבי עם משפחות הנרצחים, מדינת ישראל כולה עומדת מאחוריהם. אנחנו דורשים מממשלת גרמניה למצות את מלוא חומרת הדין עם הרוצחים", הוסיף אדלשטיין.

השר אריה דרעי אמר כי "פיגוע הטרור המזעזע בגרמניה, ביום הקדוש ביותר לעם היהודי, מלמד שוב שהאנטישמיות ממשיכה להכות ביהודים רק בשל יהדותם. אנו מצפים מממשלת גרמניה ומשאר ראשי המדינות להילחם בכל גילוי אנטישמיות. גמר חתימה טובה לכל בית ישראל".

שר החינוך הרב רפי פרץ ציין כי "מי שניסה להתפרץ לבית כנסת בגרמניה ופגע בקדושת היום אינו זכאי לראות יותר את אור היום.

אני שולח את תנחומי למשפחות ההרוגים. הפיגוע הרצחני בפתח בית כנסת לא יכול לעבור לסדר היום, מצפה ממשלת גרמניה למגר בהקדם את תופעות האנטישמיות בעת האחרונה המזכירים לכולנו ימים חשוכים. מדינת ישראל וממשלת ישראל מחוייבת ליהדות התפוצות ולבטחונם של האחים שלנו בקהילה היהודית בגרמניה, מדינת ישראל לנצח תעמוד כמגן בעבור העם היהודי בארץ ובתפוצות", דברי הרב פרץ.

יו"ר 'ימינה' איילת שקד התייחסה גם היא לפיגוע הרצחני בגרמניה. "‏ביום הקדוש ביותר ליהודים, קיבלנו תזכורת מצמררת שהאנטישמיות לא עברה מן העולם ושיהודים עדיין נרדפים בשל יהדותם.

אנו רואים ומבינים שישראל היא הבית לכלל יהודי העולם. אני שולחת תנחומים למשפחות הקורבנות ואיחולי החלמה מהירים לפצועים ומצפה מממשלת גרמניה להילחם באנטישמיות מלחמת חורמה".

שר התפוצות לשעבר, ח״כ נפתלי בנט ציין כי "יהודי התפוצות ויהודי מדינת ישראל - אחים הם. כאשר יהודי נמצא בסכנה בגרמניה, מדינת ישראל דואגת".

"ליבנו עם משפחות ההרוגים והפצועים בפיגוע הנורא שאירע בהַאלֶה שבגרמניה. אנו עומדים לצד אחינו ואחיותינו בגרמניה, ולצד יהודי אירופה כולם נגד הטרור האנטישמי. אנו בטוחים שהשלטונות בגרמניה יעשו הכל לשים יד על הרוצחים ולהגן את תושבי מדינתם", דברי בנט.

ח"כ יאיר לפיד מבכירי כחול לבן אמר כי "רצח בקדושת היום, בעת תפילת יום הכיפורים ליד בית הכנסת בגרמניה, הוא פשע שנאה מתועב.

מדינות אירופה צריכות לפעול נגד האנטישמיות ולעשות הכל כדי למנוע טרור אנטישמי ברחובות".

ח"כ גבי אשכנזי מכחול לבן הוסיף כי "הפיגוע בגרמניה הוא ביטוי לאנטישמיות מדאיגה. מחזק את הקהילה והמשפחות, מקווה שמשטרת גרמניה תתפוס את המחבלים ותמצה איתם את הדין".

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג, הגיב ואמר כי "פיגוע טרור מזעזע על אדמת גרמניה ביום הקדוש ביותר לעם היהודי. העולם כולו רואה ושומע ועליו להבין שאין פשרות במאבק בשנאת היהודים ובאנטישמיות. הסוכנות היהודית מלווה את הקהילה היהודית המתפתחת בעיר האלה.

אנו משתתפים באבל משפחות הנרצחים, מאחלים החלמה לפצועים ומחזקים את ידי המתפללים וחברי הקהילה השרויים באבל כבד. אנו נסייע לכל הגורמים לרבות ממשלת גרמניה בסיוע וחיזוק הקהילה היהודית ועמידתה מול גל האנטישמיות הנורא הזה", דברי הרצוג.

יו״ר מצעד החיים, ד"ר שמואל רוזנמן ציין כי "מתקפת הירי במהלך יום של סליחה ומחילה, ודווקא בגרמניה, מחייבת את כל אירופה להתעורר ולהכיר בכך כי היא לא עושה מספיק במיגור האנטישמיות.

סימני ליל הבדולח מרימים את ראשם ללא פחד ומורא. על קנצלרית גרמניה להורות על תוכנית חינוכית רב שנתית בכל גרמניה.
גרמניה חייבת להפעיל את כל משאביה ולהנחיל תוכניות חינוך והסברה - כבר מחר בקרב הדור הצעיר- נגד גזענות ושנאת האחר", אמר.

סגן ומ"מ יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל אמר בתגובה לפיגוע כי "האנטישמיות באירופה מתגברת ורשויות החוק לא עושות מספיק. אירוע קשה ביום הקדוש לעם היהודי. אותם מפגעים ידעו זאת וכיוונו זאת אך ורק כדי לפגוע באותם יהודים. אני מזועזע מהמתקפה האנטישמית חסרת הרסן כנגד יהודים ביום הקדוש ביותר בשנה.

רצח של ילדים שכל חטאם היה שהיו יהודים, על אדמת גרמניה ספוגת הדמם והשנאה חייבת להדליק נורה אדומה לכל ממשלות אירופה. אנו לא נעבור על כך בשתיקה. אסור שאירוע הזה יעבור על סדר היום. אני קורא לקנצרלית גרמניה ולרשויות החוק בגרמניה לטפל במלואו החומרה באותם מפגיעים. יהי זכרם ברוך של היהודים הקדושים שנרצחו לא עוול בכפם בתפילה הקדושה של יום הכיפורים. ההסתדרות הציונית העולמית עומדת בקשר עם הקהילה ותסייע בכל מה שצריך".