מי שעומד מאחורי ומלפני ומצדדי הוא העומד!
מי שעומד מאחורי ומלפני ומצדדי הוא העומד! צילום: iStock

מחבואים הוא אחד המשחקים העתיקים ביותר שהמציא האדם.

המשחק, שהומצא ככל הנראה ביוון כבר לפני אלפי שנים, הצליח לשרוד גם בימינו בעידן הסמארטפונים והמסכים, ובינתיים נראה שהוא לא מתכוון ללכת לשום מקום. מחקר חדש רצה לבדוק האם גם חיות יוכלו ליהנות מהמשחק העתיק, והצליח ללמד חולדות את סודות המשחק.

הכל התחיל כאשר פרופסור מייקל ברכט, נוירופסיכולוג מאוניברסיטת הומבולדט שבגרמניה ראה באינטרנט סרטונים על אנשים המגדלים חולדות כחיות מחמד ומשחקים איתם משחקים. לדבריו, במשך שנים היה ידוע שחולדות יכולות לשחק במשחקי התאבקות פשוטים, אבל רצה לבדוק האם ניתן ללמד אותן גם משחקים עם חוקים מורכבים יותר כמו מחבואים.

החוקרים לקחו שש חולדות וניסו ללמד אותן לשחק מחבואים. לצורך המשחק הם בנו אזור מחבואים עם קופסאות ומקומות מסתור בו יוכלו החולדות להתחבא, כאשר החוקרים עצמם משחקים פעם אחת בתור המחפשים ופעם אחרת בתור המתחבאים.

לימוד המשחק התנהל בשלבים כאשר בכל פעם למדו החולדות שלב נוסף במשחק. בהתחלה החולדות התחבאו באופן עצמאי, והחוקרים מצאו והחזירו אותם. לאחר מכן, למדו החולדות את תפקיד המחפש כאשר החוקרים התחבאו והחולדות ניסו למצוא אותם. לאחר שבועיים של לימודים אינטנסיביים, החולדות הצליחו ללמוד את רזי המשחק והוכתרו כשחקני מחבואים מקצועיים.

לדברי החוקרים, אחרי שהחולדות למדו את חוקי המשחק הן התחילו ליהנות ממנו, ורצו בהתלהבות בכל תחילת משחק. עם הזמן, החולדות גם התחילו לפתח אסטרטגיות שונות למשחק והצליחו לזכור מקומות מסתור קודמים ולמצוא מחבואים קשים במהירות. לדברי פרופסור ברכט, המחקר מראה שיכולות הלמידה של החולדות טובות יותר ממה שהיה ידוע, וייתכן שבעתיד נצליח להבין טוב יותר את יתרונות המשחקים בפיתוח המוח.

אז בפעם הבאה שחסר לכם מישהו לשחק איתו, אולי תנסו למצוא איזו חולדה באזור. מי יודע, אולי אפילו תוכלו לפרסם איזה מאמר על כל העניין.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בנוער ערוץ 7- המקום בשבילכם!