גיורא איילנד
גיורא איילנדצילום: פלאש 90

ראש המועצה לביטחון לאומי וראש אגף מבצעים בצה"ל לשעבר האלוף (מיל') גיורא איילנד, שוחח עם מגישי התכנית "הקבינט" על המהלך האמריקאי שגרם לתקיפה של טורקיה בסוריה.

לדבריו, אם ארה"ב תסתגר בתוך דלת אמותיה היא תאבד את הרלוונטיות שלה. בהמשך התייחס איילנד למצבה של ישראל מול איראן נוכח התנהלותו של נשיא ארה"ב.

"בשנת 2002 נפגשתי עם קצין טורקי בכיר שאמר לי שהם לא חושבים שישבו להיות האימפריה העות'מאנית אך זה לא אומר שהם מקבלים את גבולות טורקיה כפי שהוכתבו להם לאחר מלחמת העולם הראשונה. מבחינת האתוס הטורקי צפון סוריה וצפון עיראק הם אזורים טבעיים עבורם. מבחינתם הם חלק מטורקיה".

איך אתה מבין את המהלך האמריקאי?

"האמירה הנוראית של טראמפ בראייה ארוכת תווך הורסת את מה שארה"ב בנתה במשך עשרות שנים. אם ארה"ב תסתגר בתוך עצמה היא תאבד את הרלוונטיות שלה. הסעודים הבינו זאת. אחרי אותה ההתקפה על איראן, ארה"ב לא עשתה כלום והסעודים הבינו שעליהם לנסות להגיע עם איראן להסדר מדיני. כל ההסדרים שישראל בנתה עליהם עם המדיניות הסוניות מתפוגגים בעקבות הדבר הזה. זה נזק ארוך תווך לארה"ב ובטח גם לישראל".

איך זה ישפיע עלינו?

"מבחינה צבאית האיראנית הפגינו יכולת מבצעית מרשימה מאוד. במובן הזה יש סיבה לדאגה. לפני שפרצה מלחמת יום כיפור אמרנו שניצחנו את אויבנו בששת הימים כי אנחנו חזקים וטובים והם רעים וטיפשים. כולנו יודעים לאן זה הביא אותנו ב-1973. אני חושש שאנחנו נחשוב כך גם הפעם. הביטחון האיראני שלא תהיה תגובה אמריקאית, לא משנה מה הם יעשו, יכולה להוביל לתקיפת פתע של איראן לעבר ישראל. בעבר זה היה בלתי סביר בעליל והיום האיום הזה קיים".

אם יהיה תסריט כזה ישראל תמצא את עצמה לבדה?

"אני חושב שיש להניח את ההערכה הרעה יותר. כשישראל שקלה פעולה נגד האיראנים תהו מה יקרה אחריה. אז הנחת העבודה הייתה שאובמה, שנחשב לנשיא רע לישראל, היה מסייע לנו. היום אי אפשר לומר זאת על טראמפ, שנחשב עד היום לאוהד גדול של ישראל".

מה יהיה המחיר של מתקפה כזאת?

"שלא נטעה, ישראל חזקה מתמיד ויש לנו יתרונות עצומים על האיראנים. מנגד האיראנים נמצאים במצב של ההתמודדות מול הסנקציות. איראן לא תיכנע ולא לתיכנס למשא ומתן אלא תמשיך להפעיל עוד ועוד כוח. לצערי טראמפ לא מבין את זה".

עד כמה לכורדים יש איזושהי יכולת להדליק את טורקיה?

"בשלב זה הנטייה של המיעוט הכורדי בתוך טורקיה היא לשמור על פרופיל נמוך. גם אם ארדואן לא רוצה בטבח של אזרחים, במלחמה זה יכול לקרות".