משרד המשפטים
משרד המשפטיםצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

רשם העמותות במשרד המשפטים הגיש לאחרונה לבית המשפט המחוזי בחיפה בקשה לפרק את העמותה המפעילה את תיאטרון אלמידאן בחיפה.

הרקע להגשת הבקשה הנה ככל הנראה אי סדרים כספיים שהתגלו בהתנהלותו של המוסד, ואשר הביאו בין היתר להפסקת תקצובו על ידי משרד התרבות והספורט.

נזכיר כי התיאטרון זכה לפרסום ציבורי לאחר שהועלתה במסגרתו ההצגה "הזמן המקביל" המבוססת על סיפורו של המחבל וליד דקה שרצח את חייל צה"ל משה תמם הי"ד.

בעקבות העלאת ההצגה החליטה שרת התרבות מירי רגב לשלול תקצוב מהתיאטרון, אולם לאחר שהוגשה עתירה בנושא הושבו התקציבים לידי התיאטרון.

למרות השבת התקציבים חדל התיאטרון לפעול בהתאם לדרישות לקבלת תקציב, והפחית באורח ניכר את פעולתו. לאחר שהתיאטרון לא עמד גם בהסכמים שנחתמו בינו לבין משרד התרבות הוחלט לשלול ממנו את התקציבים, החלטה שזכתה לאישורו של בג"ץ לאחרונה. כעת מבקשת המדינה לפרק לחלוטין את העמותה המפעילה את התיאטרון.

בעקבות הגשת בקשת הפירוק מסרה שרת התרבות רגב, "ההצגה נגמרה. הגיע הזמן שתיאטרון הטרור, אל מידאן, יירד מהבמה. שמחתי להתבשר על המלצתו של רשם העמותות לפרק את עמותת אלמידאן, שפעל בשנים האחרונות כבמה להאדרתם של טרוריסטים פלסטינים ותומכיהם. נגד אלמידאן ננקטה על ידי משרדי מידה של אפס סובלנות ואפס תקציבים, כמתחייב מעצם העובדה, שלא פעל כתאטרון. אחת דינו של 'אל מידאן' במתכונתו הנוכחית: להסגר! ומוטב שעה אחת קודם".

"שמחה שהמאבק שהובלתי לפני למעלה משלוש שנים קורם עור וגידים וקוצר את פירותיו היום. אל-מידאן היה בית שנתן במה למסיתים כנגד צה"ל וכנגד מדינת ישראל, סמליה וערכיה, הוא עסק בהסתה ולא באמנות. כספי המדינה ומשלמי המיסים אינם הפקר והזכות לקבלם מותנית בעמידה בהגדרה הבסיסית של מה נחשב תיאטרון בישראל", הוסיפה רגב.