הכפר הנבטי בממשית
הכפר הנבטי בממשית צילום: מנו גרינשפן

חול המועד סוכות הוא זמן מצוין לרדת לדרום ולהתחבר לטבע, למורשת ולמסורת בשורה של פעילויות משפחתיות מהנות באווירה מדברית אותנטית של רשות הטבע והגנים.

"ההקשר המקורי של חג הסוכות הוא למדבר, בו בני ישראל ביציאתם ממצרים הקימו סוכות" אומר נדב טאובה, ממונה קהל וקהילה מחוז דרום ברשות הטבע והגנים, "אנחנו ממליצים לציבור להגיע אלינו ולחוות את החג בצורה האותנטית ביותר ולהתחבר למורשת ולמסורת בחוויה משפחתית בטבע עם נוף עוצר נשימה".

בין הפעילויות הרבות בדרום, בגן לאומי ממשית (שלישי-שישי, 15-18.10) ניתן יהיה לחוות את חיי הכפר הנבטי הקדום שכמו עמד מלכת לפני אלפיים שנה בחוויה של צבעים וריחות שכדאי לכל אחד לחוות.

במקום יפעל שוק כשסוחרים אותנטיים יפרסו בו את מרכולתם, יהיו דוכני אמנים ומלאכות מסורתיות כמו ניפוח זכוכית, קדרות, קליעת סלים ופיסול באבן, והכל בליווי מוזיקה חיה וריקוד באווירה ציורית. בנוסף, במקום יהיה מרחב בריחה חוויתי לכל המשפחה, משחק מטמון, סיורים מודרכים ושפע סדנאות, פעילויות ומוקדי עניין לילדים.

עוד במקום, בערב חמישי (17.10) יתקיים שוק לילי בין השעות 20:00-22:00 שיכלול מופע מוזיקלי מלהיב של להקת גרוב מקפיצה עם מוזיקת אדמה ומדבר.

גם בגן לאומי עבדת (שלישי-חמישי 15-17.10) ניתן יהיה לפגוש מקרוב את הנבטים וללמוד על העם החופשי ביותר שחי בנגב בהצגות מטיילות של שני שחקנים- נטי הנבטי וקמאי המוזיקאי עם שירה, ריקוד והרבה צחוק. סוחרי הממלכה ואומניה ימלאו את חצר המצודה הקסומה בשלל פעילויות יצירה, בדוכנים, בסדנאות ובמתחם אירוח נבטי.

אלו שיבחרו להדרים יותר יוכלו להגיע לשמורת טבע חי בר יטבתה (שלישי-חמישי 15-17.10) לחוויה משפחתית שתכלול צפייה בסרט טבע ישראלי, סיור עם פקח המאכיל חיות בספארי המקומי, ובסיומו מאהל אירוח בפינת חמד אמיתית שתכלול תה, קפה, מתוקים ושיחה עם פקח על שמירת טבע בחבל המדברי.

תל באר שבע
תל באר שבע צילום: דורון ניסים


לעומת זאת אלו שמעדיפים לא להדרים יותר מדי יוכלו להגיע לגן לאומי תל באר שבע (שלישי-שישי 15-18.10), אתר מורשת עולמי וליהנות ממשחק משפחתי של משימות וחידות, כאשר כל משפחה תקבל מפת אתר ומשימות שבעקבותיהן יוכלו לגלות את הדברים המופלאים שבמקום: מאגר מים ייחודי, מגדל תצפית, באר המים העמוקה בארץ ואת סודותיהם של יושבי העיר הקדומה. בנוסף באתר יופעלו הדרכות.

בנוסף לפעילויות הרבות (פרטים מלאים באתר רשות הטבע והגנים), ישנם גם שישה חניוני לילה גדולים של רשות הטבע והגנים באיזור הדרום: בגן לאומי הבשור (אשכול), בשמורת טבע חי-בר יטבתה, בגן לאומי מצדה מערב, בגן לאומי ממשית- החאן הנבטי, בחאן בארות- מכתש רמון ובגן לאומי תל ערד, כאשר בכל החניונים ישנם מקלחות עם מים חמים, חשמל, סככות, אוהלים, מרכז שירות, ובמיוחד לחג- סוכות כשרות.

גולת הכותרת היא שבדמי העלות לכניסה לחניון ניתן להיכנס לפעילויות שיתקיימו באותם אתרים. כל חניוני הלילה שקטים ללא מוזיקה ורעש, ואפשר לבלות לילה שקט יחד עם המשפחה מתחת לשמיים מלאי כוכבים באווירה מדברית מיוחדת.

"אנחנו נמצאים בעונה מעולה" מסכם נדב טאובה, "מזג האוויר בדרום נעים מאוד, הלילות לא קרים מדי, הימים לא חמים מדי. זמן מצוין להגיע לדרום לטיול משפחתי ייחודי. הדרום מחכה לכם!"

עוד פעילויות באתר רשות הטבע והגנים