הטקס, היום
הטקס, היוםצילום: דובר צה"ל

טקס הכפפת עוצבת "קלע דוד" לעוצבת "האש" על יחידותיה, בסדיר ובמילואים, נערך היום (חמישי) במעמד מפקד זרוע היבשה אלוף יואל סטריק ומפקד פיקוד המרכז אלוף נדב פדן.

מהלך ארגוני זה הוא חלק מהתוכנית הרב שנתית "תנופה", המביא לידי ביטוי שניים מהעקרונות המרכזיים של התר"ש: הראשון – חיזוק הקצה המבצעי על ידי העלאת העצמאות וכושר הלחימה של יחידות החוד בצה"ל, והשני – העצמת שלילת יכולות האויב כמרכיב מרכזי בהכרעתו.

לפיכך אישר הרמטכ''ל רא''ל אביב כוכבי, את השינוי הארגוני להכפפת עוצבת "קלע דוד" לעוצבת "האש". מהלך זה, הנעשה כחלק מתפיסת חיזוק התמרון הרב-ממדי, יחבר באופן המיטבי את הסטנדרטים המבצעיים של עוצבת "האש" לכושר שלילת היכולות הגבוה של עוצבת "קלע דוד".

בצה''ל אומרים כי זהו צעד נוסף בקידום כשירותה של עוצבת "קלע דוד" שמאז הקמתה בשנת 1986 מתמחה ביכולות תקיפה מגוונות המבוססות על מודיעין מדויק.

מפקד עוצבת "האש", תת-אלוף ירון פינקלמן, אמר בטקס כי "אבן קלעו של דוד חתכה באוויר במהירות, הכתה בענק הפלשתי והפילה אותו אפיים ארצה. באותו הרגע ניצח המחנה הישראלי. ניצחון המעטים מול הרבים, התחבולה, הנועזות, רוח ההתנדבות והחתירה למגע, היא גם הפכה לאתוס המכונן של עוצבת 'קלע דוד'. ביום זה שבה העוצבה אל עוצבת 'האש'. מהלך שתכליתו הגברת האפקטיביות המבצעית, הקטלניות והחדשנות. זהו צעד מבורך, פרי יוזמה שמבקש לטייב את היכולות המבצעיות. עוצבת 'קלע דוד' - יחדיו נמשיך לפעול לחשל רוחנו, וכשנדרש להכות נכה באויב באש ובברזל".

קצין תותחנים ראשי, תא"ל אבירם סלע, אמר בטקס "ציירנו לעצמנו 'מפת דרכים', ויצאנו אל המשימה. השתנותה של העוצבה – היא אבן דרך משמעותית במסע. לצד הקמת יכולות הפעלת אש בגדודי היבשה, מכלולי אש מחוזקים במפקדות החטיבות הסדירות, הקמת יחידות את"ר הטרוגניות, וחטיבות אש קטלניות, מהווה העברת העוצבה ממפקדת חיל התותחנים אל עוצבת 'האש'- מעתה, מהווה העוצבה את הביטוי המובהק להשתנות. עוצבת 'האש', היא מודל למשימתיות.

''כשם שהקפידו מעולם לחתור למגע ולהשיג הישגים, יממשו אנשי האוגדה את הפוטנציאל שבמהלך הארגוני במלואו. מהיכרות קרובה ומעמיקה את התרבות הארגונית שבאוגדה, את יכולות הפרטים והמסגרות, ואת הערכים- אני בטוח בכך", הוסיף סלע.