רובי ונונו:
"ניתן לוודא שהערים יהיו נקיות יותר"

בעלים ומייסד חברת שירותי הניקיון ואיכות הסביבה ר.ג.א, רובי ונונו, מציג את מפת האחראים המלאה לניקיון העירוני.

תוכן שיווקי , י"ד בתשרי תש"פ

"ניתן לוודא שהערים יהיו נקיות יותר"-ערוץ 7
רובי ונונו: ניקיון עירוני
צילום: PIXABAY

במדינה אגרנית בעלת פסולת רבה, עיריות רבות בארץ נאלצות להתמודד עם שטחים ציבוריים ופרטיים מלוכלכים, דבר שמשפיע על פני העיר ומעלה את ערכה בראי התושבים.

רובי ונונו, בעלים ומייסד חברת שירותי הניקיון ואיכות הסביבה ר.ג.א: "ניקיון שטחים ציבוריים הוא אולי הנושא החשוב ביותר בעיר".

יש חשיבות רבה לניקיון שטחים ציבוריים, הן מבחינה בריאותית והן מבחינת אסתטיקה. נושא איכות הסביבה נכנס מיום ליום לתודעת הציבור בארץ ובעולם, ובזמן שמודעות זו גוברת, יש אנשים שעמלים קשה בשביל לשמור על העיר שלכם נקייה וירוקה.

חברת ר.ג.א הינה חברה המתמחה בניקיון עירוני של רחובות או מוסדות, פינוי גזם, פינוי אשפה ועוד. בעל החברה כאמור, רובי ונונו, מספק דוגמה כיצד טיול עם הכלב, סידורים בעיר, יציאה וחזרה מהבית אלו תרחישי שגרה לתושבי הערים השונות בארץ ובעולם.

תרחישים אלו מתאפשרים בעיקר בגלל ניקיון נכון של המרחבים הציבוריים המאפשרים לפנות אשפה, גזם וחפצים שונים מהשטחים הציבוריים.

בדומה לניקיון בביתכם הפרטי, גם הניקיון העירוני אינו רק לצורך "הרגשה טובה", שירותי הניקיון הרבים בעיר הכוללים ניקיון רחוב, איסוף פחי אשפה, שטיפה בלחץ ועוד – מחייבים מבחינה סביבתית ובריאותית.

זה הזמן להודות באמת, רובנו לא חושבים על פעולות הניקיון העירוניות ביום יום, תושבי הערים בישראל רגילים לניקיון ואיסוף האשפה ובמידה וישנה תלונה הם פונים לעירייה והתלונה מטופלת נקודתית.

מערך הניקיון, מספר העובדים הרב הדואגים לניקיון העיר, המכונות המתקדמות המאפשרות איסוף אשפה וניקיון רחובות – נעלמים מעיניי התושבים, עובדה ידועה זו מעניינת דווקא מכוון ולא ניתן לחשוב על עיר ללא שירותי ניקיון או עיר עם שירותי ניקיון ירודים.

רובי ונונו, מגיע מענף הניקיון ואיכות הסביבה עם ניסיון של שנים רבות, עבודתו השוטפת עם עשרות עיריות ומוסדות שונים בארץ הביאו אותו למקם את הניקיון העירוני בראש סדר העדיפויות. "עבודת ניקיון שטחים ציבוריים היא עבודה חשובה שאינה נגמרת, בתדירות יומית ותלויה גם בתקופות בשנה. ניקיון עירוני מצריך עבודה משולבת של גורמים רבים בעיר", הוא אומר.

ונונו מוסיף ומפרט אודות הגורמים האחראים על ניקיון העיר באופן ישיר ועקיף: "העירייה אחראית על מדיניות ותקציב הניקיון בעיר, עובדי הניקיון באופן הביצועי על כל היבטיו, התושבים כמרסנים עצמיים וכמובן שמערכת החינוך בעידוד מינהל החינוך של כל רשות מקומית. ניתן להגיד בלב שלם שניקיון זה אולי הנושא החשוב ביותר בעיר מאז הקמת מבנה עירוני מודרני ובוודאי עוד יותר בעתיד".

ניקיון עירוני, אולי בעצם הכל תלוי בחינוך?

עם המודעות הגוברות בנושאי ניקיון ואיכות הסביבה בקרב תושבי הערים בישראל, גורמי מקצוע רבים בקרב הרשויות תוהים האם סוגיית החינוך הסביבתי והחינוך לקיימות, הינה סוגיה הבוערת בקרב הרשויות בישראל.

הוצאות הניקיון בערים גדלות משנה לשנה, מרבית העיריות המחפשות להתייעל בודקות כיצד יוכלו לחסוך בהוצאות על ניקיון – בעיקר כיצד מקטינים את כמות האשפה.

ונונו נותן דוגמאות כיצד עיריות משקיעות בחינוך לסביבה נקייה: "בכדי להתמקד בנושאי החינוך עיריות רבות הרימו את הכפפה והחליטו על מיזמי קומפוסטרים לצמצום הפסולת היוצאת אל מחוץ למשק הבית ושימוש בפסולת האורגנית הקיימת".

הוא מוסיף, "משרד הפנים מעלה מחקרים והצעות ייעול רבות בנושא חיסכון בפסולת והטמנה, עיריות בונות תוכניות אב לצמצום הפגיעה באיכות הסביבה וחיסכון בהוצאות רבות – כך שבסופו של דבר מתבצעות פעולות חינוכיות וחסכוניות רבות כדי להתמודד עם הניקיון העירוני".

לדבריו, "למרות שמשרד החינוך והמשרד לאיכות הסביבה מבצעים פרויקטים שונים, ההורים צריכים לזכור שאם לא יחנכו את הילדים לזרוק את הזבל באשפה, להפריד פסולת ולמחזר – הם יצטרכו לשלם יותר ארנונה כדי לטפל בעודף הזבל הקיים".

אתגר ניקיון שטחים פרטיים פתוחים

קיים אתגר של ממש בתחום הניקיון בעיר ולעיתים הוא אף נראה כבלתי אפשרי. האתגר הוא ניקיון השטחים הפתוחים הפרטיים, שטחים שאינם ברשות העירייה ושייכים לתושבי בניין משותף או למספר בניינים משותפים.

השטחים הפרטיים הפתוחים מתחברים לשטחים הציבוריים הפתוחים ויוצרים פעמים רבות מראה אחיד, במידה ובעלי השטחים הפרטיים אינם פעילים מספיק ייתכן ומצב השטחים הפרטיים הפתוחים יהיה במצב ירוד הכולל העדר ניקיון הפוגע לעיתים באופן משמעותי בחזות העיר.

שטחים הפתוחים הפרטיים מצריכים תחזוקה שוטפת הכוללת מנקה שבועי לאזור וגנן המגיע פעם בכמה חודשים, שירותים אלו עולים כסף רב המתחלק בין דיירי השטח הפרטי הפתוח.

רשויות רבות בישראל נאלצות להתמודד עם שכונות בעלות מעמד סוציו-אקונומי נמוך עם דיירים שאינם יכולים להרשות לעצמם טיפוח נוף המוגדר כמותרות, תושבים בורגניים אחרים יכולים להיות כאלו שאינם מעוניינים להתעסק או להשקיע זמן וכסף בדבר.

מצד אחד הדבר נראה לכאורה אבוד מראש. לא ניתן ממש להכריח אדם לנקות ולטפח בשטח הפרטי שלוו. מצד שני שטחים פרטיים פתוחים רבים פוגעים בנוף העירוני ומצריכים ניקיון וטיפוח קבועים.

לשם כך רובי ונונו מציע מספר אפשרויות: "עיריות אמידות יותר צריכות לקבוע אזורים בעלי עדיפות גבוהה ולספק שירותים ציבוריים לשטחים הפרטיים, ניתן לבצע מבצעים דו שנתיים לניקיון, להשתמש בשירותי הפיקוח העירוני, לבנות צוות ייעודי שכל תפקידו הוא לטפל בשטחים האלו ובמצבי קצה, ניתן לשנות ייעוד משטח פרטי לציבורי ובכך לפתור את הסוגיה וניתן גם לספק שירותי ניקיון וטיפוח בהתאם למסגרת חוזה מול בניין. שטחים פרטיים פתוחים הם לא נושא אבוד מראש".