בנות השירות במרכזי התודעה יהודית ישראלית של אשכולות - שירות עם ערכים

החגים הם הזדמנות לאווירת אחדות בעם ישראל. עבור בנות השירות של מרכזי התודעה יהודית-ישראלית של ארגון אשכולות מדובר בפעילות שגרתית

ערוץ 7 , י"ג בתשרי תש"פ

שירות לאומי באשכולות
שירות לאומי באשכולות
צילום: אשכולות

תקופת החגים היא הזדמנות לאווירת אחדות של עם ישראל. עבור בנות השירות של מרכזי התודעה יהודית-ישראלית של ארגון אשכולות מדובר בפעילות שגרתית.

מידי יום עוסקות הבנות בהדרכות ובהנחלת המורשת היהודית לדור הבא. בת שירות: "מבחינתי, להיות מדריכת תודעה יהודית-ישראלית זו שליחות"

בנות השירות הלאומי בקורס תודעה יהודית ישראלית של אשכולות, שהסתיים לאחרונה, זכו להרצאת פתיחה מיוחדת של הרב חגי לונדין שלא הותירה אף אחת מהן אדישה. הרב לונדין, ר"מ בישיבת ההסדר בשדרות, מחבר סדרות ביאורים לכתבי הראי"ה קוק וראש בית המדרש בקריה האקדמית אונו שוחח עם הבנות על משמעות ועשייה. הרב לונדין הדגיש את החשיבות של כל בת, באופן אישי, להיות מחוברת לעצמה, להיות מודעת למעשיה, ולהעריך כל רגע וזמן עם המשמעויות הנלוות לו. הקורס התקיים בישוב נטע בבית הארחה החדש של מדרשת הדרום, מרכז חינוכי מבית אשכולות.

בימים אלה, בנות השירות כבר משובצות למרכזי התודעה של אשכולות, ומצויות בתחילתה של שליחות לאומית חשובה- חינוך הדור הבא והנחלת מורשת ישראל. אשכולות הינו ארגון גג חינוכי מוביל המאגד כ- 30 מרכזים חינוכיים בשני מסלולים: 18 מרכזים במסלול סיור ולימוד ו-12 מרכזים במסלול תודעה יהודית- ישראלית. ארגון אשכולות מוכר על ידי אגפי תרבות יהודית, של"ח-מנהל חברה ונוער והשירות הלאומי במשרד החינוך.

בנות השירות במסלול תודעה משובצות בין היתר במרכזים הבאים: המדרשה בארץ בנימין- עפרה; מרכז הדרכה ואירוח חלוצה (מדרשת נצרים); מדרשת התורה והארץ, המדרשה לידע המקדש בירושלים ומדרשת -עמיעד. בכל המרכזים הבנות פוגשות תלמידות ותלמידים מכל רחבי הארץ המגיעים לשמוע ולהתעמק במורשת ישראל. מדובר במפגש משמעותי שמטרתו לאחד וליצור תודעת זהות יהודית, ישראלית וציונית משותפת, אשר תשפיע על דור העתיד של ישראל.

כלים של אמונה

מוריה גנץ שירות במדרשה לידע המקדש, לקחה חלק בקורס ומספרה מחוויותיה:: "עברנו קורס משמעותי הן ברמת הידע והן ברמת הביטחון שהוא מקנה. לאחר החגים עם השלמת ההכשרה במדרשה, אתחיל להדריך. הקורס הקנה ידע, רוגע וביטחון עצמי, ואלו יוסיפו ערך מוסף להדרכות שלי. הבנתי חשיבות השירות הלאומי במרכז אשכולות, ולצד זאת רכשתי כלים מעשיים לעבודה נכונה מול בני נוער וחיבורם למורשת עם ישאל. בשבילי להיות מדריכת תודעה יהודית ישראלית זו שליחות. לעורר מודעות לדברים שחשובים לנו, ולקדם אותנו למטרות שלנו".

במסגרת קורס במסלול תודעה מוענקים לבנות השירות כלים מגוונים בתחומים שונים ובהם: עזרים טכנולוגיים, מתודות הדרכה, הופעה נכונה מול קהל , כלים של אמונה ועוד. מוריה מוסיפה: "הקורס הכין אותי לקראת ההדרכה והעשיה בשטח, ופתח לי את הראש בחשיבה "מחוץ לקופסא". הודיה מוסיפה כי "במיוחד היתה שמחה לעסוק בתחום ידע המקדש, לחנך ולעורר את המודעות והרצון לנושא מתוך שיח משותף".

בשבוע אחד- אווירה מדהימה של גיבוש וחוויה

אוריאן ביסראור, רכזת קורס תודעה יהודית ישראלית, ובמקביל מנהלת פעילות בתחום הפצה והסברת יהדות בציבור הדתי לאומי בארגון "קהלים" מספרת בהתרגשות על הדרך שהבנות עוברות: "הן מגיעות בחשש, כ-15 בנות, ותחילה הן זרות האחת לשניה. לאט לאט רואים כיצד מתחילים החיבורים, השיחות, ובין ההרצאות, הסדנאות וההתנסויות, הבנות הופכות לחברות וישנה אווירה מדהימה של גיבוש באווירה מיוחדת".

במהלך הקורס הגיעו מרצים ומרצות מן השורה הראשונה בהן ענבל מחלב, מרצה מובילה בתחום החינוך הלא פורמאלי שהרצתה בנושא העצמה לחיים, רינת מזוז בלוך(רכזת משאבי אנוש בעזרא) שנתנה כלים בנושא שפת הגוף והופעה מול קהל ( קתמב"ה- קול, תנועה, מבט, ביטחון והופעה).

"מצד אחד אופי הקורס נח ורגוע" מציינת אוריאן, "אך מצד שני הקורס מעמיק מאוד ודורש לרכוש מיומנויות שיהיו חלק מן מסל הכלים שלהן כמדריכות. אורך הקורס כשבוע כאשר כל יום בקורס עוסק בנושא אחר. יום שיא בקורס הוא 'יום הסימולציות'. ביום זה הבנות מיישמות את כל מה שהן למדו במהלך הקורס. בהתחלה אפשר לראות כמה הן חוששות מההתנסות הראשונה, אך כשהקהל חם ומחבק, זה עוזר ומסייע. בסופו של יום הבנות יצביעו על היום הזה כיום החשוב ביותר בקורס.

לכל מדרשה יש את הייחודיות שלה, וכל מדריכה בדרכה תעשה התאמה למדרשה בה תדריך ותפעל: מדרשת עפרה אשר עוסקת בהופעות, חיבור עצמי ומקום ל'אני האישי בחברה ובדת', זו המדרשה לידע המקדש כאשר ערך הליבה הוא החיבור לבית המקדש, החיים בתקופתו והעברת החזון לימי בית המקדש השלישי, מדרשת נצרים מתמקדת בערכים של חקלאות, התיישבות וציונות ומדרשת עמיעד מיסודה של ארגון גשר הפועלת למעלה מ-30 שנים על מנת להעמיק את ערכי היהדות ולחיזוק האחדות בעם.

יהודית בדש, מנהלת חינוכית בארגון אשכולות: "בנות השירות של אשכולות רואות בשירות שליחות לאומית משמעותית, והשירות נותן ערך של קבלה ונתינה. הבנות יוצקות תוכן, מקנות ידע, מנחילות ערכים ומשמשות דוגמא לדור הבא, והן חלק מחוד החנית של השירות הלאומי בישראל. ".

מעבר לקורס הבסיס בנות השירות עוברות השלמת הכשרה במרכז אליהן הן משובצות, וכן זוכות לקורס אמצע שנה משלים מטעם אשכולות לצד השתלמויות נוספות. בנות השירות מנגישות את מורשת ישראל לבני נוער ותלמידים במערכת החינוך, אך מעבר לכך הן זוכות להדריך קהלים מגוונים כמו מבוגרים, משפחות בעוד. מעגל השנה היהודי הוא חלק אינטגרלי בהדרכות של בנות השירות במרכזים.

בין היתר זוכות הבנות להדריך בחול המועד סוכות ופסח בפרויקט הדגל הלאומי של אשכולות הפתוח לכלל הציבור הישראלי, ללא עלות, ב-30 מוקדי טיולים ופעילות חווייתית ברחבי הארץ. בחג סוכות תש"ף ישולבו בהדרכות המדרשה לידע המקדש המעבירה פעילות אינטרקטיבית בתחום העלייה לרגל והסוכות במקדש, לצד מדרשת התורה והארץ שמפעילה מוקד "גלגולה של חסה" במפעל חסלט בנתיבות (הפרטים המלאים באתר אשכולות).

ארגון אשכולות
צילום: אשכולות

"אשכולות" מהווה ארגון גג חינוכי מוביל לכ- 30 מרכזים חינוכיים- 18 מרכזים במסלול סיור ולימוד ו-12 מרכזים במסלול תודעה יהודית-ישראלית. המרכזים, שלחלקם בתי הארחה, פרוסים בכל רחבי הארץ מהגולן ועד אילת, ומפעילים מערך של הדרכות עם היקף פעילות רחב: מדי שנה כמיליון ימי הדרכה רק בתוך מערכת החינוך.

פעילות נוספת מועברת למגוון אוכלוסיות וקהלים: מבוגרים, משפחות, מפקדי צה"ל ועוד. הפעילות מתבצעת ע"י המרכזים במסגרת טיולי טבע, סיורים עירוניים, סדנאות, סמינרים, הצגות ופעילות חינוכית מגוונת בזיקה למקורות ישראל, ידיעה ואהבת הארץ ומורשת עם ישראל. בפעילותם מהווים המרכזים "בית יוצר" לעיצוב תודעה יהודית-ציונית-ישראלית.

המיון לשירות הלאומי למרכזי אשכולות יתבצע בנר שמיני של חנוכה, בתאריך 30/12, ב' בטבת ביום מיונים מיוחד ומרוכז, המפורסם מראש לציבור באמצעות אתר אשכולות וכלי התקשרות. לפרטים: www.eshkolot.org