בית כנסת ראשון בקיבוץ סופה

בקיבוץ סופה על יד עזה ייחנך בחול המועד בית כנסת ראשון, על שמו של כפיר דינר ז''ל. "אם כפיר היה שומע שיש פה בית-כנסת, היה מאושר".

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ד בתשרי תש"פ | עודכן: 15:09

בית כנסת ראשון בקיבוץ סופה שבעוטף עזה ייחנך ביום חמישי הקרוב, חול המועד סוכות, על שמו של כפיר דינר ז''ל, סטודנט תושב הקיבוץ שנהרג ב-2018 בתאונת דרכים סמוך לצומת גבולות בדרום.

מאז שכפיר נהרג, אביו ארז צועד בכל שבת לבית הכנסת במושב פרי גן. "זה לוקח לי בערך שעה וחצי, 12 קילומטר לכל כיוון, החלטתי שאני צריך לשים לזה סוף ואני רוצה שיהיה בית כנסת פה", הוא מספר. ''נדרתי נדר שבמשך שנה אני שומר והולך לבית כנסת בכל שבת: בקור ובחום, קיץ וחורף''.

''כל הורה חושש שיקרה משהו לילד שלו, ואני תמיד אמרתי שאם יקרה משהו אני לא ארצה לחיות", הוא מודה בעצב. רעייתו אורית, אמו של כפיר ז''ל, מספרת שהאובדן של בנה מורגש בכל שעות היממה, וארז מתקשה להירדם בלילות. ''האבל קשה, המון בכי, מרגיש חוסר חיוניות. עצוב לנו''.

צילום: ארז דינר

בית הכנסת ייקרא ''שאגת כפיר''. ארז מסביר כי ''כפיר היה צועק מתוכו צדק, ויושר ותפילה, ולכן החלטתי לקרוא לבית הכנסת שאגת כפיר, שקולו יישמע. אם כפיר היה חי והיה שומע שיש פה בית כנסת, הוא היה האדם הכי מאושר עלי אדמות''.

הרב שלמה רענן, יו"ר עמותת ''איילת השחר'' שמלווה ומסייע בהקמת בית הכנסת, אמר בהתרגשות לקראת חנוכת בית הכנסת: ''את והב בסופה, בסוף הדרך הכל מוביל לאהבה, לאיחוד, לאחווה ולשיתוף. על כן ייאמר בספר מלחמות ה', את והב ובסופה, אחרי כל מלחמות הדת, בסופו של דבר כולנו מתאחדים לאהבה, להכלה, לקבלה ובעיקר לשותפות''.

"איילת השחר" נוסדה בשנת 1998 ומטרתה לגשר בין דתיים לחילוניים על ידי יצירת חוויות, הבנה והדדיות דו כיוונית המאפשרת יצירת קשרים והרחבת אופקים משני צידי המתרס. פעילותה של העמותה מאפשרת לכלל הציבור להיחשף לשורשים, למסורת ולתורת ישראל ובמקביל מעודדת העמותה להכיר ביחודו של כל אדם ואדם.