דני דיין לערוץ 7:
לקחת אחריות על יהודי העולם

קונסול ישראל בניו יורק מודאג מהתגברות האנטישמיות וחושב שישראל צריכה לעשות יותר. ערב חג הסוכות הוא מספר גם על הגעגועים לבית.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ד בתשרי תש"פ

לקחת אחריות על יהודי העולם-ערוץ 7
דני דיין
צילום: ערוץ 7

קונסול ישראל בניו יורק, דני דיין, מגדיר את התגברות האנטישמיות בכל רחבי העולם כבעיה מרכזית במיוחד שצריכה להדיר שינה בקרב מקבלי ההחלטות בישראל.

"האנטישמיות חוזרת למרבה הצער - וחוזרת בגדול. אני מודה שהייתי בין התמימים שחשבו שאחרי המחיר הבלתי נתפס שהעולם שילם על האנטישמיות של הצורר הנאצי, אולי היא תחלוף מהעולם. אבל מתברר שהשנאה הבלתי רציונלית ליהודים אפילו במקומות שבהם הם מתי מעט לא נעקרה עדיין והיא חוזרת ואנחנו צריכים להילחם בה", אומר דיין בראיון לרגל חג הסוכות לערוץ 7.

לדבריו, ארה"ב מהווה אינדיקציה למימדים אליהם גדל הנגע האנטישמי. "כאן בניו יורק יש הרבה אירועים. הדבר המרכזי שצריך לזכור הוא שבשנת תשע"ט נרצחו על אדמת ארה"ב 12 יהודים על רקע אנטישמי. 11 יהודים בפוגרום בפיטסבורג ועוד אחת בפאווי שבקליפורניה.

''זה דבר בלתי נתפס. הייתי מזועזע לגלות שבעשור שלם בפריז נרצחו 11 בעשור על רקע אנטישמי. כשהתוודעתי לנתון הזה חשבתי שהוא מזעזע, אבל הנה כאן אצלנו נרצחו 12 יהודים בתוך שישה חודשים בלבד".

"בברוקלין, מקום שבו גרים מי שלבושם מחצין את יהדותם, אנחנו רואים כמעט על בסיס יומיומי הצקות, הטרדות, ניסיונות הצתה ואלימות פיזית נגד יהודים. אנחנו לא בגרמניה של תחילת שנות ה-30 אנחנו רחוקים משם. ההבדל הוא שאנחנו מנוסים. אחינו באירופה בשנות ה-30 לא העלו על דעתם לאן אנטישמיות יכולה להוביל. היום אנחנו יודעים לאן היא יכולה להוביל ולכן המצווה עלינו ועל כל מדינות העולם היא להילחם בנגע הזה ולהרוג אותו כשהוא קטן", מוסיף דיין.

האם ישראל עושה מספיק בנושא? לדעת הקונסול התשובה שלילית. "ברור שלמדינת ישראל אין סמכות לפעול במדינות זרות. אבל העובדה שאין סמכות, אין פירושה שאין לנו אחריות. כמדינת היהודים, כל אירוע אנטישמי גם אם הוא קורה עשרות אלפי קילומטרים מחופי ארץ ישראל, הוא אירוע פנימי ומקומי ואנחנו צריכים להראות את הסולידריות שלנו לקהילות היהודיות ולעמוד שכם אל שכם מול הנגע הזה וגם כמובן לדרוש בכל פגישה עם השלטונות פעולה נמרצת הרבה יותר מזה שננקטת עד כה".

דיין, שאחד מעיסוקיו הוא שימור היחסים עם יהדות ארה"ב חושב שבישראל פחות ערים ליהודי ארה"ב, אך אין התדרדרות ביחסים.

"אני חושב שיש הרבה חוסר הבנה. הציבור בישראל לא מכיר מספיק את יהדות ארה"ב ולא מתעניין בה במיוחד. רק כשקורה אירוע בפיטסבורג אנחנו שולחים לשם את רשתות הטלוויזיה, אבל בימי שגרה אנחנו לא מתעניינים בהם ובמה שעובר עליהם. אני מוכרח גם לומר שבקרב הדור הצעיר יש התרחקות, אך הקהילה היהודית הממוסדת עדיין תומכת נלהבת של מדינת ישראל. כמעט בכל בית כנסת בארה"ב יהיה דגל ישראל לצד דגל ארה"ב. שירת התקווה היא מקובלת אפילו בבתי כנסת".

"בשבת שאחרי הטבח בפיטסבורג הייתי עם כל הקהילה, התפילה הסתיימה בהמנון אחד והוא לא היה אמריקני. לא צריך להגזים בדברים. יחד עם זאת צריך להכיר בשוני בינינו. הערך המרכזי של יהודי ישראל הוא שיבת ציון והערך המרכזי של יהדות ארה"ב הוא תיקון עולם. לכן כל אחד התפתח עם אסטרגיה שונה. אנחנו צריכים להכיר בהבדלים בינינו ובכל זאת לזכור שאנחנו אחים. אני חושב שלמדינת ישראל יש אחריות עודפת. בשביל זה הקמנו מדינה ושומר אחי אנוכי. גם אם יש התרחקות מצד יהדות ארה"ב, אנחנו בישראל צריכים להכפיל את מאמצינו להגיע אליהם, לדבר אליהם וליצור אותם קשרים של אחווה וסולדריות".

דיין נשאל כיצד רואה האמריקני הממוצע את מדינת ישראל ועונה כי בירושלים יכולים להיות מעודדים. "ארה"ב היא מדינה מאוד מקוטבת, אפילו יותר ממדינת ישראל. אין כמעט נושא בארה"ב שהוא בהסכמה דו מפלגתית. נושאים כמו הפלות, נשק, ביטוח בריאות, קיצוץ מסים - הכל מפלגתי. בכל מקום שהרפובליקנים בעד, הדמוקרטים נגד ולהיפך. בקונסטלציה הזה, לשמור אותנו כנושא היחיד כמעט שהוא חוצה מפלגות זה מאתגר מאוד, אבל אני חושב שאנחנו מצליחים לעשות את זה. יש כמובן פער בין התמיכה בנו מצד השמרנים לבין התמיכה בצד הליברלי והתפקיד שלנו הוא לצמצם את הפער הזה".

"אני נמצא באחת הערים הליברליות ביותר ומקדיש לכך מאמצים רבים. אני חושב שבסך הכל ישראל נמצאת במצב טוב בדעת הקהל האמריקנית. צריך לזכור שהחברה האמריקנית משתנה ממש לנגד עינינו. אחת הדוגמאות הבולטות היא עליית הכוח של ההיספאנים ויוצאי אמריקה הלטינית ולכך אני מקדיש מאמצים רבים. אני ממתג את עצמי כקונסול הכללי הלטיני הראשון של ישראל בניו יורק, כיוון שגם אני יליד דרום אמריקה והספרדית שלי שוטפת. זו עבודה קשה, מתמשכת. לצערי למשרד החוץ לא ניתנים הכלים הדרושים כדי לעשות אותה אבל אנחנו עושים כל מה שאנחנו יכולים".

הוא מספר שהמצב הפוליטי ישראל מעניין במיוחד את האמריקנים. "זה נושא שמעורר פה תמהיל של התעניינות ותמיהה. הרי כאן בחירות הן דבר מאוד מסודר ואתה יודע שנים מראש מתי ייערכו. העניין הזה שתוך מספר חודשים קיימנו שני סבבים של בחירות ועדיין אין הכרעה מעורר הרבה עניין וגם לא מעט תמיהה. אנחנו מסבירים, כמובן בלי להיכנס להיבטים המפלגתיים. אני לא בטוח שאחרי שאנחנו מסבירים התמיהה פוחתת".

הקונסול הישראלי בניו יורק מספר שאין יום שעובר עליו מבלי מחשבות על הבית, גם יותר משלוש שנים אחרי שיצא לניו יורק.

"אני מתגעגע יום יום לישראל וב"ה אני חוזר בקיץ הקרוב לביתי במעלה שומרון, אחרי ארבע שנות פעילות מאוד אינטנסיביות בניכר".

מועד החזרה אמנם נקבע, אבל דיין עדיין לא יודע מה השלב הבא בחייו. "כל הדברים הטובים בחיים קרו לי בהפתעה, כולל בחירתי ליו"ר מועצת יש"ע והמינוי לתפקיד הנוכחי שאני ממלא והוא מרתק. אני לא בטוח שיש בשירות החוץ הישראלי תפקיד יותר מעניין מזה".