התיעוד שמביך את המשטרה: ''אשכרה להתגרות בהם סתם''

שוטרים בעיסאוויה התלוננו שמטרת הפעילות בשכונה היא התגרות מכוונת בתושבים הערבים. השיחה הוקלטה במצלמת הגוף של אחד מהם.

ערוץ 7 , י"ד בתשרי תש"פ

שוטרים שהיו בפעילות מבצעית בשכונת עיסאוויה שבמזרח ירושלים תועדו מתלוננים על כך שאין מטרה לנוכחותם בשכונה, מלבד התגרות מכוונת בתושבים הערבים.

בתיעוד שפורסם בעיתון "הארץ", נשמעים השוטרים משוחחים ביניהם על מטרת הפעילות בשכונה, ואחד מהם אומר לשני: "זה אשכרה להתגרות בהם סתם", והשני מסכים איתו.

בהמשך שואל השוטר הראשון: "למה לעשות את זה בכוונה?", וחברו ענה "המדיניות שלנו דפוקה מהשורש". השוטר הראשון הציע: "תן להם לחיות, אחי. אתה פה מתגרה בהם סתם".

כעבור מספר דקות פונה השוטר הראשון לשוטר שלישי: "אחי, יש לי שאלה אליך, זה לא גורם לעוד בעיות מה שאנחנו עושים פה?". על כך משיב השוטר: "זו המטרה". השוטר הראשון שואל שוב: "לגרום לעוד בעיות?" והשני משיב "כן".

בהמשך נשמעים שני השוטרים מקלים ראש בסכנה הנשקפת מאבנים שמשליכים ערבים: "זה לא פח"ע (פיגוע חבלני עוין) כולה אבנים", אומר אחד מהם, ואחר מוסיף: "בשבילם זה משחק, לא זורקים כדי לפגוע".

על פי הדיווח של העיתונאי ניר חסון, הסרטון הוצג בשבוע שעבר בבית המשפט השלום בירושלים, בדיון בעניינו של תושב עיסאוויה שהואשם ביידויי אבנים לעבר שוטרים ביום שבו צולם הסרטון. סנגורו של הערבי טען כי יש להקל בעונשו בשל הדברים שאמרו השוטרים בסרטון מתוך שיקול של הגנה מן הצדק.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: ''דעתם של השוטרים המופעים בכתבה הינה דעתם האישית ואינה מייצגת כלל ועיקר את מדינות ופעילות המשטרה במקום ובעובדה שהחשוד במעשה נידון לעונש מאסר משמעותי שכלל בין היתר 7 וחצי חודשי מאסר בפועל ומאסרי על תנאי בין 3-6 חודשים למשך 3 שנים בעקבות מעשיו.

''בזכות פעילות המשטרה באזור, לאורך החודשים האחרונים חלה ירידה חדה בידויי אבנים, בקבוקי תבערה ועבירות נוספות כלפי אזרחים חפים מפשע, משתמשי הדרך וגם כלפי המבנים הפרטים והציבוריים הקיימים בסמיכות לשכונה. משטרת ישראל תמשיך לפעול להגנה על שלום הציבור וביטחונו, לשמירה על הסדר הציבורי ולאכוף את החוק, בעיסאוויה ובכל מקום אחר'', לשון התגובה.