ג'ייסון גרינבלט
ג'ייסון גרינבלטצילום: אסתי דזיובוב/TPS

שליחו של הנשיא טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט,יעזוב את תפקידו בקרוב אבל עד הרגע האחרון הוא דבק ברצון להציג את 'תכנית המאה' ואפילו לנסות לשכנע את ישראל והפלסטינים לתמוך בה.

בראיון מיוחד לערוץ 7 מדגיש גרינבלט כי התכנית תפורסם במועד שיהיה נכון ביותר כדי שהמתווה יישמע וייבחן ברצינות על ידי שני הצדדים.

"אנחנו לא מתכוונים לחשוף דברים נוספים לגבי חזון השלום שלנו עד שנפרסם אותו באופן רשמי, כשהזמן המתאים יגיע. אנשים מבינים שיש כאן סכסוך מורכב ורק לפתרון שמתייחס למציאות באופן הנכון יש סיכוי להצליח. זו התקווה שלנו - שהחזון יכול לקדם שלום, לקרב בין הצדדים ולעורר דיון - גם אם הוא לא יישמע מלהיב בהתחלה".

"צריך לזכור שאף אחד לא יכול לכפות פתרון על אף צד. אחרי פרסום המתווה יהיה על ישראל והפלסטינים להחליט כיצד להמשיך מאותה נקודה. אנחנו מקווים ששני הצדדים יקראו את התכנית בעיון ולא יקבלו החלטות חפוזות. אין לנו ספק שתהיה ביקורת. אין אפשרות אמיתית לייצר תכנית שכולם יאהבו", מוסיף גרינבלט.

מה המסר שאתה מבקש להעביר לישראלים שחוששים שהתכנית תכלול דרישות לויתורים טריטוריאליים מצד ישראל, במיוחד לאור המפה שהציגה מפלגת 'ימינה' בקמפיין הבחירות שלה?

"אני לא יודע מאיפה 'ימינה' קיבלה את המפה הזו, אני מעולם לא ראיתי אותה לפני כן. אני חושב שמדובר במפה שהם שרטטו בעצמם, על רקע ההבנה שלהם סביב פרסומים אודות התכנית. כפי שאמרתי ב-23 ביולי במועצת הביטחון של האו"ם - משום מה יש מי שממשיכים לערער על האירועים שהתרחשו ב-1967 כאשר ישראל פעלה בגבורה כדי להתגונן מפני איום על קיומה. גם ישראל וגם הפלסטינים טענו על בעלות באדמות מסוימות. המחלוקת על השטח היא שאלה שניתן לפתור רק במשא ומתן ישיר בין הצדדים ולא על ידי שימוש בכל מיני ביטויים ששגורים כבר שנים בשיח ולא הובילו לשום מקום".

"מי שמדבר על כיבוש מנסה לפגוע בישראל ולא מקדם בכך פתרון לסכסוך. למעשה, הוא מערער מאוד את הסיכוי להשיג שלום ולשפר את חייהם של הפלסטינים מחד ושל הישראלים מאידך. אני אישית מעדיף במקום הכינוי 'התנחלויות' לדבר על 'שכונות וערים'. השימוש במילה הזו נעשה למטרות פוליטיות ובניסיון להתעלם מהמציאות שקיימת בשטח".

אתה מאמין שיש סיכוי שהפלסטינים ישתפו פעולה עם התכנית? נראה שהם מתנגדים בחריפות לכל יוזמה אמריקנית, כפי שנוכחנו בועידת בחריין.

"תקוותנו היא שהפלסטינים יכירו בעובדה שניסינו לייצר עבורם יתרונות משמעותיים מאוד בתכנית הזו. אנחנו רוצים להעניק להם את האפשרות להתפתח מאוד. חזון השלום שהתחלנו לייצר בבחריין נועד לבחון את ההשקעות הנחוצות כדי להניח בסיס לצמיחה כלכלית אמיתית אצל הפלסטינים, אם יושג הסכם שלום כולל. לא מדובר כאן בשוחד שמטרתו לגרום לפלסטינים לוותר על שאיפותיהם, אלא בחזון לשגשוגם".

"במקום לקחת את ההזדמנות הזו בשתי ידיים, ההנהגה הפלסטינית החרימה את הסדנה הכלכלית בבחריין ואף ביצעה מעצרים בקרב אזרחיה שהשתתפו באירוע. קיווינו שההנהגה הפלסטינית תעשה צעד אחראי ותגיע לסדנה, כדי להביע את הדעות, החששות הלגיטימיים וההשגות על החזון הכלכלי. הרי הם התייצבו לועידת המדינית התורמות בשולי העצרת הכללית באו"ם. כשמדובר בסיוע כלכלי הם תמיד שם, בניגוד לדיונים על השקעה באוכלוסייה שלהם. הסתמכות על תרומות אינה בונה עתיד כי בשלב מסויים המדינות התורמות יפסיקו את המעגל הזה. אני מקווה שההנהגה הפלסטינית מבינה את זה''.

כיצד אתה מסכם את התקופה בה שימשת בתפקיד החשוב הזה? מה למדת על המצב בשטח שלא ידעת קודם?

"הבנתי דברים רבים כי היתה לי הזכות לנהל אינספור שיחות גלויות עם ישראלים, פלסטינים ועם מנהיגים אזוריים. לאחר הודעתי על עזיבת התפקיד, קיבלתי מסרים אישיים נוגעים ללב מצד אותם פלסטינים שפגשתי פעמים רבות במהלך השנתיים וחצי האחרונות. הם הודו לי על כל הניסיונות לשפר את חיי הפלסטינים ולהביא שלום. לא תמיד הם הסכימו עם המחשבות והמדיניות שלנו, אבל הם הביעו את תודתם העמוקה על כך שלפחות ניסינו. זה מותיר לי מקום לתקווה שהחזון שלנו יצליח. גם אם זה לא יקרה בשנים הקרובות, אני מקווה שילדיי יזכו לראות את זה קורה".

מדוע, למעשה, החלטת לעזוב את התפקיד?

"משפחתי ואני התלבטנו רבות לגבי ההחלטה הזו, משום שבמקור קצבתי לשנתיים את הכהונה בבית הלבן. לא קל להיפרד מהמשפחה בכל שבוע ולנסוע לוושינגטון. בשלב מסויים הבנתי שאני צריך לסיים. זו לא היתה פרישה פתאומית. תחומי האחריות העיקריים שלי היו ללמוד את הסכסוך לעומק, לבוא ולגבש יחד עם עמיתי לצוות חזון, להסביר לאנשים את מהות הסכסוך ולשנות את השיח סביבו.

''למדנו את מה שהיה נדרש, השלמנו את גיבוש חזון השלום, ראינו תוצאות וחיבורים בין ישראל לשכנותיה. הכל נעשה בזכות מנהיגותם של הנשיא טראמפ, ראש הממשלה הישראלי נתניהו וכמה מנהיגים במזרח התיכון. אני חושב שאין מתאים מהתקופה הזו כדי להעביר את התפקיד ולהמשיך הלאה".