הוכרזו זוכי פרס נובל לכלכלה

חתני הפרס השנה הציגו גישה ייחודית וחדשנית למלחמה בעוני. שלושת הזוכים יחלקו פרס כספי של 9 מיליון קרונות שוודיות.

ערוץ 7 , ט"ו בתשרי תש"פ

הוכרזו זוכי פרס נובל לכלכלה-ערוץ 7
טקס הענקת פרס נובל
צילום: רויטרס

האקדמיה המלכותית השבדית למדעים הודיעה היום (שני) על הזוכים בפרס נובל לכלכלה לשנת 2019: אבג'יט בנרג'י, אסתר דופלו ומיכאל קרמר זכו בפרס על מחקרם מבוסס הניסויים להקלת העוני העולמי.

השלושה הציגו גישה ייחודית וחדשנית למלחמה בעוני. באנרג'י ודופלו חוקרים במכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס, וקרמר חוקר באוניברסיטת הרווארד. שלושת הזוכים יחלקו פרס כספי של 9 מיליון קרונות שוודיות (915,300 דולר).

ועדת הפרס מסרה כי "מחקרם עוזר לנו להילחם בעוני. המחקר שבוצע על ידי הזוכים השנה שיפר באופן משמעותי את היכולת להילחם בעוני הגלובלי. בשני עשורים בלבד, גישתם החדשה המבוססת על ניסויים שינתה כלכלות מתפתחות, שהן כיום שדה פורח של מחקר.

"הזוכים השנה הציגו גישה חדשה לקבלת תשובות אמינות אודות הדרך הטובה ביותר להילחם בעוני העולמי. בקצרה, זה כרוך בחלוקה של הנושא לשאלות קטנות, ויותר קלות להתמודדות. לדוגמא, הדרך היעילה ביותר להתערב בשיפור תוצאות החינוך או בריאות ילדים. הם הראו ששאלות אלו, כשהן יותר קצרות וממוקדות, לרוב נענות בצורה הטובה ביותר דרך ניסויים מתוכננים בקפידה בין בני אדם שהכי מושפעים מהנושא''.

ביום שישי האחרון הכריזה ועדת פרס נובל על ראש ממשלת אתיופיה, אביי אחמד, כזוכה בפרס נובל לשלום לשנת 2019.

הפרס יוענק לראש ממשלת אתיופיה בעקבות הסכם השלום שנחתם בשנה האחרונה בין אתיופיה לאריתריאה, אחרי 20 שנים של מלחמה ועוינות.

נשיא המדינה ראובן ריבלין בירך את ראש ממשלת אתיופיה: ''ברכות חמות, ידידי ראש ממשלת אתיופיה אביי אחמד עלי, עם ההודעה על זכייתך בפרס נובל לשלום. אביי יקר, אתה מנהיג של השראה ותקווה המוביל שינויים אמיצים למען אזרחי ארצך ולמען שלום העולם כולו. אנו שולחים לך חיבוק חם מכל ידידיך במדינת ישראל".