בגלל קריאות גזעניות: סערה בבולגריה

משחקה של נבחרת בולגריה מול אנגליה אמש במוקדמות יורו 2020 הופסק פעמיים בשל קריאות גזעניות וכעת במדינה דורשים זעזוע רב מערכתי

נרי וייס - ערוץ 7 , ט"ז בתשרי תש"פ

בגלל קריאות גזעניות: סערה בבולגריה-ערוץ 7
המצעד הניאו נאצי בבולגריה
צילום: הקונגרס היהודי העולמי

מחיר הגזענות? אמש (שני) נחצה קו אדום בכל הקשור לגזענות במגרשי הכדורגל בשנים האחרונות, כאשר באצטדיון וסיל לבסקי בסופיה, בירת בולגריה, התרחש אירוע הגזענות החמור ביותר בשנים האחרונות במגרשי הכדורגל.

היה זה כאשר נבחרת בולגריה אירחה למשחק במסגרת מוקדמות יורו 2020 את נבחרת אנגליה, במשחק שהסתיים בתוצאה חד-צדדית עם 6:0 לזכות האורחים מאנגליה.

אך עם כל הכבוד לתוצאה המהדהדת ולתבוסה הגדולה, בבולגריה זועמים ודורשים את התפטרותו של יו"ר ההתאחדות לכדורגל, שחקן העבר הגדול ביותר בתולדות המדינה, בוריסלב מיכאילוב. הסיבה: לא התוצאה והיכולת על כר הדשא בלבד, אלא כי אם התנהגות הקהל המקומי.

המשחק מול האנגלים הופסק פעמיים בשל קריאות גזעניות שקראו אוהדי בולגריה לעברם של שחקני אנגליה שחומי העור, וכן מועל יד שביצעו מספר רב של אוהדים ביציעי המארחים.

לאחר שהמשחק הופסק בפעם הראשונה והכרוז המקומי הודיע כי בפעם הבאה המשחק יסתיים במיידי, הדבר לא נעשה ולא נאכף כיאות, ובאופ"א עשויים להטיל עונשים קשים על ההתאחדות הבולגרית.

הדבר עורר סערה גדולה בבולגריה עד כדי כך שראש ממשלת בולגריה, בויקו בוריסוב הודיע כי הוא דורש באופן מיידי זעזוע ואת פיטוריו של יו"ר ההתאחדות מיכאילוב.

מיכאילוב, אחד מגדולי כדורגלני בולגריה בכל הזמנים רשם 102 הופעות בשערה של הנבחרת וזכה איתה במקום הרביעי במונדיאל 1994, הישג השיא שלה. ב-14 השנים האחרונות מכהן זה כיו"ר ההתאחדות לכדורגל הבולגרית בלא הצלחה כלל כאשר הנבחרת המקומית לא הצליחה להעפיל לטורניר גדול אפילו פעם אחת תחת כהונתו.

שר הספורט, קראסן קראלב, הודיע כי עד לפיטוריו והתפטרותו של מיכאילוב מכס ההתאחדות, משרד הספורט של בולגריה מקפיא את כל יחסיו עם ההתאחדות לכדורגל, זאת בעקבות דרישתו של ראש הממשלה.

"ראש הממשלה התקשר אלי באופן בהול ונתן לי הוראה: החל מהיום, משרד הספורט של בולגריה מקפיא את יחסיו - כולל הפיננסיים - עם ההתאחדות לכדורגל. זאת עד שבוריסלב מיכאילוב יתפטר מתפקידו. אנחנו דורשים שהוא יתפטר בגלל המצב של הכדורגל הבולגרי וגם בגלל מה שקרה אתמול. אני אומר זאת באופן חד משמעי: המדינה שלנו לא יכולה להמשיך לסבול התנהלות כזו", אמר קראלב.

זו אינה הפעם הראשונה בה בולגריה מואשמת בגזענות כאשר זו נענשה מספר פעמים בעבר על ידי אופ"א בשל תקריות גזעניות, אך נראה כי הפעם לצד משחקה ה-11 ברציפות ללא ניצחון וההשפלה על כר הדשא, זו סופגת מכה תדמיתית קשה במיוחד.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il