מוסלמיות ניסו לפוצץ את נוטרדאם

חמש נשים צרפתיות שהתאסלמו נשלחו לעונשי מאסר ארוכים לאחר שהורשעו בנסיון לפוצץ את כנסיית נוטרדאם בפריז.

ניסן צור - ערוץ 7 , ט"ז בתשרי תש"פ

מוסלמיות ניסו לפוצץ את נוטרדאם-ערוץ 7
קתדרלת נוטרדאם
צילום: רויטרס

בית המשפט בצרפת שלח חמש נשים שהתאסלמו בשנים האחרונות לעונשי מאסר כבדים, לאחר שהשופטים קבעו כי הן ניסו לפוצץ את כנסיית נוטרדאם בפריז בעזרת מכונית תופת בשנת 2016.

מדובר במקרה הראשון בו מורשעת קבוצת נשים במעשה טרור ונסיון לפיגוע על רקע קיצוניות איסלאמית.

חמש הנשים – אינס מדאני, אורנלה גיליגמן, שרה הרווט, אמל סקאו וסמיה חלאל, התאסלמו בשנים האחרונות והפכו לפעילות איסלאם קיצוני.

הן הואשמו כי בספטמבר 2016 החנו מכונית מסוג פיג'ו 607 ליד כנסיית נוטרדאם בפריז, כאשר לוחות הרישוי של המכונית הוסרו והאורות נותרו מהבהבים. שוטרים שהוזעקו למקום מצאו בתוך המכונית מיכלי דלק, מיכלי דיזל ובדלי סיגריות שאמורות היו להצית את מיכלי הדלק ולגרום לפיצוץ המכונית ופגיעה בכנסייה המפורסמת.

על פי חוקרי המשטרה הצרפתית "נסיון הפיגוע היה מצליח במידה והנשים היו בוחרות בסוג הדלק הנכון".

לאחר חקירה קצרה נעצרה אניס מדאני בת ה-22 בדירה בפריז יחד עם שתי נשים נוספות מתוך חמש החשודות. הן ניסו להתנגד למעצר ודקרו שוטרים שהגיעו לעצור אותם.

בהמשך הודו החשודות כי ניסו לפוצץ את כנסיית נוטרדאם, וביום שלישי קבעו השופטים בבית המשפט בפריז כי מדאני תרצה עונש של 30 נשות מאסר, גיליגמן 25 שנים, הרווט וסקאו ירצו 20 שנות מאסר כל אחת, ואילו החשודה החמישית חלאל תרצה עונש של חמש שנות מאסר לאחר שסייעה להן להסתתר מהמשטרה. עורך דינה של מדאני כינה את העונש "חמור במיוחד" וטען כי לא היו נפגעים באירוע.