ברקים
ברקים צילום: רויטרס

ד"ר קובי אסף, מנהל המחלקה לרפואה דחופה בבית החולים הדסה עין כרם, אומר בשיחה עם ערוץ 7 כי מכת ברק דומה מאוד בנזקיה להתחשמלות.

בעקבות המקרה הקשה של חמישה צעירים שנפגעו ממכת ברק בחוף זיקים, ביקשנו מד"ר אסף לספר על אופי הפגיעה של ברק בגוף האדם.

"ברק הוא תוצאה של מטענים סטטיים שיש באוויר בין העננים עם מתח גבוה ביותר שמתפרקים בזרם חזק מאוד לכיוון האדמה. כל דבר שהברק פוגע בו ואותו זרם עובר בו - זוהי פגיעת הברק. מדובר בפגיעה דומה להתחשמלות ומכאן ניתן לגזור את המשמעות", הוא מסביר.

לדבריו, יש שני נזקים עיקריים ממכת ברק. "האחד הוא שכשזרם חזק עובר דרך הגוף, נוצר חום עז ולכן יש הרבה כוויות. חלק יכולות להיות חיצוניות וחלק פנימיות - וכוויות פנימיות מהוות נזק גדול. הדבר השני הוא עצם הזרם החשמלי שמשבש את כל פעילויות הגוף בעיקר באותן פעולות 'חשמליות' שיש - כמו מערכת העצבים, המוח והלב. הרבה פעמים פצע הכניסה ופצע היציאה לא בהכרח מעיד על עוצמת הפגיעה באיברים הפנימיים".

"לכן במה תלויה התוצאה של פגיעת הברק? תחילה בעוצמת הפגיעה, היכן היא היתה ודרך אלו רקמות עברה. במקרים הקשים פגיעת ברק במוח או בלב עלולה להביא למוות פתאומי, אובדן הכרה או דום לב והטיפול ייגזר מכך. במקרים כאלה הדבר הראשון שצריך לבצע הוא החייאה, לפתוח דרכי אוויר, לדאוג לעיסוי לב, למכת חשמל אם יש בסביבה דפיברילטור אוטומטי והדבר הבא לטוס לבית חולים ולקבל טיפול".

האם יש דרך להימנע ממכת ברק? ד"ר אסף מעיד על דרך אחת פשוטה. "הדרך הכי טובה להימנע ממכות ברק היא לא להיות בחוץ כשאתה יודע שיש סערת ברקים. אם אתה נאלץ להיות בחוץ או לעבור ממקום למקום, תעשה את זה בצורה שתהיה כמה שפחות חשוף. אל תלך עם רגליים או סנדלים שמעבירים את הרטיבות, כי ככל שאתה מחובר לאדמה עם הולכה יותר טובה, הסיכוי שהברק יעבור דרכך הוא יותר טוב. הזהירות במקרה הזה מזכירה גישה למוצר חשמלי בבית. אתה הרי לא ניגש למקרר או לתנור עם רגליים יחפות, כי אם תהיה תקלה הזרם יעבור דרכך".

ד"ר אסף מודה כי מדובר בפגיעה כה נדירה, שהוא מעולם לא נתקל בה. "אני לא ראיתי עוד אף נפגע ברק במהלך הקריירה שלי. אני יודע שהיו מקרים כאלה בארץ, אבל זה ודאי לא שכיח".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו