הרב קרים
הרב קרים צילום: דובר צה"ל

לאה גולדין, אמו של סגן הדר גולדין הי"ד, שלחה מכתב חריף במיוחד לרב הראשי לצה"ל הרב אייל קרים, זאת בעקבות איגרת ששלח למפקדי צה"ל שבה מתח ביקורת על "פגיעה בערך הרעות" בכל הקשור לשמירת כשרות בצה"ל.

"על פי ערך הרעות, 'החייל יפעל מתוך אחווה ומסירות לחבריו לשרות, ויחלץ תמיד לעזרתם כשהם זקוקים לו או תלויים בו, חירף כל סכנה וקושי, עד כדי חירוף הנפש'. אולם לא שמעתי אותך מעולם פועל להשבת החיילים מעזה, סגן הדר גולדין מגבעתי וסמ"ר אורון שאול מגולני ע"פ ערך הרעות", כתבה גולדין לרבצ"ר.

"לעומת זאת, באגרת למפקדי צה"ל התייחסת רק לחלק הראשון 'החייל יפעל מתוך אחווה ומסירות לחבריו לשרות' כדי להטיף על זלזול בכללי הכשרות. לקחת חלק מערך הרעות ולנתק אותו מההקשר של חילוץ החיילים הינו זילות וביזוי ברוח צה"ל. ערך הרעות מהווה את חוט השדרה של רוח צה"ל. ערך הרעות נפגע קשות בהפקרת הדר ואורון כבר 5 שנים, ולכן הרבה מאד כללי התנהגות נפגעים כתוצאה מכך".

גולדין ביקרה את התנהלותו של הרב קרים ולא חסכה במלים קשות, "עליך כרב צבאי וכלוחם, להשיב את החיילים לישראל ובכך תראה שערך הרעות שווה בעיניך משהו. רק אח"כ תוכל להשתמש בערך זה לצרכים נגזרים אחרים.

איך יכול להיות שהרב הצבאי הראשי מתעלם מערך הרעות בכל הקשור להשבת הדר ואורון שיצאו להגן על מדינת ישראל, וכמובן מוותר על המצווה הכי חשובה ביהדות של הבאת החיילים לקבר ישראל, חסד של אמת. הרי אתה אחראי לכשרות בצה"ל, אז למה אתה משתלח במפקדי צה"ל במקום שאתה נכשלת? נדמה שבמקום רב ומחנך אמיתי הפכת למטיף בשער. האם זו הדרך ללכד את השורות כמו שבן גוריון ביקש, או זו הדרך לבייש את מפקדי צה"ל ולייצר יחס שלילי לערכי היהדות".

לדבריה, הדרך שבה נוהג הרב קרים גורמת לזלזול בערך הרעות. "חיילים ומפקדים שלא מתחשבים בחבריהם ובפקודיהם, עושים זאת משום שהבינו שערך הרעות לא רציני – כי מפקירים לוחמים שיצאו להגן על המדינה מבלי שהרב הצבאי הראשי משמיע קול ומטפל בזה. כל מה שאתה מסמל, נמצא בסכנה כתוצאה מכך".

האם השכולה מדגישה כי היא רואה ברב הצבאי הראשי כמי שערב להשבת גופת בנה. "את הרבצ"ר הקודם רפי פרץ הכרתי כשהביא לנו את הבשורה לפני 5 שנים וחודשיים, שאין סיכוי שהדר בחיים 36 שעות אחרי שנחטף, והכריז עליו חלל בעודו בידי החמאס עד היום הזה. הרבצ"ר פרץ ערב לנו שהוא יביא את הדר לקבר ישראל, כך שאתה כרבצ"ר היום ערב לנו להשיב את הדר מעזה", סיכמה את מכתבה.

הרב קרים השיב ללאה גולדין, "קיבלתי את מכתבך, וקראתי אותו בתשומת לב רבה ובכאב. ליבנו איתכם, גם במהלך החג. אבקש לתאם לנו פגישה בהזדמנות קרובה, כדי לשמוע האם יש משהו נוסף שלדעתכם אוכל לעשות. המחוייבות להשבת הבנים עומדת לנגד עיניי, כמו גם לנגד עיני הפיקוד הבכיר של צה"ל, בכל עת".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו