טיולי סוכות בגולן

לכבוד חול המועד, אספנו מספר מסלולים מיוחדים לטיול ברמת הגולן העוברים כולם בנקודות מים ונוף עוצר נשימה.

עודד פורת , י"ח בתשרי תש"פ

טיולי סוכות בגולן  -ערוץ 7
עין שוירח
צילום: תמר גלבוע, רוח הגולן
עין אמפי

הגולן, ארץ המים והמעיינות, מסתיר בתוכו כ-160 מעינות. מרבית המעיינות הינם מעינות דלילים הפרוסים בר בשטח, אך בלא מעט מהם האדם התערב ובנה בריכות איגום קטנות, בתחילה להשקיית שדות חקלאיים או הגמעת עדרי הבקר במים, לאחר מכן החל בבניית "בריכות הקצינים" לצינון חום הגוף, וכיום בונים ומשפצים "מעינות סודיים" לפיקניקים תיירותיים.

אחד מאותם "מעיינות סודיים" של הגולן המייצרים פקקים מאוד סודיים של עשרות מכוניות בכל חופשה הינו "עין אמפי". זהו שמו בפי החבר'ה בגלל צורת הבריכה העגולה בעלת המדרגות היוצרת מעין אמפי, במפות שמו הוא עין א-דורה כשם הכפר הסורי ששכן במקום.

הגעה:

אל הבריכה מגיעים דרך כביש 888 המחבר בין צומת בית ציידא לצומת בית המכס. בין ק"מ 11 לק"מ 12 של הכביש ישנה פנייה על כביש אספלט משובש מזרחה אל עבר בריכת המשושים. נוסעים בכביש כק"מ וחצי ובפנייה השנייה פונים שמאלה. 400 מטר לאחר הפניה נזהה מעבר הולכי רגל בגדר בקר מצד שמאל ושביל הולכי רגל ברור החוצה את השדה. נעפיל בשביל אל עבר קבוצת אקליפטוסים הנמצאת כ200 מטר מעלינו.

**שימו לב**

אין ללכת יחפים ההליכה הינה בשדות הקוצים של הגולן על כל המשתמע מכך. כמו כן אין לחצות גדרות מחשש למיקושים באזור. הבריכה המרהיבה והקרירה נמוכה ועל כן אין לקפוץ בשום אופן אל קרקעיתה. מומלץ להתיישב על המדרגה השלישית ואילך ולהנות מ"ספא דגים" בחינם. בעיני רבים זוהי אחת מהבריכות היפות בגולן אם לא היפה שבהם וכיוון שכך הטבילה מהנה כפליים.

עין איה

עין אי"ה גם הוא חלק מאותם מעיינות סודיים והוא צופה על "משולש הגבולות" המפורסם בו נפגשים גבולותיהם של שלושת המדינות: ישראל, ירדן וסוריה. מעבר לעובדה המדינית של גדר הגבול, מול עינינו נפרש נוף מרהיב של אותו מפגש בו למעשה נפגשים שני נחלים עצומים למראה הירמוך והרוקאד. המראה של המצוקים העצומים, אינו משאיר את הצופה אדיש. בכל האזור הצופה על "המשולש" עובר קו מעיינות אופייני לגולן, שכן רבים ממעיינות הגולן נובעים במפגש שבין הבזלת לגיר.

באחד מאותם המעיינות, הייתה קיימת בריכה שבנו ככל הנראה הסורים. את הבריכה שיפצו נערי מושב נוב בצוותא עם חיילי גדס"ר גבעתי לזכרו של בן המושב אילון הורביץ, שנהרג בתאונת אימונים ברמת הגולן בי' בשבט התשס"ד למעיין הם קראו "עין אי"ה", בכפל משמעות המקפל מחד את שמו של אילון ושמו השני יעקב ומאידך את שם פירושו המפורסם של הרב קוק זצ"ל לאגדות חז"ל שבעין יעקב. לעבודת השיפוץ והשיקום של בריכת המעיין הצטרפו גם חבריו של אילון מגדוד הסיור של חטיבת גבעתי.

איך מגיעים?

הדרך אל המעיין היא על הכביש המוליך לעבר קיבוץ מיצר שבדרום הגולן, נחלוף על פני הכניסה לקיבוץ ונמשיך בעקבות השילוט לנחל מיצר. לאחר 500 מטרים ישנה פניה שמאלה, נפנה בה ונראה את "משולש הגבולות", מהתצפית נגלוש כק"מ עד לשער ברזל משמאל ובסמוך לו שדרת עצים המסמנת שרידי מטע אבוקדו שהיה שם. נחנה את הרכב, נעבור דרך הפתח בגדר ונצעד כ10 דק' לערך על הדרך הלבנה הברורה עד שנראה מעלינו קבוצת אקליפטוסים ומשטח חשוף מימין להם. זהו המקום בו נמצא המעיין, דרך הולכי רגל ברורה מעפילה לעברו. כאן אפשר לטבול או לשבת אל מול הנוף.

**הערת בטיחות**

אין להישאר בשעות החשיכה במעיין ובכל מקרה אין לרדת לעבר גדר המערכת

הידעת?

אם תשבו במתינות בשעות אחר הצהריים, רבים הסיכויים שתבחינו בדאיית נשרים ממש כמו בגמלא, שכן ידוע על לא מעט קינוני נשרים לאורך המצוקים המרשימים.

עין שוירח

במורדות הגולן מעיינות רבים, שכן אופי ההיווצרות הגיאולוגית של השטח גורם למים רבים ל"היכלא" בין שכבות הסלע השונות ולפרוץ בחלון השבר הסורי אפריקאי. אחד מאותם מעינות נקרא בשם המזור מעין שוירח, ונמצא במורדות דרום הגולן. המעיין הינו פרויקט של איש אחד, ירח פארן.

ירח, חבר קיבוץ האון השוכן על שפת הכנרת, הרבה לשוטט באזור הקיבוץ ומורדות הגולן. לאחר שריפה שהתרחשה באזור עין שורירה, הנקרא כיום עין שריר גילה בריכת השקיה ישנה. שרידי הבריכה מספרים סיפור היסטורי מעניין ולא ידוע. במקום בו שוכן קיבוץ האון שכן לפנים ישוב בשם "א-סמרה" ובו התגוררו תושבים בהאים, דת מפורסמת לאו דווקא בגלל התיאולוגיה שבה אלא בגלל אותם גנים מרשימים הנמצאים בעיר חיפה.

קרקעות אזור קיבוץ האון של היום היו בבעלות עבדול באהא, בנו של מיסד הדת הבאהית הקבור באותם גנים בחיפה. בשנת 1999 כאשר ירח מצא את שרידי הבריכה היא היתה במצב בלתי שמיש לחלוטין. הוא פינה את הצמחייה העבותה, ניקה את הבריכה, שיפץ את קירות הבריכה שנהרסו, ובסיוע קק"ל גם אטם אותה. כיום, כל מה שנדרש מהמבקרים במעין הוא לשמור על הניקיון.

איך מגיעים?

מי שמצויד ברכב 4X4 יוכל להגיע כמעט עד למעיין. למגיעים ברכב רגיל יש לדעת שהדרך אל המעיין איננה ארוכה אך מצריכה טיפוס בדרגת קושי בינונית בחזרה אל הרכב. ניסע בכביש 98 בקטע המחבר בין רמת הגולן לחמת גדר, עד לשלט המפנה אל "עין עקוב" ("עין תאופיק") בעקבותיו ניסע מערבה על גבי דרך העפר מסומנת בסימון שבילים ירוק, בשלט קטן המכווין לעבר כביש סובב כנרת נחנה את הרכב ונרד במורד הדרך הלבנה מערבה כק"מ לערך עד לשורת אבנים גדולה היוצרת מעין מדרגה מפני סחף קרקע שמעליה נראה פתח להולכי רגל בגדר בקר. נפנה בעקבות סימון שבילים לבן המתחבר עם סימון השבילים הירוק עד למעיין. מיד לאחר שער הבקר נראה את שלט האבן המכריז על "עין שוירח" חיבור שמו של ירח פארן ושמו הערבי של המעיין.

הכותב הוא מנהל חינוכי במדרשת הגולן מבית עמותת "רוח הגולן", המציעה לאורך השנה טיילות תוכן, סיורים, ופעילויות שונות לבני נוער, מבוגרים, משפחות ומוסדות חינוך.