נפתח משפטו של חייל נאצי בן 93

ברונו דיי, גרמני בן 93, מואשם בשיתוף פעולה ברציחתם של 5,230 אסירים בין השנים 1945-1944 במחנה סטטהוף שבצפון פולין.

ערוץ 7 , י"ח בתשרי תש"פ

מחנה ריכוז
מחנה ריכוז
צילום: iStock

בעיר המבורג שבגרמניה יפתח היום (חמישי) משפטו של ברונו דיי, גרמני בן 93, הנאשם בשיתוף פעולה ברציחתם של 5,230 אסירים במחנה ריכוז נאצי בין השנים 1945-1944.

המשפט זוכה לתשומת לב תקשורתית רחבה עקב ההערכה שיתכן כי זהו אחד המשפטים האחרונים שיתקיימו בגרמניה, ויתכן גם בעולם כולו, בגין פשעי הנאצים בזמן מלחמת העולם השנייה.

על פי כתב האישום, דיי היה "אחד הברגים במכונת הרצח" בזמן ששירת במחנה סטטהוף שבצפון פולין והיה מודע לזוועות שהתרחשו בו. זאת לאחר שהצטרף ליחידת ה-SS של הנאצים כשהיה בן 17.

בחקירתו לא ניסה דיי להתחמק מהמעשים להם היה שותף, "ככל הנראה ידעתי שהאסירים היו יהודים שלא ביצעו כל פשע, והיו כלואים רק בגלל מוצאם".

יחד עם זאת הוא טען שאיננו אשם במעשי הרצח הרבים משום שהם לא היו פוסקים גם אילו היה עוזב את המחנה, וכי המשטר הנאצי היה מוצא "מישהו אחר שיעשה את העבודה".

מדיווחים בתקשורת בגרמניה עולה כי מקרי הרצח שבהם מואשם דיי בוצעו באמצעות יצירת ושימור תנאים בהם התפשטו מחלות ומניעת גישה לתרופות, אוכל ומים מהאסירים שבמחנה. כמו כן, רציחת 200 בני אדם נוספים בגז ציקלון B ו-30 אסירים בעזרת מכשיר שנבנה במיוחד להרג. התביעה בגרמניה אף טוענת כי דיי גרם למוות של כ-65,000 אנשים נוספים באופן עקיף, בכך שמנע מהם לברוח מהמחנה לפני שחרורו ב-1945.