הושג הסכם ליציאת בריטניה מהאיחוד

ראש ממשלת בריטניה ג'ונסון ציין בעקבות ההודעה על ההסכם כי מדובר בהישג נהדר שמשיב לבריטניה את השליטה על משאביה.

ערוץ 7 , י"ח בתשרי תש"פ

הושג הסכם ליציאת בריטניה מהאיחוד-ערוץ 7
בוריס ג'ונסון, Boris Johnson
צילום: רויטרס

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון, הודיע בצהריים (חמישי) כי בריטניה והאיחוד האירופי הגיעו להסכם אודות המתווה ליציאת בריטניה מהאיחוד האירופי, ה"ברקזיט".

בכדי שיוכל להיכנס לתוקף ההסכם דורש אישור הן של הפרלמנט הבריטי והן של האיחוד האירופי, והוא יובא בימים הקרובים לאישור הפרלמנט הבריטי.

ג'ונסון ציין בעקבות ההודעה על ההסכם כי מדובר בהישג נהדר שמשיב לבריטניה את השליטה על משאביה. בנציבות האירופית מסרו מנגד מדובר בהסכם הוגן לשני הצדדים.

בציוץ בטוויטר הסביר ג'ונסון את ההבדל בין ההסכמים וציין "ההסכם המוצע טוב מקודמו, שבו האיחוד יכול היה לכפות על בריטניה קבלת חוקים ומסים".

עוד הוסיף כי בריטניה תעזוב את "איחוד המכסים האירופי" כיחידה אחת – מה שיאפשר לה לטענתו לחתום על הסכמי סחר עם שאר מדינות העולם.

עם זאת, ספק אם הפרלמנט הבריטי אכן יאשר את ההסכם שהגיע אליו ג'ונסון, לאחר שדחה על הסף כמה פעמים את ההסכם הקודם אליו הגיעה ראש הממשלה הקודמת, תרזה מיי.

יו"ר הלייבור, ג'רמי קורבין, הודיע כבר כי מפלגתו תתנגד להסכם המוצע וטען כי ראש הממשלה ג'ונסון השיג עסקה גרועה יותר מזו של ראש הממשלה הקודמת תרזה מיי. גם באגף בהשמרני עלול ג'ונסון להיתקל בהתנגדויות שיקשו עליו לקבל את אישור הפרלמנט למהלך.