מזכיר המדינה האמריקני: היחסים עם ישראל חזקים מאי פעם

מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, נועד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ושוחח עמו על המצב בגבול סוריה ועל המאבק באיראן.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ט בתשרי תש"פ

מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, נפגש הבוקר (שישי) עם ראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים.

בפגישה השתתפו גם השליח האמריקאי לקואליציה נגד דאעש ג'ים ג'פרי, שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן, ראש המוסד יוסי כהן, ראש המל"ל מאיר בן שבת והמזכיר הצבאי תא"ל אבי בלוט.

בפגישה נדון בעיקר המצב החדש שנוצר, עם עזיבת הכוחות האמריקניים את סוריה והיציאה של טורקיה למבצע צבאי נגד הכורדים בגבולה הצפוני.

בנוסף, שוחחו נתניהו ופומפאו על הידוק שיתוף הפעולה בלחץ הכלכלי המופעל על איראן במטרה להושיב אותה לשולחן המשא ומתן על הסכם גרעין חדש.

ראש הממשלה אמר בתום הפגישה בהצהרה משותפת עם מזכיר המדינה, "מייק, ברוך הבא שוב לישראל. היו לנו שיחות על חיזוק הקשר שלנו והפעילות המשותפת נגד האתגרים באזור".

"אני רוצה להודות לך ולנשיא על תמיכתכם העקבית בישראל. המזרח התיכון הוא זירה של בעיות וזעזועים, אבל אם ישנו דבר אחד שבולט מעל הכל - זה היציבות והעוצמה של הברית בין ישראל לארצות הברית. דיברנו על המשך חיזוק הברית הזאת, ואני רוצה להודות לך על תמיכתך העקבית", הוסיף נתניהו.

נתניהו התייחס גם לחג הסוכות ולעובדה שהוא מארח את פומפאו בסוכת מעון ראש הממשלה. "מייק, מאחר שביקורך כאן מתקיים בזמן חג הסוכות, אנו יושבים בסוכה ותמיד זוכרים איך זה היה כשלא היה לנו בית קבע. אז בוא ואראה לך את הסוכה שלנו".

המזכיר פומפאו אמר כי "היחסים הקרובים בין ישראל לארצות הברית חזקים יותר מאי פעם" וציין כי "ישראל היא הפנס המאיר של הדמוקרטיה במזרח התיכון".

הוא גם סיפר על הפגישה עם ראש הממשלה. "דיברנו על האתגרים שעומדים בפני העולם ובפני ישראל וארה"ב, וחלקנו רעיונות לגבי איך ניתן להבטיח את היציבות במזרח התיכון".

לפני הפגישה, קרא פומפאו למועצת הביטחון של האו''ם לחדש את אמברגו הנשק על איראן.

"בגלל ההסכם הגרוע עם איראן אמברגו הנשק של האו"ם על איראן יפוג בעוד שנה. מדינות כמו רוסיה וסין יוכלו למכור לאיראן נשק מתוחכם. המשטר האיראני יהיה חופשי למכור נשק לכל אחד. זה יגרום למרוץ חימוש חדש במזרח התיכון", הזהיר מזכיר המדינה בחשבון הטוויטר שלו.

''אם אתם מודאגים מהתנהגות איראן כעת, דמיינו מה תעשה עם טילים, מל"טים, טנקים מתקדמים ומטוסים. על מועצת הביטחון לחדש את אמברגו הנשק", הוסיף.

אתמול ביקר מזכיר המדינה האמריקני בטורקיה וקיים מפגש עם הנשיא ארדואן בו נכח סגן הנשיא האמריקני מייק פנס. לאחר הפגישה הודיעו הצדדים על הפסקת אש בצפון סוריה.