תפילת חג בבית הכנסת העתיק: ''עדות חיה וברורה לזיקה שלנו לארץ''

עשרות יהודים השתתפו בתפילת חג בבית הכנסת העתיק בסמוע. ראש מועצת הר חברון הודה לצה"ל ''על האפשרות להתפלל במקום בשלווה ובביטחון".

יוני קמפינסקי , י"ט בתשרי תש"פ

הסמח''ט בקריאת התורה
הסמח''ט בקריאת התורה
צילום: מאיר דנא פיקאר

עשרות יהודים השתתפו הבוקר (שישי) בתפילת חג בבית הכנסת העתיק בסמוע, סמוך ליישובים עתניאל ושמעה בהר חברון.

ההגעה למקום והתפילה התקיימו תחת אבטחה של צה''ל. בבית הכנסת העתיק נכחו הבוקר גם מח"ט יהודה אל"מ איתמר בן חיים, סגנו סא"ל שחר וכן קצין ההגמ"ר של החטיבה רס''ן איתן דנא פיקאר.

בית הכנסת בסמוע שימש קהילה יהודית גדולה לאחר בית שני, ונמצאו בו שרידי מבנה בית הכנסת וכן מנורות ותבליטים של מנורת המקדש. בנוסף נמצאו במקום כדים מלאים בזהב ומתוארכים לתקופת בית ראשון.

התפילה החגיגית הבוקר
צילום: מאיר דנא פיקאר

ד"ר דביר רביב, מרצה לארץ ישראל ומי שחשף וחקר אתרים רבים ביהודה ושומרון, נכנס הבוקר למערכת המסתור התת קרקעית שנמצאת במקום על מנת לתעד אותה כחלק ממחקרו על מערכות מסתור. מערכת זו הוקמה ככל הנראה בתקופת בר כוכבא בה ביססו יהודים רבים את חייהם באזור.

ראש מועצת הר חברון יוחאי דמרי אמר כי ''בית כנסת העתיק בסמוע יחד עם זה שבסוסיא ומספר בתי כנסת נוספים שנמצאו בהר חברון הם עדות חייה וברורה לזיקה שלנו על הארץ.

"אנו זוכים מידי חג בהתרגשות להמשיך את מסורתנו בת אלפי שנים בנטילת ארבעת המינים כפי שנהגו כאן קהילות יהודיות במשך מאות שנים. תודה גדולה לחטיבת יהודה על האפשרות להתפלל במקום בשלווה ובביטחון", הוסיף דמרי.