בני גנץ:
נתניהו לא הפנים - העם רוצה שינוי, אני אקים ממשלת אחדות ליברלית

יו"ר כחול לבן הסביר מדוע דחה את מתווה האחדות שהציע נתניהו. ''הוא מבקש להשתמש בנו כמכבי השריפות של ממשלתו הקודמת''.

עדו בן פורת - ערוץ 7 , י"ט בתשרי תש"פ

בני גנץ
בני גנץ
צילום: אלעד מלכה

יו"ר מפלגת כחול לבן, ח''כ בני גנץ, התייחס הבוקר (שישי) למצב הפוליטי והסביר מדוע סירב למתווה האחדות שפרסם ראש הממשלה נתניהו.

בטקס שערכה המועצה האזורית עמק הירדן באי השלום בנהריים אמר גנץ כי ''מאז כניסתי לפוליטיקה לא החמצתי הזדמנות לקרוא לאחדות. כזו שתוקם על בסיס שיתוף פעולה וכבוד הדדי, כפי שראוי. נתניהו, אמנם אימץ אחרי הבחירות את המונח 'אחדות', אך הוא מסרב לאמץ את את הצעדים הנדרשים בכדי להגיע אליה.

''מי שקרא את פרטי ההצעה שהגיש אתמול בוודאי הבין שהוא אינו מציע מתווה של שותפות, אלא ממשיך בקו של הזמנת כחול לבן, הסיעה הגדולה ביותר בכנסת, להיות שותפה זוטרה בממשלתו. בפועל הוא מבקש להשתמש בנו כמכבי השריפות של הממשלה שהייתה ערב הבחירות לכנסת ה-21''.

לדברי גנץ, ''במקרה הטוב זה ספין, ובמקרה הרע זוהי מנהיגות שאינה מפנימה את רצון העם בבחירות האחרונות בשינוי. אנחנו נמצאים במדינה שמוחזקת כבת ערובה ואין בה מערכות מתפקדות''.

יו"ר כחול לבן קרא לנתניהו: ''חבל על כל יום שעובר. החזר את המנדט לנשיא המדינה על מנת שאוכל להרכיב ממשלת אחדות ליברלית".

בפתח דבריו ספד גנץ לנשיא בית המשפט העליון לשעבר מאיר שמגר ז''ל, ואמר כי "שמגר לא היה רק איש משפט חכם ולוחם צדק, אלא גם ציוני שאהב את מדינת ישראל. שמגר לחם עבורנו באצ"ל, הוא פעל למען ביסוס עקרונות חופש הביטוי ועקרונות הצדק. רק לפני מספר שנים הוא עמד בראש ועדה לנושא השבויים והנעדרים. נציין אותו הבוקר ונודה לו".

גנץ התייחס גם להחזרת שטחי צופר ונהריים לירדן ואמר "הסכמים יש לכבד וזכותו של מלך ירדן לממש את ההסכם. אבל חשוב להבין שהאינטרס של כולנו פה באזור הוא ליהנות מפירות השלום. המשך ההסכם והרחבתו היא חשובה גם לאלו שחיים כאן, אבל גם להמשך האמונה והתקווה של שני העמים.

''אני מתחייב כאן, כי אם וכשאוביל את מדינת ישראל, אעשה כל שבידי לחזק את השלום עם ירדן, להצעיד את היחסים קדימה. נפתור את הסוגיות שמצריכות פתרון ונקדם כל פרויקט תשתיתי, שיכול לפתח את הקשר בין המדינות.

"לצד זאת אפעל לחזק את השותפות הפוליטית והביטחונית. עלינו להפוך את מה שהחלו המלך חוסיין ויצחק רבין ז"ל, מחלום שהחל בצעד האמיץ שלהם, למציאות רחבה שמשרתת את שני העמים", טען גנץ.