לוחמים בסוכה
לוחמים בסוכה צילום: דובר צה״ל

לרגל חג הסוכות, רבנים צבאיים ביחידות צה"ל מספרים האושפיזין המגיעים לסוכתנו בכל יום מימי החג ושמם זהה לשמות הרבנים.

את כולם שאלנו - מה מאפיין את דמות האושפיזין שאתה קרוי על שמה, ומה ניתן ללמוד ממנה?

אלו היו התשובות:

סרן הרב אברהם אמקייס, רב חטיבת הצנחנים:
"אברהם אבינו מתאפיין במידת החסד. אנו לומדים מאברהם אבינו על יציאה מאיזור הנוחות. כמו שבחג הסוכות על כל אדם לצאת מדירת הקבע שלו לדירת ארעי, לסוכה. כך גם אברהם מלמד אותנו "לצאת מאזור הנוחיות שלנו" ולעשות חסד לטובת הכלל. גם לאורך העשייה הצבאית צריך לזכור את הכלל, גם אם זה פחות נוח לי״.

רס"ן הרב יצחק אניג'ר, רב מטכ"ל ואגף התקשוב:
"יצחק אבינו מסמל את מידת הגבורה. אנו לומדים מיצחק אבינו מכך שהשכיל לשלב בין עולם הרוח לעולם המעשה בחכמה ורגישות הדורשת גם גבורה. דברים אלו באים לידי ביטוי בעיקר בחינוך ילדיו - יעקב ועשו. כל אחד חינך באופן המתאים לו. גם בצה"ל יש לתת לכל אחד ואחת את היחס והכבוד הראוי״.

רס"ן הרב יעקב נסים דדון, רב אוגדת 'עוצבת הגליל':
"יעקב אבינו, נאמר עליו 'יעקב איש תם יושב אוהלים', גם מקום בו לומדים תורה נקרא ישיבה, גם כל דיון וישיבת צוות נקרא ישיבה. אנו לומדים מיעקב אבינו שכל ישיבה, בצה"ל או בכל מקום אחר, צריכה להיות בכובד ראש ועם הרבה חשיבה על המהות, שהרי עיקר ישיבתו של יעקב אבינו היא ב'אוהלים' - בבית המדרש - לחפש את המהות. מבית המדרש הכל נובע״.

מימין לשמאל: רב חטיבת הצנחנים, רב חטיבת גבעתי, רב חטיבת כפיר, רב 282, רב עוצבת הגליל, רב מטכ"ל ואגף התקשוב, רב בה"ד 1
צילום: דובר צה״ל

סרן הרב משה קורקוס, רב חטיבת האש 282:
"משה רבנו ידע להרגיש את צערם של בני האדם על בשרו. אנו לומדים ממשה רבנו כיצד כל אדם, וכל שכן מנהיג/מפקד, צריך להתנהג עם חבריו ופקודיו, להרגיש את צערם ומתוך כך לעזור להם.
לא סתם משה רבנו נבחר להיות המנהיג של עם ישראל. תכונה זו עוזרת לנו לבצע את שליחותנו כראוי בצה"ל, בו אנו משרתים יחדיו תחת סוכה אחת".

רס"ן הרב אהרון שמואל ערד, רב בה"ד 1:
"אהרון הכהן התאפיין ב'אוהב שלום ורודף שלום, אוהב את הבריות ומקרבן לתורה'. אנו לומדים מאהרון הכהן שיש לאהוב כל אדם ולכבדו, לא רק מצד מעלותיו האישיות הייחודיות לו, אלא גם מעצם היותו ברייה בעולמו של אלוקים. אהבה שאינה מותנית בשום דבר מאפשרת יצירת חיבור אמיתי בכל הסוגים והמינים בעמנו, וכמובן גם בצה"ל״.

סרן הרב יוסף לוין, רב חטיבת גבעתי:
"יוסף הצדיק מתאפיין במידת האמונה. אנו לומדים מיוסף הצדיק מכך שעמד באתגרים מורכבים ביותר במהלך חייו (נמכר לעבד, ישב בכלא וכו'), אך תמיד האמין שהכל הוא לטובתו. גם אנו בצה"ל ובכלל בחיים, נמצאים לעיתים באתגרים מורכבים, אך אנו הולכים בדרכו של יוסף הצדיק, אנו יודעים שבעזרת ה' נצלח כל אתגר העומד לפנינו ונדע לשמוח עוד לפני שראינו איך הדברים הסתדרו לטובה".

סרן הרב דוד אורזי, רב חטיבת כפיר:
"דוד המלך, ראש ללוחמי ישראל, הטביע לנו את מודל הספרא והסייפא. אנו לומדים מדוד המלך
שישנה חשיבות והכרח לאחוז בנשק ולבנות צבא חזק ומיומן להבטחת קיומה של מדינת ישראל, כל זה צריך לבוא יחד עם מוסר נכון, עם היושר הטבעי שלנו אשר אנו יונקים מאבותינו״.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו