נערכים להעברת המנדט לגנץ

ביום רביעי בחצות יפוג מנדט הרכבת הממשלה שניתן לנתניהו שככל הנראה לא יבקש הארכה והמנדט יעבור לגנץ שינסה לפורר את גוש ה-55 בימין.

ערוץ 7 , כ"א בתשרי תש"פ

בני גנץ
בני גנץ
צילום: אלעד מלכה, טליה אזולאי

ביום רביעי הקרוב בחצות יסתיים המועד שבו אמור היה ראש הממשלה בנימין נתניהו להשלים את ניסיונותיו להרכיב קואליציה וממשלה, ככל הנראה בכישלון.

במועד זה צפוי נתניהו להשיב את המנדט לנשיא שככל הנראה יעביר אותו ליו"ר 'כחול לבן', חבר הכנסת בני גנץ.

לנתניהו תהיה אמנם אפשרות לבקש מהנשיא הארכה, ואולם על פי הערכות בקרב בכירי הליכוד נתניהו יוותר על בקשה זו לנוכח סירובה העיקש של 'כחול לבן' להגיע למו"מ להרכבת ממשלת אחדות וסירובו המתמשך של אביגדור ליברמן להיכנס למו"מ על ממשלה צרה.

עם העברת המנדט לידיו של בני גנץ יתקיימו שיחות עם גורמים בגוש הימין מתוך תקווה לפרק את הגוש ולהביא להקמתה של ממשלה בראשות בני גנץ, ואולם גם שם התחושה היא שהסיכוי לכך נמוך ביותר.

האפשרויות שתעמודנה בפני בני גנץ לאחר 28 ימי המו"מ בראשותו תהיינה השבת המנדט לנשיא שאולי יטיל את המשימה על חבר כנסת אחר שיזכה לתמיכה של 61 מנדטים, או לנסות ולהקים ממשלת מיעוט שתזכה לתמיכה חלקית מחוץ לקואליציה.

במהלך שכזה, מקווים ב'כחול לבן', תנוהל מערכת הבחירות הבאה כאשר בני גנץ יושב על כס ראש הממשלה, נקודת זינוק טובה בהרבה מזו שבה הוא מצוי כעת.