מאז הטבח בפיטסבורג: גל תקריות אנטישמיות נגד יהודים בארה"ב

מאז הטבח בבית הכנסת בפיטסבורג נעצרו למעלה מ-12 פעילי עליונות לבנה בחשד שביצעו או תכננו מתקפות נגד יהודים בארה"ב.

ערוץ 7 , כ"ב בתשרי תש"פ

מאז הטבח בפיטסבורג: גל תקריות אנטישמיות נגד יהודים בארה"ב-ערוץ 7
בית הכנסת עץ חיים, פיטסבורג
צילום: אלקסי רוזנפלד

לפחות 12 פעילי עליונות לבנה נעצרו בחשד לתכנון או ביצוע פיגועים אנטישמיים בארה"ב, מאז הטבח בבית כנסת "עץ החיים" בפיטסבורג באוקטובר אשתקד בו נורו למוות 11 מתפללים ו-6 נוספים נפצעו.

הנתון עולה מדוח שפרסם ארגון "הליגה נגד השמצה", לפיו התרחשו גם למעלה מ-50 מקרים של ונדליזם, הפצת תעמולה אנטישמית וניסיון לפגוע ברכוש של מוסדות יהודיים.

הארגון מסר כי מתוך 12 הפעילים שנעצרו, נכלל גם ג'ון ארנסט בן ה-19 מקליפורניה, שביצע ירי בבית הכנסת בעיירה פאווי שבסגן דייגו בחודש אפריל שעבר. הוא רצח את לורי גילברט-קיי ופצע שלושה נוספים, בהם שני ילדים והרב ישראל גולדשטיין שניהל את התפילה.

על פי הדוח, במחצית הראשונה של השנה נרשמו בארה"ב 780 תקריות אנטישמיות, לעומת 785 בתקופה המקבילה בשנת 2018. בנוסף, בשנה החולפת סוכלו ניסיונות לפיגוע בבתי כנסת במונרו שבוושינגטון, בלאס וגאס וכן בלהייטון שבפנסילבניה.

עוד עולה מדוח הליגה כי לפחות 30 אירועים נוספים בוצעו על ידי אנשים עם "אידיאולוגיה לא ידועה" שביצעו הצתות, וונדליזם ותעמולה נגד מוסדות יהודים. תקריות אלה כוללות ירי של קשיש מחוץ לבית כנסת במיאמי, שריפות שהוצתו במוסדות יהודיים מרובים בניו יורק ומסצ'וסטס, בקבוקי תבערה שהושלכו לעבר חלונות בית הכנסת בשיקגו, פגיעה בחנוכיות בג'ורג'יה ובניו ג'רזי, וגם גרפיטי רב ואנטישמי.

מנכ"ל ארגון "הליגה נגד השמצה", ג'ונתן גרינבלט, מסר: "לא ננוח כאשר אנו יודעים כי האיום של העליונות הלבנה וקיצוניים אחרים על הקהילה היהודית - נוכח וקיים".