ראש הממשלה בנימין נתניהו החזיר את המנדט לנשיא

לאחר צאת החג הודיע ראש הממשלה כי הוא מחזיר את המנדט לנשיא המדינה סמוך לתום המועד שהוקצב לו להרכיב את הממשלה.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ"ב בתשרי תש"פ

ראש הממשלה בנימין נתניהו החזיר הערב (שני) את המנדט לנשיא המדינה לאחר שלא הצליח להרכיב ממשלה חדשה בזמן שהוקצב לו.

"מאז שקיבלתי את המנדט פעלתי ללא הרף בגלוי וסתר כדי להקים ממשלת אחדות לאומית רחבה. זה מה שהעם רוצה. זה גם מה שישראל צריכה אל מול האתגרים הביטחוניים ההולכים וגדלים מדי יום ושעה", אמר נתניהו בהצהרה שמסר.

לדבריו, "במהלך השבועות האחרונים עשיתי כל מאמץ כדי להביא את בני גנץ לשולחן המשא ומתן ולהרכיב ממשלה לאומית רחבה ולמנוע בחירות נוספות. לצערי, פעם אחר פעם, הוא פשוט סירב. הוא התמיד בסירובו גם לאחר שקודם לכן נעניתי לבקשתו להיפגש עם הרמטכ"ל שהציג בפניו את מכלול האיומים והאתגרים שמדינת ישראל ניצבת מולם".

"לצערי הסרבנות של גנץ מעידה על דבר אחד. בני גנץ נותר שבוי בידיהם של לפיד וליברמן. לפיד שרוצה במפלתו וליברמן שמונע משיקולים זרים הנוגעים לענייניו האישיים. גנץ, לפיד וליברמן רק מדברים על אחדות אך בפועל הם עושים את ההיפך הגמור. הם מעודדים פילוג וחרמות, פוסלים את חובשי הכיפות. את מי הם לא פוסלים? את חברי הרשימה הערבית המשותפת איתם הם מתואמים כל הדרך לממשלת מיעוט של השמאל", הוסיף נתניהו.

"אם גנץ יתפתה להקים ממשלה מסוכנת כזו, אעמוד בראש האופוזיציה ואפעל כדי להחליפה במהירות. אבל עדיין לא מאוחר. אם גנץ יתעשת, אם הוא ישתחרר מהלפיתה של לפיד וליברמן ויזנח את רעיון ממשלת המיעוט נוכל להקים יחד את הממשלה שמדינת ישראל כה זקוקה לה בעת הזאת", סיכם ראש הממשלה את דבריו.

כעת אמור לעבור המנדט לידיו של בני גנץ שיקבל את האפשרות לנסות ולהקים קואליציה.

נשיא המדינה ראובן ריבלין פרסם הודעה לאחר החזרת המנדט. "בהתאם להוראות חוק יסוד: הממשלה, יפנה מנכ״ל בית הנשיא, הראל טובי, לנציגי הסיעות כולם ויודעם כי בכוונת הנשיא להעביר את המנדט להרכבת הממשלה בהקדם, ליו״ר כחול לבן ח״כ בני גנץ ולהעמיד לרשותו את 28 הימים הנתונים לו על פי חוק".

"בהודעתו לסיעות יודיע מנכ״ל בית הנשיא כי סיעה אשר מבקשת להביא את עמדתה בפני הנשיא, טרם הטלת המנדט על ח״כ גנץ, תוכל לעשות כן בהתאם ללוחות הזמנים הקבועים בחוק, על פיהם נתונים לנשיא שלושה ימים מעת הודעתו של ראש הממשלה, ח״כ נתניהו, להטיל את המנדט על ח״כ אחר", נמסר מטעם הנשיא.

מפלגת כחול לבן הגיבה להחלטת ראש הממשלה. "זמן הספינים עבר, הגיע השעה למעשים. כחול לבן נחושה להקים את ממשלת האחדות הליברלית בראשות בני גנץ, שהעם בחר בה לפני כחודש", לשון תגובת המפלגה.

יו"ר המפלגה, בני גנץ, כתב בטוויטר: "הגיע זמן כחול לבן". אחד מראשיה, ח"כ יאיר לפיד כתב, "ביבי שוב נכשל. זה כבר סדרתי".

ח״כ עפר שלח הוסיף, "ביבי רוצה בחירות, זה ברור. עכשיו יש למי שאיכפת לו 28 ימים לבוא איתנו לממשלה שתתקן את נזקיו. מה עשה ביבי עם המנדט להרכבת הממשלה? 4 שבועות של כלום. העביר את הזמן כדי להמשיך עוד קצת להיות ראש ממשלה, ופיזר סיפורי בדים על ביטחון וכלכלה".