מאיר חביב
מאיר חביב צילום: לשכת חבר הפרלמנט

הקונסוליה של צרפת בירושלים הודיעה כי קבר המלכים בבירה יפתח מחדש לקהל הרחב וזאת לאחר עשור שהאתר היה סגור.

המקום ייפתח החל מה-24 לאוקטובר בימי שלישי וחמישי בבוקר והגעה אליו תותנה ברישום אינטרנטי מראש.

הודעה דומה יצאה לפני חודשים ספורים אך בפועל הקונסוליה סגרה מחדש את המקום לאחר פחות מיממה בטענה לתקריות במקום בעת הפתיחה.

מאז כניסתו לתפקיד ובחודשים האחרונים במיוחד, חבר הפרלמנט הצרפתי מאיר חביב המייצג את הצרפתים המתגוררים בישראל, פועל מול קונסוליית צרפת בבקשה לפתוח את המקום מחדש.

"מזה שנים אני נלחם למען פתיחתו מחדש של האוצר הארכאולוגי הזה, אשר נסגר במשך עשור על ידי הקונסוליה הצרפתית בירושלים. חשוב להזכיר שבסוף חודש יוני האחרון, הקונסוליה כבר הודיעה על פתיחת האתר אך בפועל המקום נפתח לקהל למשך בוקר אחד בלבד. כחבר פרלמנט צרפתי אני מצר על המצב שנוצר וגרם לאורך השנים למתיחות מסוימת ביחסי צרפת-ישראל", סיפר חביב.

לדבריו, "נפגשתי בסוף השבוע עם הקונסול הצרפתי החדש בירושלים, רנה טרוקז והתרשמתי מגישתו החיובית. נותר לנו לקוות כי לאחר הכישלון של חודש יוני האחרון, הפעם זה יצליח. אני קורא לכל הצדדים לנקוט בגישה חיובית במטרה להפוך את קבר המלכים לאמצעי של קירוב ולא של מחלוקת בין צרפת לישראל מתוך כבוד הריבונות הישראלית למען כלל המבקרים - יהודים דתיים או חובבי ארכאולוגיה".

קבר המלכים נקנה ב-1874 באמצעות הקונסול הצרפתי דאז עבור ברט אמילי ברטרנד, ממשפחת לוי, וב-1886 נכלל כחלק מנכסיה הלאומיים של צרפת בארץ הקודש.