חגיגה בעמק הצבאים: נולד העופר ה-50

בערב חג הסוכות נולד העופר ה-50 בפארק הטבע ''עמק הצבאים'' בירושלים. ''הצבי הארץ ישראלי נמצא בסכנת הכחדה בכל רחבי הארץ''.

אורלי הררי - ערוץ 7 , כ"ג בתשרי תש"פ

העופר הטרי
העופר הטרי
צילום: יעל המרמן-סולר

בערב חג סוכות נולד העופר ה-50 במספר, בפארק הטבע העירוני "עמק הצבאים" בירושלים.

יעל המרמן-סולר, מנהלת הפארק מטעם החברה להגנת הטבע, אמרה כי "זהו אירוע משמח מאוד עבורנו, שכן הצבי הארץ ישראלי נמצא בסכנת הכחדה בכל רחבי הארץ והריבוי הטבעי אצלנו בפארק מעיד על כך שבניהול נכון, הוא יכול לשגשג ולהתרבות.

''מספר כזה של צבאים פותח לנו את האפשרויות לשחרור והשבה לטבע, פרויקט שאנו עמלים עליו יחד עם רשות הטבע והגנים בשנה האחרונה. כולנו תקווה שבקרוב נשחרר שתי נקבות ראשונות כפיילוט לאישוש אוכלוסיות צבאים באזורים בהם קיימת בעיה של שרידות", סיפרה המרמן-סולר.

פארק עמק הצבאים, בליבה של ירושלים, הוקם בשטח פתוח המתפרס על 250 דונם בין השכונות קטמונים, גבעת מרדכי והולילנד, אחרי מאבק ציבורי חסר תקדים נגד הקמת שכונה במקום. הפארק פתוח לציבור כל ימות השבוע, ללא תשלום וניתן לראות בו באופן חופשי צבאים, ציפורים, צבים, עופות מים, זוחלים ובעלי חיים נוספים.

עומר דראל מהחברה להגנת הטבע, מסביר כי הצבי הארץ ישראלי (Gazella gazella) הוא יונק אוכל עשב ממשפחת הפריים הנמצא בכל חבל הארץ הים תיכוני בישראל והוא אחד משלושה מיני צבאים הקיימים בארץ - בנוסף לצבי הנגב הנפוץ באזורים מדבריים וצבי השיטים ממנו נותרו בכל העולם פרטים בודדים בלבד.

"הצבאים מעדיפים לשהות בשטחי עשב פתוחים, וניזונים בעיקר מצמחים ממשפחת הדגניים. הצבי הארץ ישראלי יכול לזנק לגובה של עד שני מטרים ולרוץ במהירות של שמונים קילומטרים לשעה. צאצאי הצבאים, העופרים, יכולים ללכת זמן קצר לאחר היוולדם. הזכרים גדולים יותר מהנקבות, וקרניהם גדולות וישרות יותר", מוסיף דראל.

בעת קום המדינה הצבאים היו על סף הכחדה בעולם, ובארץ מספרם נאמד במאות בודדות של פרטים. בשנים שחלפו, הצבאים נכחדו מכל המדינות השכנות עקב ציד פרוע ואוכלוסיית הצבאים בישראל ידעה עליות ומורדות. כיום מעריכים שקיימים בישראל בין 3,000 ל-4,000 צבאים ממין זה.

"לצערנו, הצבאים נמצאים בסיכון בישראל, כאשר הסכנה העיקרית היא בנייה והרס בתי גידול בשל בינוי, סלילת כבישים והקמת תשתיות אשר קוטעים את אזורי המחייה שלהם ומבודדים אותם מבני מינם. כל זאת בנוסף לציד לא חוקי וריבוי כלבים משוטטים ותנים שטורפים את העופרים, שהינו גם תוצר של התנהגות בני האדם בשל כמויות המזון המושלכות לאשפה לא מנוהלת, שמאפשרות להם להתרבות מעבר להיקפם הטבעי. אך ורק בסיוע של כל הגופים המעורבים לשמירה על בתי הגידול והגנה על האוכלוסיות הקיימות, כולל השבה לטבע, שינוי מדיניות, תכנון וניהול נכון של המרחבים הפתוחים במדינה - נוכל להגיע למצב של אוכלוסיה יציבה שיכולה לצמוח ולשגשג", מוסיפה המרמן-סולר.

ראש העיר ירושלים משה ליאון אמר "עיריית ירושלים משקיעה רבות בפיתוחו של הפארק. התרבות בעלי החיים בפארק תמיד משמחת".